Jemná motorika u dětí a její rozvoj – tipy od Marušky

Jemná motorika u dětí a její rozvoj je dalším důležitým krokem, který bychom neměli podceňovat. Co je to vlastně jemná motorika u dětí? Jak ji rozvíjet? Poradím několik tipů, které jsem dělala s dcerkou i se synem když byli malí, ale i tipy na rozvoj jemné motoriky v předškolním a školním věku.

Co je jemná motorika?

Pokud mluvíme o jemné motorice u dětí, máme na mysli detailní a drobné pohyby, které jsou vykonávány rukama a je pro ně potřeba velké přesnosti. Jemná motorika je v předškolním věku v největším rozvoji. 

Fotografie ruky jak drží tužku a vybarvuje - Jemná motorika u dětí a její rozvoj

Držení tužky bude vaše dítě v první třídě trénovat.

Kdy začít s rozvojem jemné motoriky?

V raném věku cca do 9ti měsíců, by děti měly umět již uchopit a zvednout drobný předmět (hned mě napadlo, jak děti aktivně sbíraly drobky. :-)) Dítě by mělo tzv. klešťovým či klíšťovým úchopem zvednout malý předmět – korálek, drobek a jiné drobné předměty.

Pomůcky pro rozvoj jemné motoriky

1) Pomůcky pro prcky do 1 roku

Se synem jsme měli velkou sklenici plnou drobných. Tenkrát byly zrušeny desetníky a dvacetníky. Doma nám jich zbylo hodně moc, ale zase ne tolik, abych z toho zbohatla, takže jsme si je nechali na památku a (aniž bych to předem tušila) a na rozvoj jemné motoriky u syna.

Fotografie: rozvoj jemné motoriky u dítěte

Rozvoj jemné motoriky u dítěte

Všechny jsem pořádně a několikrát umyla a nechala nějakou dobu ve vodě odmočit a pak jsme je používali např. na skládání komínků na sebe (můžete využít i žetony např. ze sázek a dostihů, nebo kolečka z dámy). Synkovi se nejvíce líbilo, když jsem je všechny vysypala na deku a on s nimi mohl blbnout, ale i musel skládat. Ze začátku mi bořil moje komínky, později se začal „opičit“ a trénovat. 🙂

Samozřejmě je potřeba dávat pozor aby si dítě malý předmět nestrčilo do pusy, ale to beru jako samozřejmost.

Děti jsou takové malé „vysavače“, syn i dcera měli velkou oblibu ze země sbírat drobky. To jim šlo asi nejlépe, možná i proto, že to měly zakázané. 🙂

2) Pomůcky pro rozvoj dětské motoriky v předškolním věku

V předškolním věku jsme jemnou motoriku doma cvičili především tvořením a kreativní činností.

  • Kreslení kola a držení tužky
  • Vybarvování
  • Vystřihování tvarů
  • Zapínáním knoflíků (zde jsem na to netlačila, více o tom píšu v článku “Jak naučit dítě oblékat“.
  • Navlékání korálků (to u nás moc nefrčelo, ale pro rozvoj jemné motoriky je to super)
  • Modelína a modelování různých tvarů (modelínu jsme využili ve velkém a užili si u toho spoustu legrace)
  • Zavazování tkaniček
  • Dokreslování – to byla velká legrace a dovolím si vám poradit, berte to také tak. Např. jsem nakreslila hlavu k ní jedno oko a půlku pusy a malá to měla dokreslit podobně. Určitě si umíte představit, co z toho vzniklo. 🙂
  • Ze začátku jsme samozřejmě zkoušeli jednodušší tvary jako dokreslit kolo nebo čtverec, později srdíčko atd.
Fotografie ruce holčičky vybarvující obrázek

Držení tužky, kreselní, vybarvování nebo dokreslování.

„Jiřičky“ – návod na cvičení pro děti v předškolním věku

Já sama si pamatuji, že ve školce jsme se učily kreslit „jiřičky“. Znáte je?

Jde v podstatě o to, že píšete velké psací J pořád dokola, nepřerušíte čáru, ale píšete velké psací J i vzhůru nohama, a tak pořád dokola, až z toho vznikne řada, která vypadá jako by vedle sebe seděly na drátě jiřičky. 🙂

Fotografie:jiřičky motorika u dětí

jiřičky

 

Jemná motorika u dětí a její rozvoj je ve školním věku aspoň pro mě, nejzábavnější. Věnujeme se kreativní činnosti a tvoření. Hlavně v zimě s dcerkou tvoříme z papíru, kreslíme, malujeme, dokonce si oblíbila hot glue, kde je velká potřeba přesnosti, jinak se může spálit. Viděla to u mě a pak už lepidlo nechtěla pustit z ruky.

Tvořily jsme např. ozdoby do oken na velikonoce či vánoce, kreslíme její oblíbené postavičky, zkoušíme quilling

Podívejte se na některé naše návody na tvoření s dětmi🙂

Jemná motorika u dětí a její rozvoj – závěr

Závěrem už snad jen podotknu, že je také důležité nejen děti trénovat, ale hlavně motivovat k tomu, aby chtěly trpělivě všechny tyto věci zkoušet a učit se je. Tedy doporučuji neočekávat úspěch na první dobrou, ale naopak prvotní neúspěch otočit v legraci.

Pokud se bude dítě vztekat a bude nešťastné z toho, že se mu nepodařilo chytit správně tužku, nebo přetáhlo vybarvovaný obrázek a praští tužkou, že už to dělat nechce. Nenuťte ho. Dejte mu pauzu, ubezpečte ho, že nikdo učený z nebe nespadl a že jen trénink dělá mistry, ale i mistři odpočívají, aby nabyli energii.

A jak trénujete jemnou motoriku u dětí vy? Napište nám vaše tipy na rozvoj jemné motoriky u dětí a podělte se s ostatními maminkami o vaše zkušenosti. Kontaktujte nás. 

Komentáře