Jak naučit dítě bruslit – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě bruslit není sice asi tak populární jako jízda na kole, přesto ale vyrážejí v hezkých dnech do ulic davy bruslařů. V zimě naopak bývají plné stadiony. Jste-li milovníky koleček či nožů na „botách“, představte je i svým dětem.  V tomto článku najdete pár tipů, jak naučit dítě bruslit na in-linech i na bruslích.

Nejlépe se učí děti zhruba okolo čtyř nebo pěti let. Můžete samozřejmě začít dřív, pokud vidíte, že má dítě zájem, nebo naopak později, pokud se mu do toho nechce.

Jak naučit dítě bruslit – Bruslařské vybavení

Nejdřív samozřejmě pořiďte vybavení. Dnes se dají koupit brusle, které se jednak dají zvětšovat až o dvě čísla, jednak se dají vyměnit nože za kolečka a dítě je tedy může používat celoročně. Samozřejmě, nejsou to superkvalitní brusle, ale my jsme je dcerám pořídili, protože se domníváme, že pro začátek to bude stačit a pak případně přejdou na jiné. Zatím jsme spokojeni.

Nezapomeňte samozřejmě na helmu, u in-line varianty na chrániče kolen, loktů a dlaní a u lední varianty na rukavice, nejlépe na pořádně vypolstrované palčáky. Ujistěte se, že kolečka in-line bruslí jsou správně funkční a brusle na led nabroušené.

Správný postoj je klíčový

Fotografie bruslí na nohou

Mantru o správném postoji opakujte dítěti často.

U in-linů i u bruslení na ledě je základem správný postoj. Vysvětlete dítěti, že má mít pokrčená kolena, nohy mírně od sebe a být v mírném předklonu. Mantru o správném postoji opakujte dítěti často. Jen tak se totiž vyhne bolestivým pádům na záda a jejich nižší partie.

Pak je důležité, aby se dítě vůbec naučilo na bruslích stát. Nespěchejte na něj a nečekejte hned v první jízdě bravurní kličky. Lze samozřejmě pořídit i brusle na led s dvěma noži a kolečkové brusle upravit tak, že bude jedno kolečko vpředu a dvě vzadu. Dítě tak udrží rovnováhu mnohem lépe, na druhou stranu tuto variantu příliš nedoporučuji, mělo by se učit rovnováze na bruslích hned od začátku.

Kurz in line bruslení najdete ZDE.

Bruslení v zimě

U bruslení na ledě je pravděpodobné, že s dítětem budete sami také bruslit. Jestliže dítě zvládá stát na bruslích bez padání, může se zkusit projít se s držením mantinelu. Potom ho můžou vzít dva dospělí za ruce a zkusit s ním chodit po ledě. Tato varianta u nás ale nevyšla. Jakmile dcera ucítila oporu, automaticky se na ni pověsila a nohy jí podklesly.

fotografie malého hokejisty

Jestli chcete mít doma malého hokejistu, začněte pomalu a buďte trpěliví.

Naopak se velmi osvědčilo tlačení různých věcí před sebou – například kuželů, u nás na stadionu půjčují tučňáky. Dcera měla před sebou tučňáka, kterého držela, já jsem byla za ní a také ho držela. Spolu jsme zvládaly první krůčky a skluzy po ledě. Postupně pak děti zvládají samostatnou jízdu a jejich skluz se prodlužuje.

Čtěte také: jak naučit dítě jezdit  na kole

Kolečkové brusle

Ačkoli se u in-line bruslí zdá, že to není nutné, přesto je fajn, když si je k výuce dětí vezmou i dospělí. Jak se správně traduje, obrázek řekne více než tisíc slov a rozhodně dítěti prospějeme více, když mu sami ukážeme, jak bruslíme, než když budeme sandály šoupat po chodníku a pokřikovat, aby popojelo. Vyberte také vhodné místo, popraskaný chodník se šiškami z blízkých jehličnanů určitě nebude to pravé, zkuste co nejrovnější asfalt bez různého nepořádku.

Opět, pokud už dítě zvládne na bruslích stát, může se pokusit trochu popojít. Děti zprvu nechápou, že se mají odrazit a díky kolečkům pojedou. Dcera na bruslích obchodila celý blok domů, než jí pomalu začalo docházet, k čemu kolečka slouží.

 

Fotografie kolečkových bruslí

Jak naučit dítě bruslit na kolečkových bruslích je podobné, jen technika může být jiná.

Stejně jako v předchozím případě s bruslemi na led nemělo ani zde cenu dceru držet a zkusit ji táhnout nebo něco podobného. Co mě prve napadalo. Dcera má tendenci se na mě pověsit a kácet se jako pytel brambor.

Někteří však doporučují tento postoj:

  • Děti se předkloní a dají ruce na kolena.
  • Dospělí, sami na bruslích, jim dají obě ruce na bok a tlačí je před sebou.
  • K tomu je ale bezpodmínečně nutné být dobrými bruslaři. A ne všechny děti z toho asi budou nadšené. Je to ale dobrá cesta, jak začínat.

Postupně děti na princip bruslení přijdou, pochopí, jak se mají odrazit a jejich skluz bude delší. Každopádně ale platí, že byste s nimi měli trénovat často. Jednou za tři týdny nestačí. A ještě důležitější je často je povzbuzovat, chválit, nekritizovat a nekřičet. Pokud na to nemáte trpělivost nebo se sami na bruslích příliš necítíte, možná je lepší cestou zaplatit dítěti kurz in -line bruslení, kde ho budou učit profesionálové.

„Maminka Jana“

Čtěte také: Jak naučit dítě plavat

 

 

Komentáře