Kdy začínají děti chodit a jak na to – příběh maminky Jany

Kdy začínají děti chodit a jak na to? „A kdy ji budete učit chodit,“ ptali se nás příbuzní při pohledu na lezoucí osmiměsíční dceru. Přiznám se, že mě tato otázka dost překvapila. Dobrou zprávou totiž je, že zatímco s ježděním na kole či lyžováním dítěti musíme ze začátku jako rodiče trochu pomoct, tyto věci vyřešila příroda za nás. Netřeba učit dítě lézt ani chodit. Naučí se to samo. A pomoc by mohla být spíše ke škodě.

Kdy začínají děti chodit?

Děti většinou začínají chodit mezi devíti a osmnácti měsíci. Žádnou výjimkou, ale nejsou ani odchylky na obě strany. Pokud máte stavějící se sedmiměsíční dítě, nezbývá nám než popřát vám hodně trpělivosti.

Naši přátele v tomto případě poprosili kamarády, aby je hlasitě politovali a pořídili půlroční stavějící se Venle helmu. A pokud už vašemu batoleti rok a půl byl a k ničemu se nechystá nebo si myslíte, že je něco v nepořádku, neváhejte se poradit s doktorem. Nejspíš je, ale vše v pořádku.

Fotografie tatínka a dítěte Kdy začínají děti chodit

Jak naučit dítě chodit a kdy je vhodný čas začít?

Zdravotní dětskou obuv pro první krůčky najdete ZDE.

Pomoc může škodit

Dítě se na nohy staví většinou z kleku. Když si je při stání jistější, začíná chodit kolem nábytku a až potom se pouští do větších přechodů bez opory.

Nepomáhejte dítěti, které ještě nechodí, tím, že ho budete zvedat za ruce nebo ho přidržovat v podpaží a necháte ho „ťapkat“. Ničemu to neprospěje. Počkejte, až bude dítě připravené a začne samo. Existuje nicméně pár věcí, které udělat můžete. Schovejte věci, jež by pro něho v této fázi mohly být nebezpečné, například různá větší auta, která by dítěti podjely, pokud by se o ně zapřelo.

První krůčky a pády – bezpečnost

Samozřejmě se stane, že dítě pokus o postavení nebo první krůčky občas neustojí a spadne. Pokud máte například plovoucí podlahu, bude to bolestivé.

Někteří rodiče proto pořizují helmu. Jiní ji odmítají, protože si myslí, že by dítě ztratilo pud sebezáchovy a vrhalo se do všeho „po hlavě.“ My jsme helmy pro děti neměli, na druhou stranu máme koberce, takže pády tolik nebolely.

Fotografie dítěte jak sedí na mostě

Plovoucí podlahy jsou bolestivější při pádu dítěte

Čtěte také: Jak učila chodit své děti maminka Iveta

Dětská chodítka nedoporučuji

Nepořizujte ani chodítko, i když možná vypadá hezky a lákavě. Pokud se dítě předčasně staví, podle doktorů dochází k přetížení nohou a svalů trupu.

Příznačné je, že rodiče prvního dítěte se těší, až už jejich batole s chůzí začne, rodiče druhých či třetích dětí doufají, že chození odloží na co nejpozději. Už totiž ví, co je čeká.

Chodící batole dosáhne o dost dál než lezoucí a tak žádné porcelánové hrníčky na stolečku ani výstavní váza v babiččině sekretáři nejsou v bezpečí.

Čtěte také:

Kdy začínají děti chodit – jak to bylo u nás

Nikdy nezapomenu na naši jedenáctiměsíční dceru. Poprvé se postavila a opřela o konferenční stůl, vzala talířek, prohlédla si ho a upustila z výšky na zem. Vzala druhý, prohlédla a upustila. Když zahlédla zděšené přibíhající rodiče, rychle vzala třetí a bez prohlížení s ním praštila o zem silněji, aby se ujistila, že se rozbije také.

Dejte tedy věci, na kterých vám záleží, ještě výš a uklidňujte se tím, že za takových pět let je můžete dát zase zpátky. 🙂

Maminka Jana

Další příběhy maminek o učení dětí pohybovým dovednostem najdete ZDE.

Komentáře