Jak naučit dítě spát v postýlce – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě spát v postýlce? Od kdy by mělo miminko spát v postýlce? Jestliže spíme v posteli s miminkem, vystavujeme se riziku, že dítěti ve spánku ublížíme. Jenže dokud se to nestane, většinou nevěříme. Já jsem si také myslela, že s porodem jsem získala i nový reflex, vědci zatím neprokázaný, ale ouha.

Když se mi narodila holčička, jednou v noci jsem ji zalehla. Bylo to strašné, vzbudila jsem se naštěstí včas a nic se jí nestalo, ale od té chvíle jsem věděla, že já sama jsem největším nebezpečím pro své vlastní dítě, alespoň dokud s ním spím v jedné posteli. Malou jsem po této zkušenosti začala učit spát v postýlce (byl jí asi měsíc). Proto jsem opět začala hledat rady a tipy –  jak naučit dítě spát v postýlce. Byla mi doporučena Estvillova metoda.

1) Estvillova metoda

Dítě stojící v postýlce.

Estvillova metoda bývá pro maminky i pro děti dosti náročná.

Estvillova metoda hlásá 96% úspěchu, jenže ne všichni na ni máme dostatečnou trpělivost, nebo možná spíš výdrž a sebezapření. Pro mě samotnou to bylo peklo, a Estvillovu metodu jsem po prvním týdnu ukončila. Jedná se o to, že dítěti nastavíte rituál: připravíte všechny jeho potřebné věci k usínání (dudlík, plyšáka, deku atd.), vykoupete ho, nakrmíte a po přečtení pohádky mu důrazně oznámíte, že jdete pryč, a necháte ho být. Dítě ječí, křičí, snaží se dostat za vámi, některé i zvrací jak vzlykají a vy to musíte vydržet.

Čtěte také: jak naučit dítě spát v noci bez plen

Naučí Estvillova metoda spát dítě v postýlce?

Já tuto metodu neuznávám a nemyslím si, že je pro dítě zdravé, aby si procházelo takto stresující situací. Postýlka pak v něm spíše začne vyvolávat odpor a bude brečet už ve chvíli, kdy ho tam ponesete. Proto pokud nejste „drsňačky“, jako nejsem ani já, jděte na učení spaní v postýlce pomleji. Sice to nebude tak rychlé, jako u této metody, a % úspěšnost vám nedokáži vypočítat, ale alespoň pro mě i mé dítě byly dny mnohem slunečnější a výrazně pozitivnější, než s Estvillovou metodou.  Zvládly jsme to také, jen možná o pár měsíců později, než kdybychom využili Estvillovu metodu.

2) Moje metoda, jak naučit dítě spát v postýlce

Oproti Estvillově metodě je moje metoda velmi jemná, a nedokáži vám zaručit, na kolik % vám bude fungovat.  Nicméně jsem si jistá, že minimálně budete mít dobrý pocit z toho, že jste udělaly maximum, bez zbytečného vyvolávání stresu u sebe nebo u dítěte.

a) Načasování a postup

Začala jsem postupně. Nejprve jsem začala učit malou spát v postýlce v noci. Přes den jsme stejně trajdaly většinou venku s kočárem, takže mi to nedávalo smysl. Důležité bylo, aby v noci věděla, že má spát v postýlce.

b) Výběr vhodného místa a postýlky

Jak naučit dítě spát v postýlce? Dětská postýlka v pokojíku pro děti s křeslem a plyšovým slonem.

Kam umístit postýlku a jaký typ postýlky vybrat?

Jsem matka úzkostlivá, a tak, ačkoliv jsem chtěla, aby spala mimo naší postel, tak jsem ji chtěla mít co nejblíže, alespoň prvních pár měsíců. Postýlku jsem umístila hned vedle naší postele. Nejsem zastáncem dřevěných postýlek, a nechtěla jsem, aby se moje dítě hlavou v noci mlátilo o dřevo. Proto jsem pořídila postýlku, která místo dřeva měla látkovou výplň, skrz kterou bylo vidět.

Do postýlky jsem umístila oblíbený polštářek a peřinku dcery, dala jí tam plyšáka a připravila dudlíky. Moje dcera v té době používala hned dva, ale o tom více v článku „Jak odnaučit dítě od dudlíku“.

c) Nastavení rituálu

Jak naučit dítě spát v postýlce? Pomohl mi rutál. Každý večer v pevně určený čas jsem dceru vykoupala, nakrmila, nechala odkrknout a šla s ní do ložnice. Zazpívala jsem jí ukolébavku a zpívala většinou tak dlouho, dokud se jí nezačaly přivírat očička.

S bezpečným spaním v postýlce vám můžeme pomoci – chůvičky pro klidný spánek miminka najdete ZDE,

 d) Trpělivost

Poprvé se to bez breku rozhodně neobešlo. Oproti Estvillově metodě jsem ale neodcházela, a naopak, pokaždé, když začala plakat, jsem ji uklidnila. Nevyndala jsem ji z postýlky, to ani nebylo nutné. Moje dcera vyžadovala vždy tělesný kontakt, a je to tak do dnes. Pro mě to znamenalo, že jsem jí např. dala prst a ona ho sevřela v tlapce a usnula.

Ruka miminka jak svírá ruku dospělého.

Znáte ten pocit, když miminko usíná a drží Váš prst v jeho malé tlapce?

Fakt je, že jsem čas neušetřila. Takto jsem s dcerkou u postýlky trávila i 3 hodiny, než usnula, ale po pár týdnech se intervaly usínání začaly zkracovat. Časem i po pár minutách usnula sama v postýlce, přičemž svírala můj prst. Je to náročnější, a ano, chápu, že ze začátku i velmi zdlouhavé, únavné a náročné. Co mě ovšem pomáhalo tohle přežít, bylo vědomí, že to není navždy a jednou to skončí. Když jsem si řekla tuhle větu asi tak 10x, hodně mi to pomohlo se uklidnit a najít ztracenou trpělivost.

Čtěte také: jak naučit dítě usínat samo

e) Rodina vám pomůže

Zapojte rodinu. Můžete uspávat dítě střídavě s partnerem, ale je potřeba, aby i on dodržel to, že dítě z postýlky nevyndá a dokáže ho v postýlce uklidnit. Můj muž byl „rozmazlovací typ“, dceru by nosil na rukou, a Estvillova metoda pro něj byla stejně jako pro mě nepřijatelná. Na druhou stranu měl problém malou v postýlce jenom udržet.

f) Jak naučit dítě spát v postýlce? Vyzkoušejte babičky

Většinou dělali takové blbiny, že jsem mu uspávání aspoň ze začátku zakázala, aby si malá z postýlky neudělala hrací prostor. Skvělé jsou na uspávání miminka babičky, aspoň u mě; nejen, že tuto metodu přivítaly více než s nadšením, ale zároveň byly skvělé na uklidňování prcka v postýlce a držení za ruku.

Závěrem

Shrnu to takto: za mě neexistuje žádný daný a pevný návod, jak naučit spát dítě v postýlce, ale je spousta cest, které můžete vyzkoušet. Já bych na té své zpětně nic neměnila. Nemohu potvrdit, že tato metoda bude fungovat u všech dětí, ale to, že to jednou skončí, vám můžu slíbit na 100%.  A až to přijde, vy budete mít skvělý pocit z toho, že jste to zvládli bez zbytečných slz a řevu.

Maminka Marie

Komentáře