7 tipů jak naučit děti plavat – příběh maminky Ivety

Jak naučit děti plavat? Léto se již blíží, a tím i obavy rodičů, kteří mají doma malé neplavce. Nevěšte hlavu, dřív nebo později se vaše ratolest naučí vodu milovat.  Dalo by se říct, že plavání je jako jízda na kole – ať už se stane cokoliv, dítě nikdy nezapomene na to, co se jednou naučilo. Bojíte se, že tento proces nezvládnete nebo obecně nevíte, jak na věc? Přečtením tohoto článku se můžete inspirovat. Připravila jsem pro vás 7 tipů jak naučit děti plavat

7 tipů jak naučit děti plavat

V první řadě je velmi podstatné, aby jste dítěti poskytli pocit bezpečí a odstranili z mysli veškeré  špatné vzpomínky na vodu. Například při koupání opravdu dbát na ochranu očí před mýdlem apod. Dále si na svůj seznam připište hromadu trpělivosti i dobré nálady, protože jakmile dítě ucítí stres, tak se velmi jednoduše zatvrdí a už s ním nepohnete.

Věřte mi. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že stačí jedna věc (u nás to byla právě mýdlová voda) a fóbie z vody bude aktuálnější, než se nadějete. Ale nebojte i toto jsme napravili.

Podívejte se na plenky do vody pro děti – najdete je ZDE.

1) Docházejte na plavání pro novorozence!

 Říká se, že děti  se nejlépe aklimatizuje právě díky plavání již od narození. To totiž máte tu největší pravděpodobnost, že se naučí plavat velmi rychle. Já jsem bohužel tuto možnost neměla, a to jak z časového hlediska, tak díky předčasně narozenému synovi.

Nelituji toho, ale určitě jsem přišla o zajímavé zážitky svých dětí. V současné době se snažíme učit tříletého syna a celkem mu to jde. Věřte mi, dalo nám to zabrat, ale už se zaplať pán bůh nebojí vody. Bere jí jako kamarádku a neustále se těší, až se opět vypravíme do bazénu, kde se vyřádí s tatínkem.

Čtěte také: Jak naučit dítě jezdit na kole

2) Ukažte dětem, že voda je kámoš!

Má-li vaše dítě prostě tzv. blok, hlavně na něj nikdy netlačte. Není to o tom, že jej musíte donutit vkročit do vody, je to o tom, že namočit se či blbnout ve vodě může být zábava. U nás to bylo složitější. Nejdříve se syn těšil na každé koupání, ale bohužel nám to zkazilo mytí vlásků. Ještě donedávna byl až apatický, když měla přijít večerní rutina. Změnil to manžel. Začal s ním chodit do bazénu a ukázal mu, jaká je zábava a co vše lze podniknout pro úsměv na tváři. A nyní? Prosí a slibuje, že bude hodný, jen když bude moci koupat s tátou.

Fotografie jak naučit děti plavat - miminko s tatínkem

Plavání s dětmi a jak naučit děti plavat? Máme pro vás 7 tipů jak na to.

3) Důvěra je základ

Jestliže nemá dítě důvěru ve vás, nebude jí mít ani v sobě. Důvěra se nerozdává na potkání, je možné si jí pouze získat. Není to o tom, že byste byli špatný rodič. Občas je to jen malý zádrhel, který způsobí strach v dětských očích. Nebojte se, vše se dá jednoduše napravit. Tím však nemyslím, že máte začít kupovat své ratolesti první a poslední. Vymýšlejte nějaké vodní hrátky, dovolte si být opět dětmi a získejte to nejdůležitější. Důvěru vašich zlatíček.

4) Vhodné plavecké pomůcky

Zapudit strach pomůžete také za pomoci právě plaveckých pomůcek. Nezáleží na tom, zda zvolíte jen rukávky, plovací desku nebo kruh, protože všechny varianty mohou být velmi nápomocné. Setkáte se také s názorem, že po využití desky bude dítě pomalejší, není tomu tak. Ba naopak, tedy alespoň z mého pohledu, protože tak jsem si získala syna já. Už neměl strach, věděl, že se mu nemůže nic stát, a to nejen díky mé záchraně.

5) Potápějte se

Další ze 7 tipů jak naučit děti plavat je potápění s dětmi. Ptáte se, k čemu je to dobré? V mnoha ohledech, ale především dítě bude vědět, kdy se má nadechnout, což je v podstatě základ se neutopit. Nebojte, naučit je to stejně snadné. My jsme si prostě hráli na potápěče a lovili Spidermana z vody. Ani si neuvědomil, že se potápí a úplně zapomněl na brýle, které se mu nelíbily. Prostě a jednoduše, jeho oblíbený hrdina prostě musel být zachráněn.

 

Fotografie dítěte jak se učí plavat, 7 tipů jak naučit děti plavat

6) Vysvětlujte a ukazujte

Stejně tak, jako je u o ostatních etap život, tak i u plavání s dětmi je důležité vše vysvětlovat a ukazovat názorně na sobě. Ukažte dětem, že když to jde vám, určitě to dokážou i oni. Přeci jen společně jde všechno lépe. Můžu vám říct, že jsem se nejdříve cítila divně, když jsem se předváděla synovi, ale v tu chvíli to byl ten zlom, kdy konečně povolil ke zkoušce.

7) Když můžete,plavání s dětmi trénujte

Na kolo také děti nesednou a hned nejedou (tedy až na pár šikulů), a proto je velmi důležité, abyste trénovali plavání s dětmi a neztráceli trpělivost. Jestliže se kamarádky dcera naučila plavat za dva dny, ale ta vaše stávkuje i po týdnu, dejte jí prostě prostor, protože dřív nebo později se plavat prostě naučí.

Čtěte také: Příběh maminky Marie, jak naučit dítě plavat

Závěrečné shrnutí jak naučit děti plavat

  • Začněte nejdříve různými styly plavání, např. horníma končetinama ,,prsa,, a dolními ,,kraul,,.
  • Začněte nejdříve nožičkami – položte dítě zádama na hladinu a nechte jej šlapat vodu.
  • Dávejte pozor, aby vaše dítě správně dýchalo!

A co říct na závěr? Nezapomínejte na to, že nejste ve škole a užívejte si společný čas s rodinou a sbírejte nové zážitky!

Maminka Iveta

Komentáře