Jak naučit dítě r a ř – zkušenosti maminky Jany

Jak naučit dítě r a ř ? Jsou  to obávané hlásky zejména pro rodiče. Některé děti je samy s přehledem zvládnou málem už v batolecím věku, jiným ne a ne naskočit. Co dělat, abyste dětem pomohli, a kdy už je čas na odborníka?

Jak naučit dítě r a ř – tipy od maminky Jany

Když to vezmeme zeširoka, nejlépe dětem s rozvojem jejich řeči pomůžeme, když na ně sami mluvíme, ptáme se jich, čteme jim, hrajeme vyprávěcí hry a podobně. Vyhraďte si proto každý den čas na pohádku, vyprávění nebo příběh, ptejte se jich, co si o nich myslí, co přes den zažily, jak se měly ve školce, u babičky a tak dále.

Nakupte jednoduché stolní hry a večer si celá rodina společně zahrajte, vzpomeňte si na slovní fotbal a hry na podobném principu. Ano, někdy je to náročné a někdy děti mluví stokrát více, než jsme my rodiče schopni vstřebat, ale společný čas a povídání se nám bohatě vrátí.

fotografie rodiny - Jak naučit dítě r a ř

Jak naučit dítě vyslovovat písmena r a ř – tipy a rady maminky Jany

Nelze ale celou situaci zjednodušit tak, že ten, kdo dětem čte a povídá si s nimi, má skvěle mluvící a vyslovující děti, a ten, který takové děti nemá, něco zanedbal a určitě se jim dostatečně nevěnoval. Jak naučit dítě r a ř a když to nejde dle tabulek, jak na to?

Část dětí hlásky v příslušném věku i dřív zvládá a nemají s řečí problém. Například syn mojí kamarádky už ve dvou letech bravurně vyslovoval r i ř a během jízdy s dětskou sekačkou na trávu své rodiče doháněl k šílenství několikahodinovým „vrrrrrrrrr…“

Další články od maminek jak naučit děti správně komunikovat najdete ZDE.

Jak jsem učila svou dceru r a ř

Oproti tomu mé dceři vyslovovat r ani ř nešlo ani v pokročilých čtyřech letech.

Tipy jak trénovat výslovnost r a ř

  • rozhýbávat jazyk a rty tím, že se dítě olizuje, vyplazuje jazyk, snaží se dosáhnout si jazykem na nos
  • špulit rty, frkat a podobně
  • klasickou radu nahradit hlásku r hláskou d a říkat rychle „tdnka“, „tdáva,“ „kdáva“, říkat rychle „tdntdntdn“ nebo „ddnddnddn“ a spoustu dalších
  • Koupit logopedickou stolní hru

Obecně platí, že r by měly děti zvládnout v pěti letech. U naší dcery se nicméně výsledky domácí snahy nedostavovaly. Na její řečové nedostatky mě upozornili také ve školce (některé školky spolupracují s logopedy, takže tam bývá situace snazší, naše však ne) a rovněž praktická lékařka na pětileté prohlídce.

Čtěte také: jak načučit dítě R  formou hry

Návštěva logopedie

V dceřiných pěti letech jsme začali chodit na logopedii. Logoped určitě odhalí, proč dítěti výslovnost r či ř nejde a doporučí vám vhodný trénink. Ani to však nezaručuje rychlý výsledek.

Fotografie holčičky jak leží a podpírá si hlavu

Pomohl nám logoped.

Problémy, proč některé děti nevyslovují správně, mohou být různé, a potřebují také různý čas. Některým dětem trvá spravit hlásky pár sezení, jiným půl roku či rok, jiným déle.

Na správnou výslovnost všech hlásek se také ptají u zápisu dětí do první třídy. Neznamená to však, že je špatná výslovnost r či ř sama o sobě důvodem k odkladu. Naše dcera na začátku první třídy obě hlásky ještě neuměla, stejně jako několik spolužáků, nijak ji to ale nelimitovalo a v češtině dosahovala dobrých výsledků.

Nakonec jsme chodili na logopedii zhruba čtyři roky, než byla její výslovnost hlásek r i ř úplně bez problémů. Ano, někdy bylo vyčerpávající trénovat po celém dni ještě logopedii a dlouhé týdny bez výsledku byly pro všechny demotivující. Nakonec se ale podařilo. Důležité je vytrvat.

Závěr jak naučit dítě vyslovovat r a ř

Máte-li tedy zhruba čtyř a půlleté dítě, které nevyslovuje správně R i Ř, můžete procvičovat jazyk a trénovat různé tdnky. Nepouštějte se ale do dalších speciálních úprav a nevymýšlejte rady a nápady, o kterých si myslíte, že pomůžou. Mohli byste napáchat víc škody než užitku. Najděte raději dobrého logopeda a spolupracujte s ním.

Maminka Jana

Komentáře