Jak naučit dítě plavat – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě plavat? Někteří rodiče chodí s dětmi plavat už od miminka, jiní to nechávají na dobu pozdější. Jak naučit to malé, aby se nebálo vody a bylo v ní jako ryba ve vodě? My na to šli, jako vždy pomalu. Je určitě spousta způsobů, jak naučit dítě plavat, ale já znám jenom ten, který vám popíšu za chvilku.

1) Kurzy plavání pro děti 

Rozděluji děti na dvě skupiny. První jsou děti, které se seznámily s vodou jako miminka, a pak ty ostatní. Já jsem s dětmi neměla možnost chodit na kurzy plavání pro děti, a proto se řadím do té druhé skupiny.  Nicméně pokud vaše malé seznámíte s vodou ještě dříve, než si vybuduje strach k ní, nebo jinou emoci, tak máte napůl vyhráno.

Tatínek s miminkem nad hlavou v bazénu

Učte děti už od malinka a udělejte z nich malé plavce bez pláče

Pokud bych srovnala mé děti, a děti mých kamarádek, které se svými dětmi na plavání chodily, tak je pravdou, že u mých dětí bylo nutné odbourat strach z vody, a tedy byla zapotřebí i mnohem větší trpělivost .

Plenky do vody najdete ZDE.

2) Jak naučit dítě plavat? – trpělivost

Pokud jste neměli možnost, nebo jste prostě nechtěli chodit na plavání pro miminka, a chcete své dítě naučit plavat, tak buďte trpěliví a nepospíchejte na toho špunta.  Já zde popíši hlavně plavání s dcerou. Máte doma bazén?Pokud ano, máte velkou výhodu. Dítě je z rodinného prostředí zvyklé, že bazén a koupání v něm je standard. Nechte dítě s vodou seznámit a dejte mu tolik času, kolik potřebuje.

3) Vodní hrátky

Protože celá naše rodina je posedlá koupáním, tak blok z vody u malé nebyl nijak velký. Denně viděla, že skáčeme do bazénu a cákáme po sobě vodu. Je skvělé, pokud před dětmi skáčete šipky, potápíte se, a prostě jim ukazujete, že voda je něco, co vás baví. Děti většinou přebírají zvyky těch, s kterými vyrůstají, a proto stačí ze začátku pouze ukázat dítěti na vlastním příkladu, že se s vodou dají dělat věci, které ho budou bavit.

„Spadla lžička do kafíčka“ je už ohraná písnička, ale dětem to nevadí. Hráli jsme toto s dcerou pořád a dokola. Lžička v kafíčku ji tak bavila, že jsme se díky této hře naučili potopit hlavičku.  Je samozřejmě potřeba jít na to pomalu a naučit dítě, že se před potopením má nadechnout.

Čtěte také příběh maminky JanyJak učila plavat svoje děti

4) Pomůcky na plavání pro děti – plavací vesta pro děti

Velmi se mi osvědčilo nakoupit různé pomůcky na plavání pro děti – vodní pistolky, nafukovací lehátka, nafukovací míče a hrát s dětmi na vodní boje. Dcera ze začátku nemohla přenést přes srdce, když jí někdo vodu nacákal do očí, ale když viděla, že všichni máme vodu v obličeji, a že i přesto hrajeme dál, tak si za malou chvilku zvykla a byla jedna z nejlepších střelců u nás.

Tři děti s vodními pistolemi - jak naučit dítě plavat

Syn, dcera a neteř a příprava na vodní radovánky.

Další pomůcky na plavání pro děti u nás měly vždy jen krátkého žití.

Nafukovací plavací kruhy nedoporučuji . Mě moc nedávalo smysl, proč ji mám nechat „viset“ v nafukovacím kruhu, když tím ničemu nepomůžu a plavat se tím nenaučí. Co se nám velmi osvědčilo, byla plavací vesta pro děti. Zkoušeli jsme i nafukovací rukávky pro děti, nicméně ty nám většinou dělaly vyrážku a malou pak pálily ruce.

Plavací vesta pro děti byla super. Malá ji používala téměř rok, než si byla ve vodě jistá.  Kolem 4 roku ji sama sundala a začala se potápět bez vesty. Sama to chtěla zkusit, a když zjistila, že pod vodou to jde samo, už nebyl problém ji naučit plavat.

5) Znak, kraul, prsa, čubička

Když už se vaše malé vody nebojí, tak je fajn začít ho na vodu pokládat.  Pokud můžete, jeďte s dětmi i do jiného prostředí. Nebude to na ně působit tak stereotypně a samy se začnou snažit. Malá se začala potápět na dovolené, odhodila plavací vestu a začala se snažit o první tempa. Ty jsou většinou ve stylu čubičky.

Začněte znakem a povozte své dítě po vodě. Položila jsem si dceru vždy na ruce (může to být i taková hra na důvěru) a v rytmu hudby, která hrála od plážového baru, jsem ji vozila po bazénu a nechávala ji ležet na vodě.  Když už jsem viděla, že se nebojí a věří mi, zkoušela jsem ji jen zlehka pustit, aby se na vodě udržela.

Pořád je potřeba, aby dítě neztratilo ve vás jistotu. V případě, že se potopí a lekne se, tak počítejte s tím, že ve vás ztratí důvěru a budete si ji muset opět získat.

Čtěte také: Jak naučit dítě bruslit

6) Jak naučit dítě plavat – trénink dělá mistry

A když už jste došli až sem, kdy se vaše dítě vody nebojí, potápí se a dokáže se třeba na hladině už chvilku udržet, je čas začít si opět hrát.  Stoupněte si v bazénu kousek od sebe a nechte dítě, ať k vám doplave. Pokud je vaše dítko nezmar, házejte mu na dno bazénu různé předměty a nechte ho, ať vám je přinese.  Nebo ho nechte, ať vás podplavává mezi nohami a podobně.

Dítě v plavacích brýlích.

Hraní a zábava je vždy ten nejlepší učitel.

Jakmile dítě tohle zvládne, vody se nebojí, je už jen otázka času, kdy se vám na vodu položí a bude plavat jako vy.

Jak naučit dítě plavat? Styl neřešte. Nechte ho, ať si plave tak, jak je mu pohodlné. Vidí u vás, jak plavete vy, a pokud netrénujete na mistrovství světa, nechte ho, ať si k těm správným tempům dojde samo. 🙂

Malá už je jak ryba ve vodě.  Hodně mi pomohl v té době syn, který je starší a vodu miluje, proto s malou dělali blbiny,vodní víry a hry na slepou bábu v bazénu, to je taky velká sranda. Zkuste to.

Maminka Marie

Komentáře