Kdy učit dítě na nočník – zkušenosti maminky Jany

Zbavení se plen a chození na nočník či na záchod je dalším velkým milníkem v životě dítěte. Kdy učit dítě na nočník? Jak poznat, kdy je ten správný čas, co dělat, když dítě nočník odmítá nebo jak to funguje v noci?

Kdy učit dítě na nočník

Časy, kdy maminky posazovaly děti na nočník v šesti měsících, jsou už dávno pryč. Dnes se udává, že doba, kdy by děti mohly s nočníkem začít, se pohybuje od roku a půl až do tří let. V prvé řadě je ale potřeba si uvědomit, že každé dítě je naprosto jiné a je připraveno jindy.

Jak jsem učila dcery chodit na nočník

Jedna z mých dcer začala chodit na nočník krátce po jejím roce a půl.  Start však provázely časté nehody a pračka se nezastavila. Druhá dcera nočník vzala na milost, z důvodů, o kterých se zmíním ještě později, v dvou letech a třech měsících a v podstatě hned bez nehod. Třetí objevila nočník v roce a dvou měsících po zajímavé rozmluvě, kterou dále také uvedu.

Fotografie sedátka na záchod pro děti - kdy učit děti na nočník

Kdy učit dítě na nočník – maminka Jana vypráví

Čtěte také jak učila na nočník své děti maminka Marie – článek najdete ZDE.

Jak poznáte, že je dítě připravené učit se na nočník

Uvědomuje si, že vykonává potřebu, má tendenci sundávat si plenku a ukazovat, že cosi udělalo, nebo vám to rovnou přijde říct či naznačit. Také pozorujete, že intervaly mezi vyměšováním se prodlužují; pokud má dítě plenku mokrou co půl hodiny nebo hodinu, nejspíš na nočník ještě nedozrálo. Popřemýšlejte také nad ročním obdobím, nejlepší je samozřejmě léto. Dítě na sobě může mít minimum oblečení. Pokud máte pocit, že čas nadešel, nebo to prostě jen chcete zkusit, jděte společně vybrat nočník, který se dítěti líbí.

Usnadněte si práci a začněte s učící sadou na nočník – sadu najdete ZDE.

Začínáme s nočníkem

Kdy naučit dítě na nočník a jak na to. Vysvětlete, k čemu nočník slouží, použijte pro ilustraci oblíbeného plyšáka či se sami předveďte na záchodě. Dítě posaďte na nočník, a pokud pochopilo a vykonalo potřebu, nezapomeňte ho pořádně pochválit.

Jak naučit dítě na nočník když nechce?

Pokud ne, nevadí, zkusíte to příště. Dítě dávejte na nočník přibližně jednou za hodinu, ne častěji, ať z něj není otrávené. Někteří rodiče nabízejí dítěti na nočníku knihu či leporelo, aby vydrželo sedět déle, když potřebu nevykoná hned. Mně se to, ale neosvědčilo. Dítě by si mělo uvědomit, že nočník slouží k vyměšování, ne k tomu, aby se do něj po půl hodině sezení náhodou vyčuralo.

Často se stává, že dítě nočník ignoruje či ho úplně odmítá. V tom případě ho nechte pár dnů či týdnů tak a pak to zkuste znova. Pokud má k nočníku přímo odpor, na pár týdnů nočník schovejte. Nic mu neuteče, a řvoucí batole prohýbající se do luku stejně nepřesvědčíte. Můžete zkusit dítě motivovat nějakou odměnou, třeba samolepkami – sami asi víte nejlépe, co by mohlo zabrat.

Vyrážka pod plenou nám pomohla zbavit se plen

Někdy se dá dítě nakonec přesvědčit k chození na nočník z podivných důvodů, které by vás ani nenapadly. Jedna z mých dcer dostala po svých druhých narozeninách šestou nemoc. Měla vyrážku a ta pod plenkou vypadala nejhůř.  Pupínky nemohly pořádně uschnout a tak se zhojit. Dceři jsme proto navrhli, aby zkusila nočník (dříve ho odmítala), a tak jí vyrážka dříve zmizí. Světe, div se, od toho dne začala chodit na nočník.

Fotografie nočníku - kdy učit dítě na nočník

Kdy učit dítě na nočník?

Pohodlné oblečení

Dítěti v době učení na nočník dávejte pohodlné oblečení, které si snadno svlékne. Někdo preferuje částečně nepromokavé plenkové kalhotky. Mě přiváděly k zuřivosti, dcera do nich vždy vykonala velkou potřebu, pak si je začala stahovat… a pak jsem strávila další půlhodinu mytím, praním a čištěním.

Přešly jsme proto na klasické kalhotky, s kterými byla manipulace jednodušší. Připravte se na to, že se dítěti budou stávat „nehody“, a v žádném případě ho proto nehubujte. Všichni dnes máme pračky, a ani tohle období nebude trvat věčně.

Čtěte také jak učila na nočník své děti maminka Iveta – její příběh najdete ZDE.

Jak naučit dítě chodit na nočník v noci?

Když je dítě úspěšně a přes den už se mu s nočníkem daří, zkuste odbourat plenku i na noc. Většinou se udává, že pokud ji má dítě suchou každé ráno aspoň po čtrnáct dnů, můžete začít. Nezapomeňte do postele pořídit nepromokavou podložku.

Změny v rodině? Začněte později

Pamatujte také na to, že jsou události, které mohou začátek chození na nočník oddálit. Případně dítě, které chodilo na nočník už úspěšně, vrátit zpět k plenkám. Třeba stěhování, rozchod rodičů či narození mladšího sourozence. Mé prostřední dceři se v jejích necelých dvou letech narodila sestra. Nočník jsme proto odsunuli o půl roku, kdy už se s novou situací srovnala. Pak na něj začala chodit v podstatě okamžitě a bez nehod.

Kdy učit dítě na nočník – závěr

Kdy učit dítě na nočník? Každé dítě je opravdu jiné. To, že sousedovic Maruška zvládá chodit na nočník už v roce, neznamená, že se o to s vaším dítětem nutně musíte pokoušet taky. Nemusíte být ani přehnaně horliví, zpětně bych první dceru, která začala v roce a půl, učila až později. Ty stálé nehody a pořád peroucí pračka za to nestály.

Maminka Jana

Komentáře