Jak naučit dítě čistit si zuby – zkušenosti rodičů

Zuby, pohroma huby, říkával Jára Cimrman. Ale musí to tak doopravdy být? V dnešní době, kdy se na ústní hygienu klade velký důraz, už určitě ne. Všichni se snažíme mít zuby zdravé, hezké a zubaře vidět co nejméně. Jak naučit dítě čistit si zuby?Jako u spousty jiných věcí i zde platí, že příklady táhnou.

Pokud zubní kartáček není váš kamarád a na prevenci u dentisty jste byli naposled před patnácti lety, moc nepočítejte s tím, že vaše děti budou mít krásné zuby. A naopak, jestli své zuby nezanedbáváte, máte napůl vyhráno.

Jak naučit dítě čistit si zuby?

Dítku se konečně vyklubal první zub? V lékárně či v drogerii pořiďte takzvaný prstový zubní kartáček a vrhněte se na to. Zuby dětem čistěte dvakrát denně, ráno a večer, a po večerním vyčištění už se snažte dávat jen vodu – výjimku samozřejmě tvoří kojenci nebo batolata, kteří večer před spaním ještě potřebují mléko. Když už je zubů víc a vy si nevíte rady jak naučit dítě čistit si zuby, váš zubař nebo dentální hygienista vám určitě rád poradí.

Fotografie prstového zubního kartáčku

Začněte s čištěním od prvního zoubku třeba s prstovým zubním kartáčkem.

Ve zkratce, nejdříve by se měly čistit žvýkací plošky, pak vnější povrch zubů tak, že na nich kartáčkem malujeme kroužky. Kartáček by neměl čistit jen zuby, ale i dáseň k nim přilehlou. Pak je na řadě vnitřní povrch zubů a zadní část stoliček.

Jak naučit dítě čistit si zuby – samostatné čištění?

Zvídavé batole určitě zaznamená, že i vy pravidelně okupujete koupelnu a mimo jiné si čistíte zuby. Možná si je bude chtít čistit společně s vámi. Pokud vám to časové možnosti dovolí, určitě to udělejte. Nebo vám při společném čištění zubů začne brát kartáček z ruky a bude chtít čistit samo. Využijte těchto příležitostí, ústní hygiena se pak pro ně snáze stane samozřejmou věcí. Kupte mu zajímavý kartáček, který si vybere, a dětskou zubní pastu a chvíli ho nechte, ať si kartáčkem jezdí po zubech.

Výsledek asi nebude nic moc, počítejte s pastou nakapanou v koupelně nebo s tím, že budete hledat kartáček po celém bytě, protože dítě najednou zaujalo něco jiného, v nestřežené chvíli zmizlo a schovalo ho mezi lego. Rozhodně pak vždycky zoubky dočistěte – nebo spíš vyčistěte. Je to každopádně cesta k tomu, aby se pak o své zuby děti začaly starat samostatně.

fotografie dítěte jak si čistí zuby

Nechte své dítě ať si zubní kartáček a pastu vybere samo.

Zubaři dnes radí dočišťovat zuby až do věku zhruba devíti let. My jsme s nejstarší dcerou přestali s nástupem do školy, zuby už si čistí sama, jen na ni občas dohlédneme. Odvíjí se to samozřejmě od vyspělosti a zodpovědnosti dítěte.

Můžete také dokoupit další pomůcky, které se dětem budou líbit, dobré jsou například malé přesýpací hodiny nastavené na tři minuty, jenž napoví, jak dlouho si mají zuby čistit. Větší možná zaujme třeba ústní voda s ovocnou příchutí.

ZDE najdete nabídku dětských zubních kartáčků.

Čištění jako hra

Jak naučit dítě čistit si zuby když nechce? Ne všechny děti jsou ale z čištění nadšené – ty moje ho rozhodně pokládaly spíš za otravu než za zajímavou kratochvíli. Nezbývalo než zapojit fantazii. Někteří všechny zoubky pojmenují a pak je postupně čistí. Tohoto nápadu jsem ale nevyužila, protože si nedělám iluze, že bych pro zuby našla dvacet jmen. Měla jsem problém pojmenovat i své děti, a to jsou jen tři.

fotografie dítěte jak si čistí zuby

Hrajte si a čistění zubů bude pro vás i vaše malé mnohem zábavnější.

 

Vymysleli jsme tedy, že s jídlem se do naší pusy dostávají malí „broučci“. Když je nevyčistíme, zůstanou v puse delší dobu a pak tam začnou hodovat na zoubcích. Zuby se tím ničí, bolí a paní zubařka je bude muset spravit. To většinou zabírá, nejmladší dcera občas přijde s kartáčkem sama, abych jí ze zubů vyčistila „ty broučky.“

Moje kamarádka, povoláním dentální hygienistka, je na zuby svých dětí obzvlášť pečlivá. Čištění zubů je hotová estráda. Vymyslela postavy dvou bakterií, které se jmenují Karius a Baktus a objevují se v dětských ústech. Občas si přivedou ještě další kumpány. Celé čištění je pak chytáním bakterií a snahou dostat jich co nejvíc.

Kamarádka při tom mění hlasy, dělá lovce i několik různých bakterií najednou. Děti jsou nadšené. Postupně je pak povzbuzuje, aby „broučky“ či bakterie začaly lovit samy – tedy snažily se vyčistit zuby samostatně, ona je samozřejmě dočistí.

Čtěte také: Jak naučit dítě smrkat

Zubní lékaři a zubní víly

Nezapomínejte s dětmi chodit také na preventivní prohlídky k zubaři. Zkuste najít takového, který je k dětem přátelský (ano, já vím, že je to hraběcí rada, dentistů je jako šafránu a dobrých ještě míň). My naštěstí máme skvělou paní zubařku, která dětem během vyšetření pouští na monitoru nad křeslem prasátko Peppu. Holky se k ní těší – aspoň někdo!

Zubaři dnes tvrdí, že zdravé zuby jsou otázkou naší správné hygieny. Pokud se vám přesto nezadaří a dítěti se objeví kaz, nezoufejte. Dneska už si děti mohou vybrat třeba barevné plomby a samotné vrtání dávno není žádná rasovina.

A ještě někdo se o dětské zoubky zajímá. Je to zubní víla, která přiletí pokaždé, když dítěti vypadne zub. Začne vás tedy navštěvovat zhruba kolem šestého roku dítěte. Vypadlý zoubek společně schovejte pod polštář, víla pak v noci přiletí a pod polštářem nechá nějakou odměnu – tedy, většinou finanční. Nebo samolepky. Sladkosti ne, přece jen to je zubní víla.

Přejeme vám hodně zdravých zubů a ať zubní víla lítá jen k dětem, ne k rodičům.

Maminka Jana

Čtete také: Jak odnaučit dítě od dudlíku

Komentáře