Jak naučit dítě prohrávat – zkušenosti rodičů

Pláč, vztek, bouchání do stolu atd. Všichni víme, co děti umí udělat za virvál, když se jim něco nedaří. A co teprve, když se těší, jak nám to natřou v nějaké stolní hře nebo v bazénu, a ono tomu tak není. U nás to nebylo jinak. Jak naučit dítě prohrávat bez zbytečných emocí a vzteku?

Přečtěte si příběh maminky Marie a napište nám i vy ten váš. Vaše tipy a rady, jak naučit dítě prohrávat a my je sem přidáme pro inspiraci dalších maminek.

Jak naučit dítě prohrávat? –  Výběr správné hry

Fotografie dětí u stolu při hraní hry

Člověče nezlob se, hra která naštve asi každé dítě. Jak naučit dítě prohrávat? Zkušenosti k nezaplacení.

Rozhodně prvním krokem k tomu, aby vaše dítě vůbec s vámi chtělo hrát hry, je vybrat s ním tu hru, která pro něj bude vhodná. Hry typu „člověče, nezlob se“ nebo Monopoly apod., pro malé děti asi úplně vhodné nebudou. Zkuste hry na postřech, nebo dětské hry s kostkou a lehkým počítáním.

Kreativní hry a hračky pro děti najdete ZDE.

a) Poraďte se s kamarádkou

Máte kamarádku, která má stejně starou holčičku nebo kluka jako vy? Zajděte k nim a mrkněte jim do šuplíku. My jsme to tak udělali. Protože mám kolem sebe spoustu šikovných mamin, tak jsem jednu zkontaktovala a nestačila jsem se divit, jaké poklady jsem u ní našla.  Protože má dceru jen o kousek starší než je ta moje. Holky zkusily zahrát pár her a malá pak sama přišla s tím, co by ráda hrála i doma.

b) Dohledejte si informace na internetu

Děti většinou vidí hry v reklamě a řeknou, že tu zrovna chtějí. Jenže ne vždy je to hra, kterou budou doopravdy chtít hrát, až ji koupíte. U nás to nastalo o Vánocích. Dcera viděla v reklamě hru Šíleného profesora, která vypadala opravdu dobře. Hra pro celou rodinu, u které se pobaví každý.

Hru dostala k Vánocům, a když to zkrátím, hrály jsme ji vcelku 3x. Nyní leží v šuplíku a čeká, až dcera vyroste. Hra pro ni nebyla vhodná, už jen protože nedokáže tak rychle reagovat. Hra je hlavně o rychlosti a dceru to přivádělo do stresu.

Čtěte také: Jak naučit dítě učit se

Hrajte s láskou k dítěti, nikoliv s cílem dítě porazit

Pokud začínáte hrát hry s dětmi poprvé, doporučuji:

a) Utvořit týmy, dvojice

Dítě se nebude cítit samo a ztraceno. My jsme takto začínali hrát hru, Člověče, nezlob se. Ačkoliv jsme každá měla své figurky, tak jsme udělaly koalici a hrály společně proti ostatním. Je to něco jako když nastoupíte do nové práce. Chcete být nejlepší, ale nevíte pořádně, co dělat, ani to nezvládnete tak rychle jako ti, co tam už pracují nějakou chvilku.

Když vás v tom nechají, může se stát, že budete demotivovaní a z práce odejdete. Stejné je to s hraním. Pokud dítě má pocit, že je to jen na něm a nikdo mu nepomůže, tak ho to za chvilku přestane bavit a u prvního vyhození figurky dítě ze hry odejde. Jak naučit dítě prohrávat?

Když jsme hrály s dcerou v týmu, byla to větší sranda, normálně jsme s dcerou kuly pikle a snažily se společnými silami kluky dostat na kolena.  Když jsme prohrály, sdílely jsme emoce společně a prohra tolik nebolela.

 

fotografie stolní hry člověče nezlob se. Jak naučit dítě prohrávat

Hraní nás má bavit, přizpůsobte hru dítěti tak, aby to byla zábava.

 

b) Nelpěte na pravidlech

Hry jsou od toho, abychom se u nich bavili, a s tímto přesvědčením jsem do toho vždy šla. Děti jsem vyhrávat nenechala, ale ani nehrála tak, abych vyhrála já. Především mi (aspoň ze začátku) šlo o to, aby děti hru pochopily a věděly, jak vyhrát.

Tedy poznaly, jak na to. Konkrétní příklad mohu dát u hry Scrabble, kde jsme ze začátku nelpěli na tom, aby dcera vymýšlela slova, která jsou spisovná a jsou ve slovníku. Tuto hru jsem učila hrát i svou neteř, které je nyní 9 let a je z Moravy.

Protože na Moravě mají trošku jiné nářečí, tak neteř si dosazovala slova dle toho, jak byla zvyklá (některá jsme vůbec neznali, ale byla to sranda), a my jsme si ponechali pravidla pro dospělé. Jestli jsme v tomto případě nechali neteř vyhrát, nebo jsme pouze uzpůsobili podmínky jejímu věku, je na diskuzi.

Jak naučit dítě prohrávát? Neteř k nám jezdí velmi ráda, hru hrajeme vždy tímto způsobem a nejednou nevyhrála, a i přesto to vzala velmi dobře, protože věděla, že se nemůže vymlouvat na to, že hra je na ni příliš těžká.

Čtěte také: Jak naučit dítě oblékat se

c) Řešte emoce dítěte a pochopte ho

Pokud dítě prohraje a začne se rozčilovat, rozhodně nečeká, že mu to bude ještě vytýkáno. Výtky typu „chceš nám zkazit celé odpoledne tvým řvaním“ nebo „není důležité přece vyhrát, ale zúčastnit se“ jsou k ničemu a nedělejte to. Každému z nás se občas něco nepovede a jsme naštvaní, a čekáme spíše podporu než kritiku.

U dětí je to stejně jednoduché. Moje dcera patří mezi ty citlivější děti; projevuje se to tak, že jí trvá déle, než se začlení do kolektivu – nechápe, proč jsou na sebe děti zlé. Ale projevuje se to i u každé hry, která jí nejde, ač dělá, co dělá. Po poradě s psychologem jsem došla k té správné cestě, která opravdu funguje.

Cesta k tomu, jak naučit dítě prohrávat, je pochopení!

A to je, že i když vaše dítě brečí kvůli problému, který je pro vás naprosto banální, tak je potřeba ho pochopit a nechat ho, ať se vybrečí a vykřičí. Proto v případě, kdy se moje dcera dostala do svého „stavu hrůzy“, jak jsem tomu říkala, vždy jsem za ní zašla a objala ji a snažila se s ní o problému mluvit.

Fotografie maminky a holčičky

Cestou jak dítě naučit prohrávat je pochopení, a sdílení emocí.

Vždy začněte tím, že dítě pochopíte – uvidíte, že se vám okamžitě otevře a začne vám vyprávět, co mu vlastně tak hrozně ublížilo. Neokřikujte ho ani netište, prostě ho nechte mluvit, ať křičí či brečí, je to fuk, hlavně ať to ze sebe dostane.

Ačkoliv jsou to problémy pro nás dospělé velmi banální, tak doporučuji si dítě vyslechnout, obejmout, pohladit, pochopit.

Čtěte také: Jak naučit dítě poznávat hodiny

Závěr – jak naučit dítě prohrávat?

Nemusí to být jen stolní hra, může se vám to stát u kreslení obrázku nebo stavění lega. Já nechám dceru vykřičet a pohladím ji, obejmu ji, a jakmile vidím, že už je dost vykřičená a komunikuje vcelku normálně, navrhnu jí jinou aktivitu.

Nicméně nenavrhujte jinou aktivitu ve chvíli, kdy je dítě mimo, potřebuje se vám nejprve svěřit a vidět, že jeho problém neberete na lehkou váhu, pak vám začne důvěřovat a bude vám i více naslouchat pro to, co mu radíte.

Tedy pokud bych to shrnula: hrajte hry, které budou bavit děti (nejen vás) a přizpůsobte je věku dítěte, aby mělo vůbec šanci vyhrát. Pokud dítě prohraje, řešte jeho emoce, nikoliv to, že vás bolí z toho řevu hlava, a uvidíte, že touto cestou si odpovíte na otázku, jak naučit dítě prohrávat.

Držím palce. 

Maminka Marie

Podívejte se na další články a příběhy maminek na téma jak naučit dítě najdete ZDE.

Komentáře