Jak naučit dítě pít vodu?

Jak naučit dítě pít vodu? Pokud plně kojíte, vašemu dítku není potřeba dávat jiné tekutiny.  V případě, že přecházíte na tuhou stravu, je nutné dodržovat u dítěte pitný režim. Naučit dítě pít vodu nebo čaj v batolecím věku, je o trpělivosti a zkoušení různých pomůcek (flašky, hrníčky) a pití se dříve nebo později dostaví.

Velmi důležité je, pitný režim a pití neslazených tekutin nabízet dítěti i dále nejen v batolecím věku.  Moc ráda zde nasdílím své zkušenosti a tipy, jak naučit dítě pít vodu, ale zároveň jak naučit dítě v předškolním či školním věku pít neslazené či jen malinko ochucené nápoje. 

Když miminko nechce pít z lahve

Přestala jsem kojit u obou dětí kolem 6-7 měsíce na doporučení dětské pediatričky. Jak jsme přešli  na flašku si můžete přečíst v článku – „jak naučit dítě pít z lahve“ a později na hrníček.

U obou dětí nebyl problém s pitím vody a neslazených čajů. Ovšem co dělat, když dítě nechce pít?

Trpělivost

Jak se říká, trpělivost růže přináší, pokud vám dítě nechce pít z flašky, vyzkoušejte jiné možnosti, např. pití z hrníčku s víčkem. Hrníček má ventil, který umožňuje dítěti pít po celém okraji hrnku, aniž by se polilo, nebo rozlilo vodu na zem.

Hrnečky pro nejmenší najdete ZDE.

fotografie AVENT hrnečky na pití BENU lékárna

AVENT – hrnečky pro první doušky (zdroj/foto:benu.cz)

Já bych ovšem ráda navázala i na pozdější věk dítěte a to konkrétně na předškolní a školní věk. Zde si myslím, že otázka „ jak naučit dítě pít vodu“, je v této době mnohem zásadnější, než ve věku batolete. Určitě není potřeba děti učit pít ze skleničky, to tak nějak přijde samo, ale jak motivovat dítě k tomu, aby nechtělo pít pouze přeslazené šťávy a dětské svačinky?

Jak naučit dítě pít vodu v předškolním a školním věku

Fotografie voda s limetkou

Vyměňte přeslazené svačinky za vodu.

Příklad č. 1 kamarádky syn

Nedávno jsem u sebe měla na návštěvě kamarádku s chlapečkem, kterého jsem ten den hlídala. Od maminky jsem dostala svačinku s pitím. Chlapečkovi jsou 4 roky a je na něm vidět, že mu chutná. No maminka si stěžovala, že sní, na co přijde a sama mi řekla, že je trochu silnější než by měl dle jejích slov být.

Přeslazená pití a svačiny pro děti

Když jsem otevřela baťůžek s připravenou svačinou, nenašla jsem ovoce, nebo zeleninu a pečivo, ale sladkou čokoládovou tyčinku a pití, které mi připomínalo mošt. Hustotou mi připomínalo kaši. Ochutnala jsem to a zeptala se maminky, jestli ji chlapec někdy pije třeba jen vodu, nebo čaj či jemně slazenou šťávu.

Odpověď byla, že to pít kluk nechce, ať to klidně zkusím, ale nečekám žádné zázraky. Maminka odešla, s klukem jsme šli do bazénu, čoko sváču jsem mu schovala do lednice i s tím hustým a šíleně sladkým nápojem, připravila meloun a trochu šťávy s vodou a ledem (já sama nesladím, takže to co já mám za sladké, je pro ostatní bez chuti) a aniž bych očekávala zázraky, chlapec pil a baštil o 106 a světe div se, šťávu mi i pochválil, že je moc dobrá.  

Fotgrafie dítěte jak pije z hrnečku jak naučit dítě pít vodu

jak naučit dítě pít vodu

Závěrem k tomuto příběhu? Děti jedí a pijí jen to, co jim dáte vy. Pokud cítíte, že vaše dítě je silnější a nechcete mu zavařit do budoucna, omezte přeslazené pitíčka a čoko svačiny, které hlásí spoustu energie a změňte mu jednoduše jídelníček tak, aby byl chutný, výživný a zároveň nebyl samý cukr.

Příklad č. 2. moje dcera

Moje dcera pro změnu odmítá jíst maso a jiné dobroty (najdete v článku jak naučit dítě zdravě jíst), proto u ní musím také stravu i pití vyvažovat. Asi mám i v tomto ohledu štěstí vzhledem k tomu, že dcera mi odmítá pít colu, sladké džusy, nebo přeslazené šťávy. Nejraději pije vodu s limetkou, vodu samotnou, vodu ze studánky anebo lehce ochucenou šťávu.

Můj tip na konec:

Pokud nechcete, aby děti pily přeslazené šťávy a opravdu dodržovaly pitný režim s chutí, dejte jim na výběr co nejdříve. Ideálně je držte dál od těchto sladkých šťáv a různých typů sirupů pro děti.

Tipy na zdravé pití pro děti:

  • voda ze studánky (přírodní pramen, spojíte i s pěknou procházkou)
  • limetkové pití ( půlka limetky + voda)
  • voda s okurkou ( voda + okurka)
  • voda s lesními plody (jahody, maliny)
Fotogrfie voda s jablkem

Voda s lesními plody nebo dle vaší chuti.

A jděte dětem příkladem – pijte vodu, najděte přírodní pramen a choďte tam s pinďou se osvěžit.  Vysvětlete dítěti, jak je voda zdravá a uvidíte, že jak naučit dítě pít vodu nemusí být až tak těžké.

Držím palce při dodržování pitného režimu!

Maminka Marie

Komentáře