4 tipy jak naučit dítě správně mluvit

V dnešním článku se podíváme na téma, které vykouzlí úsměv na tváři každého rodiče, a to na první slůvka, ale také si ukážeme 4 tipy jak naučit dítě správně mluvit. Okamžik, kdy se na nás naši drobečci poprvé usmáli, pohladili nás či vyhledávali naší přítomnost, není tak dokonalý jako první slova dítěte.

První slova dítěte

Je statisticky dokázáno (bohužel), že většina dětí začne se slovem „táta“, ale určitě se naleznou i světlé výjimky, které vymyslí i něco jiného. A tak to bylo u mého syna. Člověk by očekával oslovení jednoho z rodičů, ale náš prcek se rozhodl pro „papliky“. Nevím, kde přišel zrovna na toto, ale jen ta jeho radost mě ujišťovala, že jsem ta nejpyšnější maminka na světě. Oproti tomu dcera, ta začala klasikou. Sice říkala „táta“, ale chtěla mě, takže jsem si opravdu na nic nestěžovala. A víte, co si říkám nyní? Bože, ať už je noc a skončí migréna!:)

Čtěte také: příběh Marie jak učila své děti mluvit

4 tipy jak naučit dítě správně mluvit

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že naučit dítě mluvit může být oříšek. Můj syn je totiž paličák (oproti mé mladší dceři, která začala mluvit bez problému), a tak se rozhodl mě chvilku potrápit. Nicméně jsme se s tím poprali a v současné době mlčí jen ve spánku (občas ani to ne). Ptáte, jak jsme dosáhli pokroku? Jednoduše. Zde jsou 4 tipy jak naučit dítě správně mluvit.

1) Procvičování formou hry

Fotografie dítěte s telefonem v ruce

Mluvení může být zábavné

Věděli jste, že vyplazování jazyka není něco, co je nutné zakazovat? Tedy pokud se nejedná o nevhodné situace. Procvičování s jazykem totiž pomáhá ke správné výslovnosti. U nás byl problém s výslovností „S“.

Syn si neustále šlapal na jazyk, takže slova obsažená s tímto písmenem zněla prazvláštně. Vyřešila jsem to hrou na hada – zoubky k sobě, jazyk za nimi a syčet jako had. Samozřejmě i na další písmenka naleznete super návody, např. „L“ – odráží se jazyk od horního patra směrem ven apod.

Obrovskou chybou rodičů je, když si z dětí dělají srandu. Nejenže to v podstatě vaše ratolesti vytočí, ale především budou slova opakovat pořád chybně. Je velmi důležité, abyste jim odpověděli na každou otázku, zopakovali po nich vše a řekli jim, jak je to správně, protože to je další krok k úspěchu.

Já vím, že vám může jít hlava kolem, ale věřte, že mluvení je lepší varianta než ukazování s jednou samohláskou, kdy v podstatě jste bezradní a nevíte, co vlastně chce.

2) Mluvte, mluvte a dále jen mluvte!

Jak naučit nejlépe slovní zásobu? Základním pravidlem je pořád mluvit. Ať už jste venku na hřišti, v obchodě, doma nebo třeba jedete autem, tak se svým dítětem mluvte. Dále se snažte nepoužívat souvětí, ale krátké věty!

Knihy pro děti a o dětech si můžete zakoupit ZDE.

3) Podpořte dítě pochvalou a odměnou!

Kdy se dítě cítí nejlépe? Po pořádné pochvale či odměně! Ukažte mu, že každý pokrok nebudete brát jako samozřejmost. Neříkám nic o tláskání sladkostmi! Zkuste kupříkladu vytvořit tabulku (kalendář), do které budete třeba lepit hvězdičky. Např. 10 hvězdiček – drobnost (u nás to bylo vše s robotem).

4) Udělejte si chvilku na čtení 

Fotografie: 4tipy jak naučit dítě správně mluvit

Poznávejte svět a ponořte se do světa fantazie

V neposlední řadě je velmi podstatnou součástí čtení nebo jen obrázková kniha, kde vaše dítě společně s vámi bude ukazovat a pojmenovávat, co vidí. V tomto případě je fakt důležité opakovat. Řekne-li váš prcek „plasátko“, odpovězte mu: „ano, to je prasátko“. Pro většinu z vás to může být jasná věc, ale já se setkala i s lidmi (babičky i matky), kteří rádi šišlali zpátky.

Čtěte také: jak naučit dítě r a ř od maminky Jany

Další tipy:

  • Používejte k učení mluvení běžně dostupné pomůcky v domácnosti.
  • Používejte každý den nové slovo.
  • Podpořit řeč můžete i správnou výživou.

A co napsat na závěr? Ještě nedávno jsme se trápili pasením koníků, prvními krůčky a nyní je to řeč, a co bude dál? Další etapy života, kdy ještě velmi rádi budeme vzpomínat na vývoj našich zlatíček.

Maminka Iveta

Komentáře