Jak naučit dítě jezdit na odrážedle pomocí hry – příběh tatínka Lukáše

Nechce vaše ratolest jezdit na dětském odrážedle? Bojí se? Nebaví ho to? Přečtěte si mou vlastní zkušenost a konkrétní metodu, jak naučit dítě jezdit na odrážedle pomocí hry.

Kdy se syn naučil jezdit na dětském odrážedle

dítě jede po cyklostezce na červeném kolo odrážedle puky - foto z článku: jak naučit dítě na odrážedle

Zajímá vás, jak se můj syn naučil jezdit na odrážedle?

Když mu byly dva roky a dva měsíce. Je to málo? Je to moc? Nevím, a je to vcelku jedno. Člověk stále slyší, že by dítě mělo umět to a to v tolika a tolika letech.

Ale koho zajímá, že Toník od Franty Novákového jezdí na odrážedle již od roku a půl?

Až skutečné, denně prožívané rodičovství, mě naučilo jedno zásadní pravidlo:  Každé dítě je zcela unikátní.

Kristiánka jsem posadil na kolo odrážedlo poprvé ve dvou letech. A bylo vidět, že není nadšený. Stále si žil ve svém světě – odrážecí plastová motorka je moje nej hračka a nic jiného mě nezajímá. A tak jsem ho nenutil.

Zkusil jsem to nenásilně ještě několikrát. No a jednoho pěkného dne bylo vidět, že na kolo odrážedle chce sedět a chce se někam začít pohybovat. Dokonce neprotestoval ani proti přilbě na hlavě.

Na jakém dětském odrážedle divočíme

Přečetl jsem spoustu zkušeností a recenzí v internetových diskuzích. Nakonec jsem dal i na doporučení kamarádky a zakoupil kvalitní dětské kolo odrážedlo PUKY.

dítě se učí jezdit na odrážedle Puky

Přestávka mezi jízdami na dětském odrážedle Puky

Bylo rozhodnutí správné?

Po půl roce divočení a dlouhých vyjížďkách na PUKY odrážedle musím říct jednoznačné ano. Kvalita zpracování je vynikající. Další z mnoha pozitiv je skutečnost, že syn bude výborně připraven k přechodu na klasické kolo.

Proč?

To si přečtěte v článku: Proč jsem synovi vybral dětské kolo odrážedlo Puky

Otevřete oči a pozorujte – dítě vám ukáže cestu samo

Konečně se dostáváme k samotnému jádru problematiky, jak naučit dítě na odrážedle.

Využil jsem „slabší chvilky“ syna (kdy mi sám dal najevo, chci to zkusit) a šup, již ho tatínek tlačil za sedlo kupředu.

První jízdu(y) vás to nemine. V hlubokém předklonu držíte dítě spolu s  odrážedlem a balancujete. Po desítkách metrů máte pocit, že vám bolestí upadnou stehna i záda.

Syn chce jezdit a vy děláte stále delší pauzy pro narovnání zad:)

A v jedné takové pauze to přišlo! Kristiánek mi sám pomohl a nasměroval mě k jednoduché metodě, jak dítě naučit na odrážedle.

Někdy stačí mít pouze otevřené oči a sledovat. Syn si metodu, jak se zábavně naučit jezdit na odrážedle, vymyslel vlastně sám. A to hned při druhé jízdě.

Bál se, ale všiml jsem si, že se snaží dojet k ležícímu dřívku na cestě a přejet ho. Když se mu to podařilo, měl ohromnou radost.

pohled na přední kolo dětského odrážedla Puky - přejíždí dřívko

Jak naučit dítě na odrážedle pomocí hry – přejíždíme dřívko

Blesklo mi hlavou, přejíždět dřívko ho bude určitě bavit opakovaně! A tak jsem větvičku zvedl a dal půl metru před syna se slovy, přejeď ji zase. Pomalu, nejistě avšak natěšeně tak učinil.:)

Pochválil jsem ho, jak se sám odvážil popojet a pěkně větvičku přejet.

Zase jsem ji vzal a dal půl metru před něj (dělejte do doby, až uvidíte, že je v řízení jistější).

Potom jsem dal dřívko metr od něj, dva metry, 5 metrů a nakonec syn zjistil, že ho ježdění vlastně baví a dřívko již nepotřeboval:)

Netvrdím, že metoda zaručeně pomůže s učením na odrážedle právě u vašeho potomka. Minimálně však poslouží jako inspirace a jedna z variant, která může fungovat.

Líbila se vám má metoda? Myslíte, že pomůže i dalším rodičům? Tak ji sdílejte dále. Bude to pro mě poděkování za mou odvahu jít s kůží na trh:)

Komentáře