Jak rozmluvit dítě – rozvoj dětské řeči

Jak rozmluvit dítě – rozvoj dětské řeči, je jedna ze zásadních úloh rodičů. Děti jsou úžasné. Učí se totiž hlavně napodobováním a opakováním. Nemusíte tedy vymýšlet psí kusy, abyste je naučili třeba mluvit. Nejdůležitější rada zní: buďte přirození!

Rozmluvte dítě přirozenou formou a rozvíjejte dětskou řeč přirozeně už od narození.

Jak rozmluvit dítě – rozvoj dětské řeči

 • Od narození miminkům popisujte, co děláte – například „Teď půjdeme ven,“ „Teď se budeš koupat.“
 • Ukazujte na známé předměty, pojmenujte je.
 • Mluvte v jednoduchých větách.
 • Začněte dětem brzy číst. U nás bylo zvykem, že jsem dcery večer nakrmila, a když už byly ve věku, že u toho automaticky neusnuly (cca okolo osmi měsíců), nastoupil manžel, který jim přečetl večerní pohádku. Čtěte také básničky, ty jednoduché se pak batolata mohou naučit.
 • Vyprávějte dětem příběhy, můžete si vymyslet vlastního hrdinu a vymýšlet, co všechno by mohl zažít. U nás to byly příběhy králíka Kulíška. Králík Kulíšek je náš domácí mazlíček. Teoreticky prožívá mnohá dobrodružství.
Fotografie maminky a dítěte jak rozmluvit dítě

Vyprávějte, čtěte, povídejte si s dítětem.

 • Zpívejte. Dětem nevadí, pokud nejste Pavarotti. Jak říkávala jedna moje učitelka: „Zpívejte falešně, ale s láskou!“
 • Opakem mluvení je naslouchání. Když vám dítě něco říká, dívejte se na něj a dávejte najevo, že rozumíte.
 • Dítě nekritizujte a neopravujte každé druhé slovo, které řekne.
 • Pokud dítěti nerozumíte, povzbuďte ho, aby vám slovo či větu zopakovalo.
 • Nepoužívejte mateřský plurál – v rámci zachování vašeho duševního zdraví.
 • Nepoužívejte příliš mnoho zdrobnělin typu pejsáneček, tričečko. Přestávají pak připomínat původní slova a na okolí působí… zajímavě.
 • S většími dětmi můžete hrát slovní fotbal, slovní hříčky a podobné hry.

Čtěte také: 4 tipy od maminky Ivety  Jak naučit dítě mluvit

Jak se dětská řeč rozvíjí?

Ve zhruba čtyřech měsících dítě začíná žvatlat, pak vydává zvuky typu „babababa“. Své první slůvko řekne asi v deseti měsících. Většinou to bývá něco, co dobře zná a přirozeně také to, co se mu dobře vyslovuje. Od té doby se bude jeho slovní zásoba už jen rozvíjet.

Přibližně ve dvou letech spojuje dvě slova k sobě, ve třech letech mluví v jednodušších větách. Potom jsou věty čím dál tím delší, slovní zásoba rozsáhlejší, dítě se začíná ptát proč, zvládá jednoduché básničky. V pěti letech už se leckterým pusa nezavře, v tomto věku už by také měly děti zvládat všechny hlásky.

Výukové a kreativní hračky pro děti najdete ZDE.

Jak rozmluvit dítě?

Pamatujte, že se řeč dětí, stejně jako všechno ostatní, rozvíjí různě. Naše doktorka se mě například na prohlídce v osmnácti měsících ptala, zda už dcera spojuje dvě slova k sobě. Vytřeštila jsem tehdy oči a řekla jsem, že rozhodně ne, pokud se nepočítá neustálý řev „Nenenenene!“ Nenechte se zviklat chlubením známých, že jejich děti už v roce uměly první básničky a v roce a půl abecedu pozpátku.

Počítejte také s tím, že některé děti vám žádnou básničku nezopakují a písničku nezazpívají. Naše dcery básničky četly rády a rády také poslouchaly písničky, nicméně jako batolata básničku rozhodně na požádání nepřeříkaly. A už vůbec ne na přání babiček.

Fotografie maminky a holčičky jak si čtou knihu

Jak rozmluvit dítě? Tipy maminky Jany

Bod zlomu – rockový koncert ve školce

Zlomilo se to až ve školce, kde podlehly davové psychóze a rády si zazpívaly s ostatními dětmi – prostřední dcera pak zejména, když paní učitelka místo besídky vymyslela rockový koncert. Čtyřletá dcera v černém tričku zpívající za doprovodu elektrické kytary a bicích „Jedu si to v bleděmodrým trabantu, žvejkačku mám přilepenou na pantu…“ patří mezi vrcholy mých rodičovských zážitků.

Čtěte také: jak naučit dítě r a ř

Mluvit pořád?

A ještě jedna věc. Samozřejmě, jak bylo řečeno výše, je dobré s dětmi mluvit. Hodně a často. Na druhou stranu, nemusíte být jako kafemlýnek zkřížený s perpetuem mobile a mluvit od rána do večera. Některé děti, které už zvládají mluvit plynule, pak mluví hodně samy o sobě a vy budete mít práci s udržením chladné hlavy a s konverzací.

Jiným dětem ale nevadí chvíli mlčet. Pokud se třeba cestou na procházku rozhostí ticho, můžete klidně mlčet také a jen ho občas upozornit na opravdu zajímavou věc. Pětiminutové ticho ještě nikdy nikoho nezabilo.

Jak rozmluvit dítě – poslední důležitá rada

Pokud se vám zdá, že dítě opravdu na svůj věk nemluví dostatečně nebo nevyslovuje hlásky, které by už umět mělo, poraďte se s lékařem. Někdy se děti jen rozmluví později, jiné je potřeba nasměrovat ke vhodnému specialistovi.

Maminka Jana

Komentáře