Jak naučit dítě na nočník – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě na nočník? Pro kdekoho nezasvěceného to může vypadat, jako jednoduchá věc, ale my matky víme své. Mé dvě děti jsou nyní už velké, a právě proto vám mohu s klidným svědomím nasdílet pár rad. U prvního dítěte se člověk spíše učí. Hledá informace, ptá se a žádá o radu. Jak naučit dítě na nočník když nechce? Jak naučit dítě sedět na nočníku?Jak naučit dítě kakat na nočníku?

Hledala jsem a i nacházela spoustu užitečných i z mého pohledu zbytečných rad. U prvního potomka jsem udělala také spoustu chyb. U druhého mimča jsem celé učení na nočník, začala brát více jako projekt, abych tomu přidala na důležitosti. Zkušenosti jsem měla, takže už jen stačilo se na to dobře připravit. Takže pojďme na to, jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník – příprava

Jak naučit dítě chodit na nočník? Sedla jsem si, vzala všechny rady, které jsem našla a sepsala je na papír. Pak odstraňovala ty, které mi nedávaly smysl, a ponechala pouze 5 bodů, které jsem si namalovala časovou osu (deformace z práce); vyšlo mi z toho toto:

Graf kde vidíme tipy jak naučit dítě na nočník

5 základních bodů, jak naučit dítě na nočník

1) Jak naučit dítě na nočník – komunikace

Tento bod jsem si dala jako první, protože jsem věděla, že pokud mi malá sama neukáže, že chce jít sama na nočník, tak budu ztracená. V té době velmi „frčelo“  tzv. Posunkování, nevím přesný název. Tedy ačkoliv dítě ještě není schopné mluvit, učí se tím, že vám ukazuje, co potřebuje, a učí se to samozřejmě od vás (článek –“ jak naučit dítě ukazovat“) . Když má dítě hlad, ukáže na pusinku, když má žízeň, dá palec k puse, a když potřebuje na záchod, ukáže na zadek. Jediná cesta, jak rychle naučit dítě na nočník, je, že to začnete posunkování dělat sami, a to co nejdříve. Takže jsme začali, a to ještě dříve, než s celým učením na nočník.

2) Jak naučit dítě na nočník -načasování 

Začala jsem 3-4 měsíce před tím, než jsem měla v plánu malou na nočník poprvé posadit, aby měla dostatek času tento posunek pochopit a začít ho dělat. Pro mě to znamenalo pokaždé, když jsem šla na záchod, ukázat na zadek a říct „čůrat“ nebo „kakat“. Tohle jsem opakovala pokaždé, když jsem odcházela na záchod. Malá mě po bytě pronásledovala, takže viděla moc dobře, kde jsem a co tam dělám.

Čtěte také: 4 tipy pro stolování s dětmi

3) Motivace pro dítě, aby rádo sedělo na nočníku

Neočekávejte, že se dítě naučí chodit na nočník okamžitě a např. do měsíce s vámi začne mluvit posunkami. Opět je to dítě od dítěte. Proto je potřeba obrnit se opravdu velkou dávkou trpělivosti a nekárat dítě, když vám nic neukáže. Nenuťte ho, netlačte, jen mu to ukazujte vy. Moje dcerka po cca 2,5 měsíci, kdy už to vypadalo, že zase dělám něco špatně, začala ukazovat na zadek, když čůrala, nebo kakala. První krůček k vítězství. Už tedy jen otázka, jak naučit dítě ukazovat na plenu dříve, než vykoná samotnou potřebu?

maminka drží dítě v rukou a komunikují spolu

Správná komunikace s dítětem je při učení návyků a dovedností velmi důležitá

4) Méně je více 

U syna jsem udělala tu chybu, že jsem aktivitu posunkování dělala zároveň s tím, že jsem ho učila na nočník, a tím jsem mu způsobila stres, protože najednou jsem po něm chtěla 2 věci najednou. To je (nejen) pro tak malého špunta nadlidský výkon. Tedy za mě doporučení pro všechny maminy: začněte s pinďou „mluvit“ dříve, než ho posadíte na nočník, uleví se jemu i vám.

Správné načasování celého projektu „Jak naučit dítě na nočník“

1) Za jak dlouho se dítě naučí na nočník?

Záměrně jsem tento článek nezačala tím, od kterého věku by měly děti zvládat chodit nočník, protože já se domnívám, že je to nesmysl. Nemohu si říct, že 10.8.2017 moje dcera bude čůrat nebo kakat do nočníku. Co když nebude? Proto je fajn určit si termín, který není konkrétní a je co možná nejzazší. Pro mě byl termín odevzdání mého projektu jasný: s nástupem do školky, ale protože jsem chtěla i ušetřit za plínky, tak jsem samozřejmě začala dříve než ve 2 letech. Věděla jsem, že času máme opravdu dost, a díky tomu jsem nestresovala ani sebe, ani dcerku.

Čtěte také: Jak naučit dítě mluvit

2) Kdy začít učit dítě na nočník – roční období

Začínat s učením na nočník v zimě je sice zásluhy hodné, ale pro mě osobně velmi vyčerpávající. Proto doporučuji si učení nechat na teplé dny.

Výhody, proč začít sedět na nočníku až za tepla:

  • dítě si zvykne být bez plínky a nebude ji chtít
  • ušetříte za prací prášek

 

Jak naučit dítě chodit na nočník? Dítě sedí v lavoru, který je na pláži.

Začněte za tepla a budete si to užívat oba dva.

3) Jak často dávat dítě na nočník – intervaly

Jakmile jednou začnete, už vlak nezastavujte. I když dítě nechce na nočník, trénujte to s ním i v noci. Vy znáte vaše dítě nejlépe, proto jestli ho na nočník budete dávat každou hodinu nebo dvě je na vás, ale intervaly dodržujte. Já nastavila interval ze začátku na 1,5 hod.

Ze začátku jsem nechávala jen přes den malou bez plínky. Když jsem viděla, že čůrání už zvládáme, tak jsem jí plínku sundala i na noc a budila ji 1x za noc na čůrání. Někdy jsme to stihly, jindy zase ne, ale po pár týdnech se začala budit sama a já měla vyhráno.

Vyzkoušejte učící sadu na nočník a ušetřete peníze za plenky či praní.

Jak naučit dítě na nočník – nechce sedět

Mnohé maminy z okolí měly problém, že jim děti nechtějí na nočníku sedět. Ani mě dcera nechtěla sedět na nočníku. Když jsme ráno spolu vstaly, tak jsem si myslela, že bude nejlepší, když budeme tuto aktivitu vykonávat společně. Proto jsme obě ráno zasedly: já na toaletu, malá na nočník, a dle mého to mělo klapnout.

Ale ouha, malá nechápala, co po ní chci. Utíkala mi z nočníku a nechtěla sedět na nočníku a vůbec spolupracovat. Zkoušela jsem to různými způsoby. Pouštět vodu, prohlížet s ní knížky na nočníku a nebo jsem dokonce koupila i knížku o hovínku.

Takto jsem to asi týden zkoušela, s tím, že mi malá vždy pěkně ukázala, že bude čůrat, jenže nikoliv do nočníku. Stále jsem se ptala sama sebe, jak naučit dítě na nočník a nezbláznit se?

Jak naučit dítě chodit na záchod?

Článek se měl spíše jmenovat, jak naučit dítě chodit na záchod. Jednoho dne, kdy už jsem nevěděla kudy kam a nemohla najít nočník, jsem malou posadila na záchod a už se slzami v očích jí požádala, ať čůrá.

Pamatuji se, že se opravdu vyčůrala; asi ani tak nezabrala moje prosba, ale spíše to, že konečně neseděla na nočníku, ale tam, kam jsem chodila i já. Pak už to šlo vcelku rychle.

Koupila jsem sedátko na záchod pro prcky a chodila s ní na záchod. Tleskala jsem, když se vyčůrala nebo vykakala do záchodu, a ukázala jí splachování – to se jí moc líbilo, a docela ráda pak na záchod chodila, aby mohla spláchnout. Po čase se naučila i kakat a čůrat na nočníku a bylo vyhráno.

Obrys dítěte jak sahá po nočníku

Buďte důslední a úspěch se dostaví.

Rodina

Ač tento bod dávám na konec, rozhodně nedoporučuji ho zanedbat. Protože učit dítě na nočník není aktivita na týden, je potřeba do celé věci zasvětit členy rodiny. V tuto chvíli je potřeba, aby jste pracovali jako tým a dítě nemátli. Jakmile jedna část selže, můžete začít od znova.

Hlídá vám babička? Naučte ji „mluvit“ s vnoučetem a zapojte ji do celého projektu „jak naučit dítě na nočník“ od začátku. Pokud jí při hlídání pouze dovezete seznam věcí, které má dělat, tak je jednoduše dělat nebude.

Proč? Protože je to babička a ta má učit vás, ne vy jí. Proto ji hned od začátku zapojte, ať vám klidně radí, jen ať dělá to stejné co vy. Když budete sladěné, jak v posunkách, tak i v učení sedění na  nočníku, intervalech a dalších věcech, pak učení vašeho dítěte jak chodit na nočník, už půjde samo. 

Pokud dodržíte všechny předešlé 4 body, přijde ten pátý velmi brzy.

Vítězství

Pocit štěstí nevydrží dlouho, ale rozhodně si  ho užijte. Pokud jste došly až sem, jste skvělé a za to se pochvalte. Vaše dítě vyladěně čůrá do nočníku a vy se můžete začít připravovat na další velký projekt. Nebo si dejte chvilku oddychu a jděte to se špuntem pořádně oslavit.

Maminka Marie

Máte také zkušenosti, jak dítě naučit na nočník? Zapojte se a níže do diskuze pište vaše zkušenosti, rady a tipy.

Komentáře