Jak naučit dítě oblékat – zkušenosti rodičů

Oblékání dětí, a to zejména v zimních měsících, bylo pro mě jako matku vždy zkouškou naprostého sebezapření a sebeovládání. Jak naučit dítě oblékat tak, aby nám maminám nepraskly nervy? Děti se raději svlékají, oblékání je činnost, kterou dělají nerady, a dávají to také hlasitě najevo.

Některé maminky to vzdají a dětem s oblékáním pomáhají až do školního věku. Ani to ale není dobrá volba, dítě je pak odkázáno na pomoc učitelek ve školce. Jak jsem učila své děti oblékat já, si můžete přečíst v článku.

1) Kdy začít s učením? 

Každé dítě je jiné a je potřeba na to opět myslet.  Některé děti to zvládnou už v roce a půl, některé začínají kolem druhého roku. Důležité je začít tak, aby se ve školce dítě už samo umělo oblékat.  Tedy u mě byl termín splnění do nástupu do školky.

2) Jak naučit dítě oblékat – krůček po krůčku

Holčička si obléká čepici a směje se u toho

Začínáme krůček po krůčku. Metody, které Vašemu dítěti ulehčí učení.

Jako u všech činností, které učíme děti, je potřeba postupovat pomalu a krok po kroku, abychom je nevystavovali stresovým situacím. U oblékání to platí 2x. Netlačte na to malé, dejte mu prostor a vše mu pěkně vysvětlete.

a) Rub a líc – pravidla oblékání 

Je nutné dítěti vysvětlit, že oblékání má svá pravidla, a každý kus oblečení má rub a líc a pak ještě stranu přední a zadní. Už tohle je na toho malého prcka dost informací, a proto jsem nejprve zkoušela u dětí to, aby správně dokázaly poznat, zdali je oblečení naruby a jestli mají cedulku správně vzadu nebo nikoliv. Samotné poznávání tohoto nám zabralo pár dní, ale určitě se to vyplatilo.

Zkoušela jsem děti pak tak, že jsem jim oblečení připravovala na hromádku a některé kusy jsem schválně otočila naruby a čekala, zdali mi to vytknou a opraví.

Čtěte také: Jak naučit dítě čistit si zuby

b) Pásky a boty na tkaničky nejsou vhodné pro dětské ručičky

Nesouhlasíte se mnou? U dětí do věku 4 let bych zakázala prodávat věci s knoflíky a značkové boty s tkaničkami. Proč? Povím vám příběh u kterého jsem osobně byla. Bylo to odpoledne, když sem přišla pro dceru.

Přišla jsem do školky a slyším tatínka takové hezké holčičky, jak ječí přes celou školku. Vejdu dovnitř a vidím ubrečenou holčičku a nad ní stát, v obličeji rudého tatínka, který na ní křičí, protože svetr měla zapnutý o jeden knoflík špatně.

Hočička nejen že dostala dětmi tak „oblíbený“ svetr na knoflíky (trocha ironie), ale ještě boty na tkaničky a kalhoty s páskem. Holčička řvala, tatínek na ní řval taky a bylo vidět, že malá je ve stresu a nechápe, proč tohle všechno musí absolvovat, když ostatní děti mají mikiny přes hlavu a boty na suchý zip.

Dětský secondhand Brumla a pěkné oblečení za pár korun najdete ZDE.

Usnadněte oblékání dětem aspoň ze začátku

Nechtějte hned po dětech zázraky, vždyť to jsou tvorové malinkatí a nechtějí se v kolektivu cítit špatně jen proto, že si maminka myslí, že když holčička nebude mít u kalhot pásek, tak nebude dostatečně krásná.  Víte co děti milují? Aspoň ty moje – mikiny, tepláky, legíny, boty na suchý zip a hurá ven. 🙂

Jak naučit dítě oblékat? Děti sedí ve školce na lavici a povídají si.

Ve školce by již děti měly být samostatné. Doplňky, pokud nejsou nutné, dítěti nedávejte.

3) Začínáme se učit oblékat

Ze začátku jsem dětem připravovala věci já do komínku k postýlkám a dala budík ráno o hodinu dříve, abychom to stihli. Moje děti jsou spáči, takže už jen samotné vstávání o hodinu dříve pro ně bylo spíše za trest. Motivace naučit se rychle oblékat byla hlavně pro dceru veliká.

a) Jak naučit dítě oblékat a kde začít – kalhoty

Kalhoty jsou na oblékání nejjednodušší, takže vaše dítě bude mít pocit, že na tom nic tak těžkého není. Rozezná rub a líc, rozezná stranu zadní a přední, a teď už jen dostat ty kalhoty tam, kam patří. Pokud si to nastavíte jako hru a nikoliv jako povinnost a stejně tak k tomu budete přistupovat, tak pak to bude super. Závodit nedoporučuji, dítě uvidí, že ho necháváte vyhrát. My jsme stopovali čas a sledovali, jak se malá zrychluje.

Čtěte také: Jak naučit dítě učit se

b) Jak naučit dítě oblékat a mikiny a trika

To už jsou kousky pro profíky, a proto jsem dceři (po zkušenostech se synem) poradila jednodušší fintu, a to nejprve obléct ruce do rukávů, a pak teprve přetáhnout přes hlavu. Ačkoliv pro mě tento způsob oblékání mikin nový, pro děti je snadnější. Tedy aspoň pro ty moje. 

Kdy by se mělo umět dítě obléknout samo?

Moje dcera se naučila oblékat sama komplet bez mé pomoci těsně před nástupem do školky. Syn to uměl také, jen byl malinko pomalejší než ostatní děti, ale s tím se už musí počítat. Já sama jsem byla šťastná, že děti nejsou odkázané na pomoc druhých a jsou samostatné.

Maminka Marie

 

Komentáře