Jak naplánovat senzační letní bojovku pro děti

Zatímco pro děti je léto období zábavy, legrace a her, proložených koupáním, případně i mořem, rodiče často musí všechna dobrodružství připravit. Předpokládejme, že děti jsou zdravé, čiperné a vy jste ušetřeni řešení co na rýmu a co na kašel. Nerudovská otázka zůstává: Kam s nimi? Dovolená, jedna babička, druhá babička, někdy i tábor. Ale jak smysluplně vyplnit čas dětí po dobu devíti týdnů?

Pokud jsou vyčerpány všechny běžné možnosti, mohou rodiče sáhnout k řešení “příměstského tábora” – Co však o víkendu? Chata? Chalupa? A jak děti zabavit tam, kde varianta “všichni ležíme na lehátku a čteme si noviny” není dětmi úplně vítaná a hraní “prší” nebo “člověče” je po několika hodinách už taky nebaví? Pro ty chvíle je dobré mít v zásobě úkoly pro pořádnou bojovku!

Základní plánování dětské bojovky

děti jdou po rozkvetlé louce a plní úkoly bojovky

Děti spolu zažívají letní bojovku – základní plánování je důležité

Podmínkou úspěchu je mobilizovat kamarády a mít tím více dospělých na realizaci bojovky a více dětí na její absolvování (bojovka dvou dětí s rodiči není to pravé ořechové). Hrajeme-li na chatě, je to pro děti o to zajímavější, protože přípravy na bojovku mohou začít už předešlý večer. Připravují se týmy, úkoly, rodiče nenápadně mizí označit fáborky jednotlivé trasy a pusy upatlané od hořčice a opečených buřtů nemluví o ničem jiném, než o zítřejší akci.

Pokud máme pospolu děti podobného věku, můžeme bojovku zkombinovat i se závodem v přespolním běhu. Pokud jsou však děti více věkových kategorií, sázíme víc na šikovnost a důvtip, než na rychlost pohybu terénem.

Ideální je začít bojovku ráno, dokud nebude úplné horko. Špatná není ani varianta noční bojovky, ale tu lze uspořádat jen v případě, máme-li na trati dost rodičů k odchytu zbloudilých dětí. U té také musíme myslet na dostatek teplého oblečení pro děti, abychom spíš, než bojové úkoly, zase nemuseli řešit co na rýmu.

děti jdou lesní cestou při plnění úkolů bojovky

Děti se napjatě blíží k dalšímu úkolu bojovky

Základní princip každé bojovky je jednoduchýběžet po vyznačené trati a cestou plnit předepsané úkoly. Jak pestrou si však bojovku uděláme, to už záleží jen na naší fantazii.

Trasu volíme takovou, aby na ní pro děti nehrozilo žádné nebezpečí, neměla by vést v neznámém terénu – pokud jste dosud na chatě s dětmi jen luštili křížovky a zatím jste je nepustili ani za plot, nebude úplně moudré naplánovat jim dlouhou trasu členitým terénem. A rozhodně bychom na ní měli mít hlídky dospělých, kteří poradí zbloudilým dětem, budou povzbuzovat ty pomalejší a u toho budou nenápadně dohlížet i na jejich bezpečnost.

malá holčička fouká do odkvětlé pampelišky při dětské bojovce

Holčička plní úkol při letní bojovce pro děti

A jaké úkoly můžeme na děti nastražit?

  • strefování se šiškou do terče nebo do vymezeného místa – přesnost vítězí
  • sestřelování plechovek malým míčkem
  • závod s časem: vyber z misky mouky co nejvíce lentilek, ale nesmíš k tomu použít ruce (čili můžeš jen vyfukovat a pak lentilky lovit jazykem)
  • chůze po vytyčené trati s ping-pongovým balónkem na lžíci, kterou dítě drží v puse
  • podlez nízko položený provázek natažený mezi dvěma stromy – kdo se dotkne, musí úkol opakovat
  • chůze poslepu, jen podle zvuku zvonečku zavěšeného na větvi
  • chůze po čáře nakreslené na zemi nebo na gumě zavěšené mezi dvěma stromy
  • běh pozpátku

Skvělý nápad je udělat tématickou bojovku, třeba s pohádkovým příběhem nebo s příběhem z knížky, kterou jste dětem večer četli.

A odměny? Pro děti třeba čokoládové medaile, diplomy, barevné stužky na ruku. Pro dospělé pusa od spokojených dětí a to, že unavené děti jdou večer ochotně spát. A to za tu námahu stojí, ne?

Komentáře