Jak naučit dítě usínat samo – zkušenosti rodičů s uspáváním

Jak naučit dítě usínat samo? Syn první týden po porodu vypadal, že mě ani nepotřebuje, jen na to jídlo. Když se najedl, dala jsem ho v porodnici do postýlky a on za chviličku usnul. Jenže jakmile jsme došli domu, tak jako by mi po cestě dítě vyměnili. Postýlku odmítal hlasitým křikem a já byla po dlouhou dobu jeho matrace.

Dcera oproti synovi vyžadovala už v porodnici stálý kontakt a nikde nechtěla být ani minutu sama. Jak naučit dítě usínat samo a kdy je ten vhodný čas?

Estvillova metoda = 96% úspěšnost

Dítě leží na bříšku a pase koníčky

Čas před spaním můžete využít k učení nových slov či vymýšlení pohádek

Na internetu najdete spoustu článků o tom, jak Estvillova metoda funguje na 96% a jak je pouze potřeba, aby si na to dítě zvyklo, a pak vám bude spát 10 hodin v kuse celou noc. Nebudu zde již detailně tuto metodu popisovat, detailní popis najdete v článku Jak naučit spát dítě v postýlce.

Ano, souhlasím s tím, že když se dítě dostatečně vykřičí, tak je unavené a usne. Nicméně moje sestra tuto metodu zkoušela na neteři. Když ji uspávala ona, tak jí malá spala celou noc. Jakmile začaly zkoušet Estvillovu metodu, malá se v noci začala budit. Jak naučit dítě usínat samo?

1) Jak naučit dítě usínat samo – oblíbená hračka

Důležité je uvědomit si, proč chceme, aby dítě usínalo samo, a kdy je pro to ten nejlepší čas. Když jsem dcerku naučila na postýlku (a trvalo to opravdu dlouho), bylo jí něco kolem 4-5 měsíců. Intervaly usínání se zkracovaly a držení za prst bylo stále kratší.

Protože jsem se rozhodla pro zdlouhavý proces učení na postýlku, tak malá sice usínala s mým prstem pevně sevřeným, ale bez pláče. Bylo to pro mě dost nepohodlné, trávit každý večer u postýlky s odkrvenou rukou.

Protože malá měla od mala velké plyšové prasátko, které ale vůbec nevypadá jako prasátko, ale spíš jako had s obličejem prasátka na konci, tak jsem se rozhodla, zkusit ruku nahradit prasátkem a u usínání zpívat nebo vyprávět pohádku. Malá nejprve protestovala, ale naštěstí její oblíbená hračka brzy zabrala.

Podívejte se na chůvičky pro bezpečný spánek vašeho miminka ZDE.

2) Načasování

Nemusela jsem spěchat na to, aby malá usínala sama. Neměla jsem důvod. Ráda jsem jí četla i zpívala. Když byla větší, tak jsme si pohádky před spaním vymýšlely a tím trénovaly jak spojování vět, tak i paměť a mluvení. Proto bych s tím úplně nepospíchala, pokud Vás k tomu nenutí něco, co nemůžete ovlivnit.

Naopak, čtěte dětem před spaním. Moje dcera znala některé pohádky už i zpaměti a dokázala mi je převyprávět. Čas před spaním jsme většinou využívaly k učení dalších slov, popisování obrázků v knížkách a vymýšlení nesmyslných pohádek, kterým jsme se hrozně nasmály. Proto pokud nemusíte, nepospíchejte.

3) Rituál před usínáním

Jestliže není rodina a není ani čas a je potřeba to mimčo naučit hned, rozhodně doporučuji s tím začít hned od prvního dne doma. Nastavte mu rituál a dodržujte pravidelné časy. Po večerním koupání nakrmit, dát odříhnout a do postýlky. Rituál je potřeba dodržovat každý den ve stejný čas, aby si miminko zvyklo.

Čtěte také: „jak naučit dítě spát v noci bez plen“

4) Nahraďte čtení a zpívání něčím jiným

Protože jsem dětem před spaním četla nebo jsme si vyprávěli apod., je dobré jim váš hlas nahradit něčím podobným. U nás to vyhrál Hurvínek u obou dětí. Hurvínek je u dcery uspávač až do dnešního dne. Jen jak ho pustím, tak do 2 minut dcera spí.

Nicméně u malých miminek je možné, jim místo vlastního hlasu hned od raného věku začít pouštět různé ukolébavky na spaní nebo jim dát hrací kolotoč nad postýlku.

Já jej tam měla jen chvilku, pak jsem ho dala pryč. Některé děti to uklidňuje, moje děti si s tím chtěly hrát a neusnuly. Proto je potřeba přizpůsobit se dítěti a dát mu takové hračky a pomůcky, které má např. v kočárku a je zvyklé s nimi usínat.

5) Jak naučit dítě usínat samo – zavinovačka

Ač to může vypadat krutě, zavinovačka je ta nejlepší věc na světě. Každé miminko je zvyklé na malý prostor na který bylo zvyklé v bříšku. Když ho pak položíme do postýlky bez zavinovačky, může být pro sebe i nebezpečné.

Jeho ručičky jsou neohrabané a může se poškrábat nebo si způsobit zranění. Proto se nebojte, že tím miminko omezujete, naopak ho tím chráníte před sebou samým a zároveň mu vytvoříte prostředí, na které bylo zvyklé.

Jak naučit dítě usínat samo? Miminko leží v košíku a zavinovačce

Zavinovačky a jiné pomůcky pomůžou Vašemu miminku usnout.

Další možné pomůcky:

  • Plínka nebo tričko přes oči: tuto metodu jsem nikdy nezkoušela, ale moje švagrová to s dcerou takto dělala často a opravdu to funguje. Položila ji do postýlky a přes hlavičku jí dala plínku, samozřejmě tak, aby dítě mohlo dýchat. Malá jí v postýlce usnula do pár minut.
  • Důslednost a trpělivost: v případě, že jste udělali vše a Vaše miminko se stále čílí a nechce usnout samo, jděte za ním, a pokud není pokakané a nemusíte ho zvedat z postýlky, snažte se ho uklidnit bez zvedání. Pokud mimčo z postýlky nezvednete a podaří se Vám ho uklidnit, máte napůl vyhráno a je jen otázka času, kdy začne usínat samo, bez toho, a by si Vás brekem volalo.

Pokud dosud nic nezabralo, myslete na to, že miminko může mít třeba zaražené prdíky, může ho něco bolet nebo jen nemá náladu. To na první pohled nepoznáme.

Chůvičky pro bezpečný spánek vašeho miminka najdete ZDE.

Mimi test

Otestujte si své miniko ať víte, jestli ho něco trápí nebo vás jen zkouší. V případě, že dítě usne v náruči nebo s vámi v posteli a v postýlce brečí, tak to na vás jen zkouší. Kdyby ho něco trápilo, plakalo by i v náruči. Já nejsem zastáncem toho, že by děti měly usínat od raného věku samy v postýlce, podle mě ztratíte ten nejhezčí čas s miminkem.

Maminka Marie

Tagy:
Komentáře