Jak odnaučit dítě od dudlíku – zkušenosti rodičů

Jak odnaučit dítě od dudlíku? Když slyším od někoho větu „bohudíky za dudlíky,“ otvírá se mi pověstná kudla v kapse. Ze začátku jsem byla stejného mínění a obdivovala stvořitele dudlíku, který tak pěkně dokáže má dítka uklidnit. Jenže čím více rostlo nadšení z dudlíků u mých dětí, tím více jsem dudlíky nesnášela.

 

Jak naučit dítě od dudlíku? Ležící miminko s dudlíkem

Některé dítě nepotřebuje žádný dudlík, jiné hned dva dudlíky.

Dcera byla expert, využívala v noci hned dva dudlíky najednou. Jeden si vložila klasicky do úst a druhým o něj brnkala a u toho usínala. Pamatuji si, že když jí bylo 1,5 roku, tak jsme letěli na dovolenou na Djerbu.

Těšila jsem se jak malá holka, protože 7 let předtím jsme nikde nebyli. S dětmi jsem letěla poprvé a sama. O to náročnější to bylo, když moje dcera všude vyžadovala 2 dudlíky. Jak se zbavit dudlíku, byla moje otázka po celou dobu naší dovolené.

První dny pro mě byly zničující. Záměrně jsem dudlíky nechávala na pokoji, když jsme vyrazili na pláž nebo k bazénu, a doufala, že dcerka je vyžadovat nebude a odreaguje se radovánkami ve vodě a usne. Jenže to byl omyl. Radovánky byly sice fajn, ale jakmile začala být jen malinko unavená, už dudlíky vyžadovala.

První dva dny jsem běhala s dcerou na ruce přes rozžhavený písek pro dudlíky a zpět, až jsem to vzdala a rozhodla se dovolenou si užít. Nicméně po této dovolené jsem už žádnou podobnou zažít nechtěla, a proto jsem vymýšlela, jak odnaučit dítě od dudlíku a jak se dudlíku zbavit; zde je mých pár tipů i s důkazem, že to, co píši, si opravdu nevymýšlím.

Čtěte také: Jak naučit dítě na nočník 

4 tipy, jak odnaučit dítě od dudlíku

1) Nabídněte mu výměnu za něco, po čem touží

První možností, jak odnaučit dítě od dudlíku, bylo slíbit dětem za něj nějakou jejich vysněnou věc. Zkusila jsem to na obě dvě děti. Synovi autíčko a dceři… no, měla bych napsat panenku, ale ty od mala nesnáší, takže ano, také autíčko, ale neúspěšně. Bohužel autíčko nezabralo, ani nic jiného.

Závislost na dudlících byla větší než touha po čemkoliv jiném, ale jako tip vám to dám, protože vím, že některým maminkám z mého okolí zrovna tohle zabralo. Nic, zkoušela jsem dál.

Jak naučit dítě od dudlíku? Smějící se dítě s dudlíkem v puse.

Motivace, dudlík jako dárek, nebo radikální řešení? Na každé dítě platí něco jiného.

2) Darovat dudlík dětem, které ho potřebují

Tak tady mi moje děti daly jasně najevo, že asi nejsem normální.  Proč by se měly zbavovat dudlíku kvůli někomu jinému? Tohle mi poradila kamarádka, a já jsem na otázku „proč by to měly dělat“ nebyla zcela připravená, a proto jsem začala mlít něco v tom smyslu, že ty děti nemají dudlíčky a že jim to pomůže. „Můj dudu ne!“ byla okamžitá odpověď. Můžou si přece koupit svůj. Pamatuji si, že moje dcera měla skvělé argumentační schopnosti na svůj věk, a syn nechápal, proč by to měl dělat. Takže opět nic.

Podívejte se na dudlíky pro děti od Feedo.cz

3) Jak odnaučit dítě od dudlíku – rozvařte ho!

Když nezabraly první dvě varianty, tak jsem musela přejít k něčemu méně zdlouhavému a více efektnímu. Přemýšlela jsem, jak na to. Je možnost říci dítěti, že se dudlík ztratil. No, jenže tady by to znamenalo, že buď bychom ho museli celý den hledat a pak by nastal stejně řev, nebo ho zničit. Nenápadně? Rozvařte ho. Tohle jsem udělala u syna a přikládám foto, dudlík máme dodnes jako magnetek a to je synovi 14let.

Akce rozvařený dudlík

Byla to rychlá akce. Několikrát denně jsem dudlík vyvařovala a jednoho dne jsem ho tam nechala krapet déle. Vše jsem měla pod kontrolou a bylo mi jasné, že si zničím hrnec, ale synovi byly už 2 roky a bylo potřeba konat.

Když jsme si opodál hráli, najednou jsme oba ucítili smrad. Běžela jsem s překvapeným obličejem do kuchyně, aby si kluk myslel, že jsem vylekaná, co se děje, a pak přišla s dudlíkem, který už nebyl dudlíkem, ale z jedné strany plackou.

No byl to řev, ale syn dostal za dudlík auto, které tolik chtěl, jako náplast, a za dva dny byl klid. Z dudlíku jsme si udělali magnet a měli ho na topení v dětském pokojíčku. Prcek se na něj chodil aspoň koukat, ze začátku smutně, ale pak už na to zapomněl.

První usínání bylo plačtivé, ale když zjistil, že usne i bez něj, bylo vyhráno.

Rozvařený dudlík přetvořený na magnet - jak odnaučit dítě od dudlíku

Rozvařený dudlík, který nyní slouží jako magnet.

Čtěte také: Jak naučit dítě čistit si zuby

4) Ustřihněte ho!

Dcera měla dudlíky 2, ale od toho „pomocného“ už používala jen držátko. Dudlík sám o sobě jsem jí ustříhla ještě dříve, než jsem jí vůbec od dudlíku chtěla odehnat. Měla ho natržený, tak jsem jí řekla, že v rámci bezpečnosti ho ustřihnu. Používala ho pak už jen na ťukání.

Dudlík necháme v šuplíku na památku…

Stejně tak jsem se to rozhodla udělat s jejím“ hlavním“ dudlíkem. Počkala jsem, až se jí natrhne, a pak šla na věc. Bylo velmi důležité jí vysvětlit, že to dělám kvůli jejímu bezpečí a zdraví, a že dudlíček necháme v šuplíku na památku a nebudeme ho vyhazovat.

Vzhledem k tomu, že jsme to tak udělali i s jejím „pomocným dudlíkem,“ tak věděla, že jí nelžu a že to je opravdu nutné, a dudlík mi předala k utržení. Další dny při uspávání kňourala, ale brzy to ustalo a dudlíky na vždy zmizely z našich životů.

Píši to téměř v každém mém článku a napíši to znovu. Každé dítě je jiné. Jednomu pomáhá usínat s jedním dudlíkem, druhý potřebuje 2 dudlíky, některé děti nepotřebují žádné dudlíky a to je potřeba mít stále na paměti.

Tedy i způsoby, jak odnaučit dítě od dudlíku, se budou lišit. Některé děti dudají ještě ve školce. Je to špatně nebo dobře? Nesrovnávejte děti ani sebe s druhými.  Žijte tak, aby bylo dobře vám i vašemu dítku.

Maminka Marie

Příběhy nám posílají maminky a sdílí zkušenosti s vámi. Přečtěte si další příběhy maminek a jejich zkušenosti s dětmi a přidejte se k nám.

Komentáře