Jak naučit dítě učit se – zkušenosti rodičů s učením dítěte

Jak naučit dítě učit se? Moje děti obě dvě jsou již školou povinné. Dcera mi tento rok (2017) nastoupila do 1. třídy. Syn úspěšně složil přijímací zkoušky na střední průmyslovou školu. Musím zhodnotit, že ač to byl boj (a to s oběma dětmi), tak aktuálně syn je v učení naprosto samostatný a dcerka se snaží úkoly zpracovávat už na konci první třídy také sama.

Ptáte se – jak naučit dítě učit se? Jak ho naučit počítat, jak naučit dítě anglicky, nebo jak ho naučit se soustředit na učení?  Je to náročné, ale není to nemožné. Přečtěte si na co se zaměřit při výběru školy a jak vytvořit ideální prostředí proto, abyste znali odpověď na otázku, jak naučit dítě učit se. 

Správná volba školy

To co se nikde nepíše, nebo jsem aspoň s prvním dítětem nikde nedohledala a jako mladé mamině mi to nedocházelo, je výběr školy a kolektiv. Můj syn chodí na jinou školu než moje dcera. Protože jsem z vesnice, měla jsem za to, že pro syna bude nejlepší škola, kterou máme za domem, a kluk bude blízko a v domácím prostředí.

Fotografie učitele s knihou v ruce a aktovkou. Jak naučit dítě učit se

Igor Hnízdo nebyl zrovna učitel snů, proto se zkuste raději inspirovat jinde.

Jenže ouha, zapomněla jsem na detail, který byl v průběhu dalších let dost významný pro učení se a udržení motivace. Byla to jejich třídní učitelka, která už byla jednou nohou v důchodu a její praktiky učení připomínaly film „Obecná škola“ a třídního učitele Igora Hnízda.

Legrace stranou, opravdu buďte v tomto obezřetní. To, jak působí škola a třídní učitel na děti, je velmi důležité v jejich dalším vzdělání. I když děti chtějí zůstávat s kamarády ze školky i ve škole, ne vždy je to to nejlepší pro dítě a je moudré zjistit si kdo bude třídní učitel. Zjistěte si od jiných rodičů informace k němu a rozhodněte se tak, aby se vaše dítě chtělo učit a chodilo do školy aspoň trochu rádo.

Čtěte také: Jak naučit dítě prohrávat

Jak naučit dítě učit se – informace

Co zjistit při výběru školy a na co se zaměřit? 

  • Zjistěte si, kdo bude třídním učitelem dítěte a reference na něj.
  • Vezměte si zpětnou vazbu od okolí a od rodičů dětí, které tam chodí.
  • Upřesněte si, co vy sami od školy očekáváte a jakým způsobem chcete, aby vaše dítě bylo vedeno? Např. chcete, aby se od 1. třídy učilo anglicky? Chcete, aby se zaměřilo na umělecké dovednosti, nebo je to více sportovní typ a chcete ho rozvíjet ve sportovních aktivitách?
  • Vybírejte školu společně, namotivujte dítě např. kroužky, které škola nabízí.

V této době máme nepřeberné množství možností. Jsou školy, které stále vyučují dle starých a zkostnatělých metod, a pak jsou školy, kde je vyučování více hrou než učením. Můj syn byl vyučován dle první varianty.

Vzhledem k tomu, že to byla škola, do které jsem chodila jako malá i já, a ředitelku tam dělala moje třídní učitelka z první třídy, domluva možná naštěstí byla, a k mému synovi jeho třídní, řekněme, přistupovala „méně důsledně“, než k ostatním dětem.

Paní učitelku sice velmi brzy vyhodili, ale první seznámení se se školou, bylo pro mého synka dost stresující, a učení se s ním dost složité. Proto opravdu výběr školy nezanedbejte.

Jak naučit dítě soustředit se na učení – prostor pro učení se

Ideální stav je, když můžete dopřát dítěti soukromí a vlastní pokoj, kde je dostatek světla a klid na učení a kde se bude moc na učení soustředit. Pokud mají sourozenci společný pokoj, rozhodně je potřeba, aby měl v pokoji každý svůj kout na učení a prostor na učební pomůcky (knihy, sešity, pastelky, propisky, papíry na čmárání atd.)

Fotografie dětského pokoje, Jak naučit dítě učit se.

Správně vybavený dětský pokoj je základ.

a) Vhodné místo na učení 

Moje děti mají obě svůj pokoj. Dcera ho ale vnímá spíše jako prostor na hraní, než jako prostor na učení. Proto úkoly ze psaní, matiky apod. děláme v jídelně, kde jsou vhodné podmínky.

Ostatní ústní učení např. učit se básničku, nebo učení se anglicky, si může vybrat, kde budeme.  Jestli půjdeme ven na houpačku nebo k bazénu, nebo rozděláme ohýnek a budeme se učit u něj.

Jak naučit dítě učit se? Jednoduše se snažte dětem vytvořit pro učení příjemné podmínky v klidném a pohodovém prostředí, bez zbytečného stresu a křiku.

b) Interaktivní učení 

Využívejte interaktivní pomůcky pro učení. Pokud se děti budou učit ve škole např. o exotických zvířatech, vezměte dítě do Zoo, nebo do Tasmánie, dle vašich finančních podmínek. Když se budou děti učit, co je to ovoce a zelenina, vezměte je na zahradu a ukažte jim rozdíl na vlastní oči.

Pokud se budou děti učit o hradech a zámcích, vezměte je na výlet. Tohle je stejné, jak u dětí, tak u dospělých.  Všichni si lépe zapamatujeme to, co můžeme vidět, slyšet nebo cítit či prožít. Chcete, aby vaše dítě vnímalo, co čte, a pamatovalo si příběhy? Naučte ho číst knížky.

Ukažte mu, že je to zábava. Jděte s ním do knihkupectví a nechte ho vybrat si knihu, nebo navštivte knihovnu. Čtěte mu a nechávejte jej, ať čte ono vám.

Fotografie dětí jak si čtou

Zapojte interaktivní učení a vezměte děti učit se ven.

Pravidla učení se – soustředění na učení

Domluvte se společně na pravidlech. Některé děti přijdou ze školy, zasednou a udělají si úkoly, aby mohly co nejrychleji ven a užít si zbytek dne. Jiné děti si potřebují chvilku oddechnout, než se na úkoly vrhnou.

Nechte rozhodnutí na dětech, ale zpočátku sledujte kvalitu vyhotoveného úkolu. Pokud uvidíte, že dítě je odpoledne již unavené a není schopné se na úkol soustředit, tak mu dobu na psaní úkolů zvolte sami s jasným a pochopitelným a jasným vysvětlením.

Motivujte ho k učení a vzdělávání se

Nechtějte po dítěti zázraky a motivujte ho k tomu, aby bylo lepší, ale netlačte. Moje dcera je po mě ve všem hrozně rychlá. Je potřeba, aby se naučila být i důsledná. Protože vím, že chce být první, tak jsem ji upozornila jen na to, že když bude psát rychle, čmárat a dělat chyby, tak nedostane jako první pero. To už jí smysl začalo dávat.

Pero jako první nedostala, ale začala se sama učit psát a trénovat. No a pero je doma.  Vnímejte potřeby toho prcka. Jestliže je naopak pomalejší, jako byl můj syn, nespěchejte na něj.

Nekřičte, že píše pomalu, nebo že ve škole něco nestihl, naopak se snažte přijít na způsob, jak to udělat, aby se v učení se ať už psaní, počítání – zrychlil. Chvalte ho za každý posun a netrapte ho zbytečnou kritikou.  Pomáhejte mu!

Kreativní a výukové hračky pro děti najdete ZDE.

Typy lidí aneb jak naučit dítě učit se

Protože jsme každý naprosto jiný, je potřeba si uvědomit, jaký typ člověka ja vaše dítě, a přizpůsobit se mu. Jedině tak přijdete na to, jak naučit dítě učit se. 

  • Typ vizuálníNaučte ho dohledávat si informace k učení se na internetu – videa, návody atd. Tento typ potřebuje věci vidět, nikoliv o nich poslouchat. Naučte ho dělat si výpisky. Nechte ho si učenou látku rovnou vyzkoušet. Tento typ nepotřebuje teorii, ale je potřeba aby mu vše bylo zvizualizované a on si to mohl rovnou vyzkoušet.
  • Typ auditivní – Pro tento typ je potřeba, aby zase vše hlavně slyšel. Naučte ho, ať si dohledává různé nahrávky, záznamy přednášek na youtube apod.

Jednoduše je potřeba, abyste své děti znali a věděli, co jim nejvíce vyhovuje proto, aby se cítili dobře a učení jim šlo pěkně od ruky. Stejně tak správný výběr prostorů na učení a trpělivost.

Tohle je jediný způsob, kterým se dostanete až k odpovědi na otázku: Jak naučit dítě učit se.

Maminka Marie

Další příběhy maminek – jak naučit dítě dalším dovednostem, najdete ZDE.

Komentáře