Jak naučit dítě barvy – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě barvy? Než půjde vaše dítě do školky, bylo by dobré, aby už umělo základní barvy.  Já jsem začala učit barvy malou vlastně už od narození. Je těžké říkat větu v kuse a vynechat tam informaci o barvě. Tedy vlastně už když mluvíte s miminkem, tak mu říkáte, že tráva je zelená a ty krásné červené růžičky tak voní apod.

Začít učit děti cíleně barvy je dobré ve 2 letech, kdy už dokáží dát dohromady krátkou holou větu. Pokud přijde táta domu a prcek řekne „táta boty,“ tak ho můžeme doplnit např. barvou bot.  Ale to už předbíhám.

Jak naučit dítě barvy – hrajte si

Výuka barev je jednoznačně kreativní činnost jak pro Vás, tak pro Vaše malé. Záleží jen na Vás, co k výuce použijete. Barev je kolem nás tolik, že materiálu máte opravdu spoustu. Ale asi každý víme, že není dobré, abychom před dítě naskládali 20 pastelek a čekali, že nám je správně barevně pojmenuje.

     a) Začněte dvěmi kontrastními barvami

Černá a bílá, červená a žlutá atd. Protože já chodím velmi často oblékaná v černé, tak my začali černou a bílou. Vždy, když jsem se oblékla do černé, tak jsem ukázala na kalhoty a řekla „černé kalhoty“, „černý svetr“ atd.

Didaktické hračky najdete ZDE.

      b) Skládejte barvy k sobě

Fotografie nůžky s barevnými papíry

Učení hrou je pro dítě to nejlepší.

Když jsme s malou začínaly s barvami, tak jsme hrály hru, kde jsem vystřihla 3x kolečko (červené, černé, bílé) a k tomu ve stejné barvě kostičky. Můžete to přizpůsobit vašim dovednostem a zároveň i tomu, co má malé rádo. Takže tvarů máte dost a dost. Poté jsem je rozložila na zem a hrály jsme hru: najdi stejnou barvu. Ze začátku to byla spíš legrace, protože malá moc nevěděla, co po ní chci. Ale když jsem jí to na černé věci ukázala, tak pochopila.

Čtěte také: Jak naučit dítě ukazovat

Jakmile mi dokázala dát barvy k sobě, řekla jsem jí, ať mi v bytě (nebo venku, záleží, kde jsme byly), přinese další věc, odkudkoliv, ale ve stejné barvě. U toho jsme se hodně nasmály – počítejte s tím, že si z Vás Vaše dítko brzy začne dělat legraci. Malá mi pak už nosila schválně věci jiných barev a hrozně se jí líbilo, když jsem se začala čertit, že to tak není a že jí budu muset za trest polechtat.

 

        c) Nazývejte věci pravými jmény

Malé děti mají zažitá svá vlastní slova. Protože sluníčko je žluté, tak vše žluté bývá zpravidla sluníčkové.  Tedy pokud řeknu, že banán má žlutou barvu jako sluníčko, tak je to za mě v pořádku. Pokud ovšem řeknu „banán je sluníčkový,“ tak si dítě zafixuje žlutou barvu jako sluníčkovou a je potřeba ho to později naučit správně. Proto, ač je to těžké, už od mala nazývejte s dětmi věci pravými jmény.

fotografie pastelek

Pojmenovávejte barvy tak, jak se doopravdy jmenují.

 

         d) Ptejte se dětí

Jak se říká, trénink dělá mistry. Já s malou chodila ven a hrály jsme hry. Např. na žluté auto. Tu vymyslel syn a spočívá v tom, že ten, kdo první uvidí žluté auto, musí rychle bouchnout toho druhého. Ano, není to zrovna mírumilovná hra, ale věřte mi, že tahle hra byla to nejlepší.

Malá měla radost, kdykoliv mohla svojí malou ručičkou do kohokoliv z nás šťouchnut a vyhrát (pomyslnou výhru šťouchnutí), mě to nestálo ani korunu a malá uměla za chvilku barvy, jako když bičem mrská.  Nicméně ji to zůstalo do teď, a když dostanu nyní herdu do zad, že jako „žlutý auto,“ tak už to zase taková legrace není. Můžete to samozřejmě pojmout i tak, že kdo uvidí první žluté auto, dostane odměnu.

ZDE  najdete TABULI NA KRESLENÍ NA STOJANU pro děti.

         e) Vodovky, tempery, modelína

A poslední tip, jak naučit dítě barvy, který se mi velmi osvědči, jsou vodovky, tempery a modelína.  Malá měla tabuli na malování a i papíry a malířský držák na plátno, jako opravdoví malíři. Dělají to i pro děti a vyplatí se to. Plátno není plátno, je to obyčejná role papíru, a děcko má pořád na čem zkoušet svoje nové výtvory.

Malá milovala hlavně míchání barev a zde se i naučila, že žlutá a modrá je zelená atd. To už tedy je pro ty, co základní barvy znají, ale musím říci, že malování a tvoření z modelíny byly nejčastější pomůcky při učení barev.

 

Fotografie dítěte jak si maluje vodovkami

Malujte a tvořte. Vodovky, modelína, nebo barevné papíry.

Malá už před školkou ovládala základní barvy a je hrozně fajn vidět, jak jsou děti kreativní. I když barvy znají a moc dobře vědí, že obličej má barvu růžovou, tak malá ho dělala černý nebo zelený, jen ne takový, jaký doopravdy je.

Toho se nelekejte, ono se to srovná. Já jsem věděla, že barvy zná, tak proč si dělat vrásky s tím, že si jen hraje a snaží se přilákat pozornost? Jak naučit dítě barvy tedy nemusí být vůbec složité, naopak. Stačí to vzít za správný konec.

Maminka Marie

Komentáře