Jak naučit pít dítě z lahve? Pokud máte to štěstí, že můžete kojit a vaše mléko je dostatečně výživné, tak otázka: jak naučit dítě pít z lahve, vás asi vůbec trápit nebude. Po skončení kojení můžete rovnou dítě učit na hrníček. Já jsem bohužel takové štěstí neměla.
Se synem jsem měla problémy s kojením. Neměla jsem dostatečně vystouplé bradavky, aby je dokázal vcucnout a sát. Sestřička v porodnici mi doporučila koupit tzv. klobouček na kojení, díky kterému, ač to byl boj, se mi kojit podařilo. Jenže malej mi u jídla hodně usínal, protože ho to dost vyčerpávalo.
Nikdy se nenajedl pořádně. Intervaly mezi kojením se stále snižovaly a já pak už nedělala skoro nic jiného, než že jsem byla kojná. Pediatrička mi doporučila přejít na umělou stravu. Dostala jsem od ní i vzorek na vyzkoušení, abych nekupovala zajíce v pytli, a dala mi několik instrukcí.
Je velmi důležité dát pozor, aby otvor v savičce byl tak malý, aby z něj mléko nevytékalo. Je nutné, aby plynule neteklo, ale pouze kapalo v sekundových intervalech, z následujících důvodů.
a) Dávení: v případě velkého otvoru v savičce se může stát, že dítě nebude stíhat polykat tolik mléka a začne se dávit. Některé maminky si myslí, že tím něčemu prospějí, když dírku udělají větší, dítě se rychleji nají, nebude se tolik namáhat.
b) Pohodlnost: tím navážu na bod a). Pokud chcete ještě někdy kojit a mít jistotu, že se dítě přisaje k prsu, tak na velikost otvoru opravdu dbejte. V případě, že mimču budete chtít ulehčit krmení, zpohodlní a neslyšela jsem, že takto zhýčkané miminko by se ještě někdy přisálo k prsu, i když neříkám, že to není možné. Jen se domnívám, že je lepší stresujícím variantám předejít vlastní důsledností.
Čtěte také: Jak naučit dítě spát celou noc
Pokud přecházíte z mateřského mléka na umělou stravu, tak na to jděte pomalu. Seznamte mimčo s lahví a až později, i s umělou stravou.
Pokud máte možnost, ze začátku odsajte do kojenecké lahve mateřské mléko, aby miminko vědělo, že ač předmět, který mu dáváte, je cizí, tak uvnitř je to, co má nejraději – mateřské mléko. Tím ho pomalu naučíte na lahev a pak můžete zkusit přejít na umělé mléko.
Vyberte si hrnečky a lahve pro první doušky vašeho miminka ZDE
a) Nespěchejte: pokud miminko lahev odstrkuje, tak mu ji nenuťte, ale počkejte, až ji samo přijme. Ukažte mu ji a nespěchejte.
b) Správná savička: moje děti v tomto ohledu byly zlaté, protože když měly hlad, tak jim asi bylo jedno, z čeho to teče, hlavně že to teče. Naopak kamarádky syn odmítal lahev vehementně, až po výměně savičky mu mlíčko zachutnalo.
c) Teplota mléka: měla by být stejná jako teplota těla. Zkontrolujete si ji tím, že si mléko přímo z flašky stříknete na vrchní část ruky a nespálí vás to. Já se přiznám, že jsem si mléko kapala na lžičku a ochutnávala.
b) Pohodlí při krmení: určitě je fajn být v kontaktu se svým miminkem, já děti držela za ruku a měla při krmení vždy na sobě. Děti se napucly, říhly a usnuly a kolikrát i já s nimi.
d) Pediatr
Pokud vám nefunguje nic a už nevíte co udělat proto, aby jste našli odpověd na otázku jak naučit pít dítě z lahve. Vaše dítě nepřijímá lahev ani umělou stravu a vy jste vyzkoušeli už vše, co vám kdo poradil: zapojili tatínka, babičku atd., je čas na odborníka.
Moje dcera neměla problém se přicucnout k bradavce, hned na porodním sále bylo zřejmé, že je to bojovnice. Bohužel jsem musela předčasně nastoupit zpět do zaměstnání, a proto i s ní bylo nutné přejít na umělou stravu a rychle zjistit, jak naučit dítě pít z lahve. Na závěr doporučím už jen trpělivost a pevné nervy, těch budete potřebovat nejvíce.
Maminka Marie