Jak naučit dítě spát celou noc – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě spát celou noc? Tak na toto téma se odvážím říci, že jsem odborník, který ať dělal, co dělal, moje první dítě začalo celou noc spát až ve 2 letech a mé druhorozené začalo spát celou noc asi v roce a půl.

Naopak mojí sestře, dcera začala spát celou noc ve 2 měsících. „Jak je to možné?“ ptala jsem se sama sebe v nočních hysterických záchvatech, které jsem chodila ventilovat do obývacího pokoje. Já, která byla tak hodné dítě a spala pořád a v kuse; pořád jsem to poslouchala: kam mě položili, tam jsem zůstala. Moje děti prostě ne.

Věřím, že spousta maminek by mohla hodiny vyprávět o nočním vstávání k miminkům a probdělých nocích a příběhy by si byly velmi podobné. Proto bych spíše položila otázku: co tedy můžeme udělat, abychom dítěti vytvořili podmínky k tomu, aby mu nic nebránilo ve spaní celou noc? Jak naučit dítě spát celou noc? Je to možné dítě vůbec naučit?

Tatínek se spícím miminkem

Vytvořte dítěti ty nejvhodnější podmínky pro spokojený spánek

1) Rituál

Rituál zmiňuji ve většině svých článků, protože ve chvíli, kdy dítěti budete měnit čas ať jídla, nebo spánku, procházek atd., tak bude zmatené a nikdy nebude vědět, co ho vlastně čeká. Tedy nebude v klidu a nebude se cítit bezpečně. My nastavili rituál hned od porodnice. Bylo nutné překopat staré zvyky a podřídit se tomu malému ječícímu stvoření, ale když už si uděláte miminko, je potřeba s omezením počítat. Snažila jsem se dodržovat čas jídel, hraní i uspávání.

Čtěte také: jak naučit dítě spát bez plen

2) Jak naučit dítě spát celou noc – jídlo na noc

Pokud jste kojící žena, která nechce zvykat dítě na flašku a dávat mu příkrmy a vaše mléko je dostatečně výživné pro vaše malé, tak zde rozhodně nic neměňte a kojte. Já kojila syna půl roku, ale protože jsem měla potíže při kojení, tak jsem se rozhodla mu na noc dávat umělou stravu. Ani to u mě moc nepomohlo, ač se budil méně: standardně to bylo až 6x za noc, po mléku se to snížilo na 3x za noc.

3) Místnost na spaní pro dítě

Postel a kolébka v ložnici

Na spaní je ideální teplota do 20°C

Dbejte na to, aby místnost na spaní byla vždy vyvětraná a nebylo v ní ani horko, ani zima. Tedy ideální je do 20°C. Stejně tak, aby se dítě v postýlce cítilo bezpečně a spokojeně.

Vybavte dětem pokojíček tak, aby se jim krásně spalo celou noc, dekoraci do dětských pokojíčku najdete ZDE.

4) Oblečení na spaní

Moje děti měly spoustu pohodlných overalů. Ze začátku s dupačkami, později bez. Výhodou takového overalu je, že dítě nikde neškrtí guma. Vyrábí je jak z lehkého, tak i z teplého materiálu, a vaše miminko nikde nic neškrtí ani netlačí. V horkých letních dnech jsem je nechávala jen v plínce, aby se mi nebudily horkem. Rozhodně se vyhněte pyžamům s gumou, aby vaše miminko nic při spánku neobtěžovalo.

Čtěte také: jak naučit dítě spát v postýlce

5) Předměty v pokoji

Velmi důležité je, aby se miminko cítilo dobře. Můžete mít vyvětraný pokoj, postýlku se vším, co vaše miminko potřebuje, a i přesto se vám bude budit. Může to být tím, že ho třeba aktuálně učíte moc věcí najednou.

Miminko je ve stresu, nebo mu třeba chybí vaše blízkost, anebo ho může „děsit“ něco, co vaše oko vůbec nevidí jako děsivou věc. Moje dcera měla naproti postýlce knihovnu, na které byl můj šašek, kterého jsem v dětství milovala. Můj syn je o 7 let starší než má dcera a musím říci, že mi velmi pomohl.

Strašidelné hračky

Malou když jsem položila do postýlky, okamžitě začala ječet. Když už byla starší a začala ukazovat rukou na věci, dost často mi na šaška ukázala. No já si myslela, že si s ním chce hrát, ale když jsem ho vzala a dala jí ho, hodila ho na zem.

Jednoho dne to syn uviděl a řekl mi, že ten šašek je šílený a že jako malý se ho bál. Šašek letěl z pokoje pryč. Sice ho mám pořád, ale jakmile jsem se ho zbavila, dcera se uklidnila. Usínání i spaní pak samotné bylo mnohem lepší.

Chci tím říci, že někdy nemusíte vidět to, co to vaše robátko trápí, protože pro vás je to jen hračka nebo věc. Pokud máte doma staršího sourozence, který je schopen vám říci, jestli v pokoji je něco, co dělalo problém s usínáním jemu, vezměte ho tam a udělejte čistku.

Fotografie: Maminka se usmívá na miminko.Jak naučit dítě spát celou noc

Každé miminko je jiné a je potřeba se mu individuálně přizpůsobit

6) Zlé sny

Vykřikuje vaše miminko ze spaní? Probouzí se s naléhavým pláčem? Dost možná ho trápí zlé sny.

Umístěte poblíž nebo nad postýlku indiánský lapač snů. Lapač snů je krásná dekorace do interiéru, ale také magický amulet, který podle nejedné legendy dovede zachytit špatné sny a ponechat ty dobré.

Nejlepší účinek mají lapače zlých snů darované a vlastnoručně vyrobené.

Inspirujte se v sérii článků o výrobě lapače snů:

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 1. – význam barev

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 2. – komponenty

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 3. – kam ho umístit

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 4. – návod, jak vyrobit lapač snů

Závěrem – Jak naučit dítě spát celou noc

Vnímejte svoje miminko a dejte na svůj vnitřní hlas a instinkt matky více, než na knihy a „zaručené“ rady z internetu, protože každé miminko je jiné a je potřeba se mu individuálně přizpůsobit. Pokud budete vnímat své dítě, uvidíte, že časem přijdete na to, jak naučit dítě spát celou noc bez křiku a stresu.

Maminka Marie

Komentáře