První krůčky dítěte – učíme se chodit

Hned po krásném úsměvu, prvním slůvku a dalších etapách vývoje dítěte, je úžasné zažít první krůčky dítěte. A osobně můžu říct, že bych tento okamžik za nic v životě nevyměnila. Pojďme na věc a podívejme se na naše první krůčky dítěte – učíme se chodit.

Musím však nejdříve upozornit na fakt, že není možné učit chůzi jako násobilku, protože na vše musí přijít dítě prostě samo. A my? Můžeme mu pomoci se dále rozvíjet, ukázat, jak na věc, ale také dát správnou motivaci.

První krůčky dítěte – učíme se chodit

Co se týče názorů na toto téma, jsou různorodé, a proto se vyhnu veškerým dostupným statistikám a budu mluvit čistě z vlastní zkušenosti. Setkala jsem se totiž již s mnoha maminkami, které se řídily radami doktorek a tabulkou vývoje, jež jim byla předložena. V jedné věci však souhlasím, a to že děti se učí chodit kolem 1 roku.

Fotografie: Holčička se učí chodit - naše první krůčky-učíme se chodit

První krůčky dcery

Chodítka nepomáhají!

Jsem zastáncem toho, že děti k chůzi prostě chodítka nepotřebují. Je toho důkazem i můj syn (3 roky) a dcera (2 roky). Je pravda, že synovi babička chodítko pořídila, ale seděl v něm všehovšudy tak 3x a raději chodil kdekoliv jinde.

Myslím si, že pokud dítě má chodit dříve, tak se nemá zabývat právě chodítkem. Jsou na ně různé názory. Na jedné straně jsou rodiče, kteří si myslí, že škodí zdraví a na té druhé ti, kteří jsou realisté, a já jsem jedna z nich.

Kdyby byla chodítka nebezpečná, neprodávala by se. Na trhu jsou již mnoho let, protože i já mám jednu fotografii z dětství a špatná záda ani nohy nemám. Takže ostatním jejich názory neberu, jen je mám prostě odlišné.

Čtěte také příběh maminky Jany jak učila své děti chodit ZDE

Dejte dítěti motivaci k chůzi!

Všimli jste si prvního krůčku? Podpořte je tím, že jim dáte motivaci udělat další krok. Postavte hračky na jiná místa nebo vyhledejte něco zajímavějšího (u nás pomůcky do kuchyně), vytvořte z toho trasu a jásejte z každého dalšího krůčku.

Fotografie:Naše první krůčky - učíme se chodit

Naše první krůčky – učíme se chodit

První krůčky dítěte – bosky či obut

To je opravdu dobrá otázka a opět se setkáte s různými variantami. Zvolila jsem přirozenou formu. Doma oba chodili bosky nebo v protiskluzových ponožkách. A venku? Pouze v kvalitní obuvi, a to platí dodnes. Když už boty, tak certifikované, které neuškodí, ba naopak pomohou ke stabilní chůzi.

Učíme se chodit – jakou obuv zvolit?

Doporučuji přítomnost dítěte při nákupu bot. Je lepší si je rovnou vyzkoušet než se vracet znovu. Natož, když máte dvě děti jako já. Ale zpátky k tématuJ.

Takže boty by měly být:

  • zdravotně nezávadné a neničit nohy
  • měly by dobře sedět (alespoň o 0,5 cm větší)
  • dostatečně široké (i v oblasti prstů)
  • nesmí nohu utlačovat
  • plné a pevné

Většina lidí si také myslí, že značkové a drahé znamená kvalitní. Občas tomu tak není. Raději bych zvolila zdravotnickou obuv nebo obchod zaměřený na dětskou obuv než uškodit vlastnímu dítěti.

Zdravotní obuv pro vaše nejmenší najdete ZDE.

Dejte dítěti dostatek prostoru!

Základním pravidlem pro pomoc s chůzí je také poskytnutí dostatečného prostoru ke zkoušení. Odstraňte z místnosti nebezpečné prvky, použijte krytky na rohy, zabezpečte zásuvky, schodiště apod., ale také postavte nábytek tak, aby se dítě mělo, o co opřít. Co se týče prostoru, nemusí se jednat jen o fyzickou část, ale i o psychickou. Cítí-li se dítě pod tlakem, ukáže vám, že má na věc jiný názor.

 

Fotografie první krůčky dítěte - první krůčky dítěte - učíme se chodit

první krůčky dítěte

4 Tipy jak na první krůčky dítěte – učíme se chodit

  • Ukažte názorně na sobě, jak se zvedat při pádu.
  • Ukažte dítěti, jak slézat z nábytku (pohovka apod.).
  • Stoupněte si pár kroků od dítěte – další motivace.
  • Když už udělá pár krůčků, můžete mu pomoci přidržováním za ruce.

Může se vám to zdát jako zdlouhavý proces, ale nespěchejte a dejte dítěti možnost vyvíjet se samo dle jeho potřeby. V žádném případě také nesrovnávejte svou ratolest s dětmi svých kamarádek!

Čtěte také: Jak naučit dítě plavat od maminky Ivety

Naše první krůčky – závěr

V neposlední řadě bych ještě ráda podotkla fakt, že všechny tyto možnosti jsem využila na svého syna, ale na dceru jsem žádnou šanci neměla, protože veškerý vliv na její první krůčky měl její starší sourozenec, který jí ukázal, jak se věci mají, a to ve všech ohledech. Tedy můžeme to pojmenovat jako první krůčky dítěte – učíme se chodit se sourozenci. Ty jsou velkou posilou při učení dětí.

A co na závěr? Věřte nebo ne, ale stačí trošku tréninku a za chvíli budete potřebovat i oči vzadu na hlavě, abyste své zlatíčko uhlídali. A poté nastanou chvíle, kdy si budete přát to své miminko zpátky v postýlce.

Maminka Iveta

Komentáře