Jak naučit dítě spát v noci bez plen – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě spát v noci bez plen? Jestliže už dítě přes den pěkně čůrá do nočníku, tak to ovšem neznamená, že bude automaticky vstávat na čůrání i v noci. Děti, si na své pocity uvědomění si, že v těle mají močový měchýř, musí zvyknout. Jak naučit dítě chodit na záchod? Začneme přes den, tam je to jednodušší, protože děti vnímají, ale jak na to v noci?  Názory jsou různé. Někdo říká nechat plínku na noc, někdo zase nenechat.

Spaní s plínou nebo bez plíny?

Já sama jsem toho názoru, že čím víc budu na dítě tlačit, tím spíše se mi bude počurávat.  Některé maminky jsou toho názoru, že když dítěti plenku na noc necháváme, tak „mu tím pleteme hlavu“. Já bych spíše řekla, že přizpůsobujeme podmínky věku a možnostem dítěte.

Čtěte také: Jak naučit dítě spát v postýlce

Jak naučit dítě spát v noci bez plen – zkušenosti rodičů

fotografie miminka jak spí v plínce - Jak naučit dítě spát v noci bez plen

Nechat spát s plínkou nebo bez plínky? Co je lepší?

Můj syn se počurával v noci i přes den. Vím, že jsem u něj udělala hromadu chyb. Když syn začal chodit na nočník, odebrala jsem mu automaticky i plenky na denní i noční spaní a začalo to.

Jak naučit dítě spát v noci bez plen a nezbláznit se u toho? Tenkrát jsem si na internetu přečetla, že paní to takto udělaly, právě aby nepletly dětem hlavu, a že po 2-4 spaních se jejich děti začaly samy budit na nočník.

Paráda, tak hurá na to, řekla jsem si tenkrát.  Nastavila jsem budík po 3 hodinách a odhodlaná naučit syna spát bez plen jsem se vydala do boje. Prvních pár dní a nocí jsem pilně převlékala počůrané postele a těšila se, že když vytrvám, přijde sladká odměna.  Jenže ta nepřišla ani další dny. Můj syn se většinou v noci ani nevzbudil, když se počůral. Když jsem ho šla budit na čůrání, tak do nočníku buď nic nevyčůral a spíš mi na něm usínal, anebo byl už počůraný. Opět jsem zašla na internet pro radu.

Nestresovat dítě

Nechat plínku neznamená, že vašemu dítěti pletete hlavu, ale naopak, že na něj netlačíte a dáváte mu prostor. Pokud si dítě už přes den zvyklo naslouchat svému močovému měchýři, tak určitě na to brzy přijde i v noci, jen je potřeba mu dát čas. Synovi jsem plínku opět vrátila na spaní a dle rad čekala, až bude plínka suchá. Jakmile byla 2x po sobě plínka suchá při denním spaní, sundala jsem ji, a stejně tak u nočního spaní.  Párkrát se ještě počural, ale už jen minimálně.

 

fotografie dětí - holčičky a chlapečka

Chybami se člověk učí. Syn byl ve stresu u dcery to šlo lépe.

Dcerce jsem plenu po pár dnech na nočníku sundala i na spaní, když jsem viděla, že plena je suchá. Musím říci, že u holčičky to šlo o poznání rychleji a i v noci se mi začala budit dost brzy sama od sebe. U ní byl jediný problém ten, že mi ze začátku nechtěla v noci čůrat na nočníku, ale chtěla chodit na svůj oblíbený záchod.

Čtěte také: Jak naučit dítě usínat samo

Umístění nočníku/toalety

Vzhledem k tomu, že bydlíme v domě, kde toaleta je v přízemí a vede k ní dosti strmé schodiště, bylo nutné nočník přemístit na místo, kam děti můžou a nebojí se. Takže nočníky měly obě moje děti u postýlek, aby k němu měly co nejsnadnější přístup.

Jenže vzhledem k tomu, že moje dcerka byla zvyklá chodit na záchod, nejprve mi na nočníku dělala scény a chtěla, abych jí nosila na záchod. Je to svéhlavička, ale musela si zvyknout. Poprvé to bylo s řevem, ale pak už jen s mračícím se výrazem a později mi u čurání usínala, takže nic hrozného, ale kdyby se vám to stalo, ať jste připraveni.

Jak naučit dítě spát v noci bez plen – včas upravte pitný režim

Fotografie chlapečka jak pije z flašky

Včasná úprava pitného režimu je velmi důležitá.

Pamatuji si, že jakmile děti přešly z mléka na kašovitou stravu, tak jsem před spaním vysadila mléko a začala dávat kaše, protože:

  1. Dítě Vám bude déle spát (pocit zasycení trvá déle)
  2. Dítě se bude v noci budit méně, pokud vůbec (nebude chtít pít)

Moje obě děti byly experty na noční život. Protože moje sestra začala dávat kaši své dceři a ta jí do týdne začala od půl roku spát celou noc, tak jsem se rozhodla to také zkusit. Dát nejprve kaši do flašky a až později jíst kaši lžičkou. Jak naučit dítě na flašku najedte ZDE.

Moje děti nejen, že vydržely déle spát (místo budíčku v 5 ráno jsme vstávali třeba až v 6:30), ale také se méně budily v průběhu noci.  Jak se říká, kujte železo, dokud je žhavé… ušetříte čas a nervy nejen tomu malému, ale hlavně sobě.

Maminka Marie

 

Komentáře