Jak naučit dítě smrkat – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě smrkat? Naučit moje děti smrkat, byla pro mě velká legrace a může být i pro vás – v případě, že se tentokrát oprostíte od toho, že dítě prostě musí smrkat, a více to pojmete jako hru. Když si děti hrají, tak nezlobí, a je fajn něco je u toho i naučit. Smrkání a volný nos pro dítě je velmi důležitý ke spokojenému a nerušenému spánku. Pokud bych smrkání srovnala např. s přípravou na nočník, tak je to o mnoho jednodušší a veselejší.

Jak naučit dítě smrkat?

1) Hry, kterými procvičíme malý čumáček k pořádnému fuku

Jak naučit dítě smrkat? Maminka s miminkem ležící na podložce a smějící se.

Trénujte a bavte se. Naučit dítě smrkat může být i zábava.

a) Soutěž ve foukání papírových kuliček nosem po stole

  1. Způsobů, jak naučit dítě smrkat, je mnoho. A protože na každého špunta platí něco jiného, vypsala jsem ty, které jsem používala s dětmi já, aniž by věděly, že je učím smrkat. Nejvíce nás bavilo foukat kuličky, ať už po zemi, nebo po stole. Protože malý nosík nemá tak velkou sílu a neodfoukne kuličku, je možné mu nenápadně pomoci, tak, aby efekt byl viditelný a dítě to pořád bavilo.
  2. Vhodné předměty k odfouknutí:
    • Malinký papírek (kulička)
    • Pírko
    • Okvětní lístek (menší – např. od sedmikrásky)

Držte samozřejmě dítě v bezpečné vzdálenosti od předmětu, abyste předešli vdechnutí, místo odfouknutí.

b) Hraní na zvířátka

Ze zvířátek můžete použít vše, co funí; protože máme doma kočky, které když spí, tak funí, a děti bavilo je napodobovat. Hráli jsme si na kočky. Ale je možné tímto způsobem napodobit i slona, králíčka, ježka, prase a další.

Čtěte také: Jak naučit dítě čistit si zuby

Jak naučit dítě smrkat do kapesníku?

Moje dcera miluje všechno, co je mimo pravidla. Syn je zase více konzervativní po taťkovi, ale co mají oba společné je, že rádi dělají blbiny. To spojuje asi všechny děti do kupy a z toho jsem také vycházela. Smrkání do samotného kapesníku velká švanda zrovna není, většinou mi děti do kapesníku ani nefoukly, natož aby si ho správně daly k nosu a smrkaly. To vůbec. Bylo potřeba vymyslet jiný plán, jak naučit to moje dítko smrkat.

a) Smrkání do neoblíbeného kusu oblečení nebo něčeho, co dítě nemá rádo

První bod, smrkání do neoblíbeného kusu oblečení nebo do mého trička, byl u mě velmi účinný. Tedy když se syn naučil foukat nosem do všeho kolem sebe a dostal rýmu, a kapesník bral jako něco, co mu dávám k nosu a jemu to nevoní, tak jsem přinesla triko, které jsem si myslela, že nemá rád.

Ukázala jsem mu triko a řekla mu: „Ošklivé triko – můžeš se do něj vysmrkat“, a začalo to být zajímavé. Ze začátku koukal, že má smrkat do trika, ale když viděl, že do něj funím taky a ukazuji mu, jak na to, hra byla na světě. Ano, je to o tom, že první rýmu jsme holt hledali věci, do kterých by se malý mohl „vyfunět“ a já je nemusela oplakávat.

 

Plyšový medvěd s kapesníkem, teploměrem a léky.

Smrkání do kapesníku není zábava? Zkuste ho nahradit něčím jiným.

 

2) Odsávačka hlenů 

Druhý způsob musel přijít ve chvíli, kdy malej nebo malá neměli náladu a nechtěli už se mstít ani tričkům. Pak holt musí přijít i ta horší varianta, a to je strach z odsávačky hlenů. V tomto případě je nutné být ten důsledný rodič, který nabízí spoustu variant k tomu, aby dítě nemuselo trpět, ale když to nejde po dobrém… 

Když viděly odsávačku hlenů, která pro ně byla noční můra, tak se raději vysmrkali sami. Obavy z toho, že mi děti budou smrkat do triček a budu mít nudle všude po bytě, se samozřejmě dostavily vzápětí, ale zase brzy odešly. Využila jsem totiž sílu mentolu.

Mentolové pomůcky – papírové kapesníky, ihalační tyčinky

Když jsem oběma mým dětem představila zázrak této doby v podobě inhalační tyčinky a spojila to s mentolovými papírovými kapesníky, bylo vyhráno. Asi ne každému dítěti mentol voní, ale já měla štěstí, že u mě to fungovalo u obou dětí. Když jsem tyto dvě věci spojila, trika byla zapomenuta a děti mi začaly smrkat do mentolových kapesníků.

Čtěte také: Jak odnaučit dítě od dudlíku

Jak naučit dítě smrkat v noci?

Smrkání ve dne se dá naučit v celku jednoduše. Jenže jak naučit dítě smrkat v noci? Není jednoduché donutit dítě v noci smrkat, když to ještě úplně neumí a jste v začátcích. V noci jsem to dělala tak, že když se děti vzbudily, ze začátku jsem jim nudle rychle tahala odsávačkou hlenů a kápla jim do nosánku, kapičky do nosu pro děti s mořskou solí. V postýlce jsem jim navýšila polštářek, aby jim rýma stékala. Když už přes den děti smrkaly bez toho, abych jim musela vyhrožovat odsávačkou hlenů, automaticky jsme k tomu přešli i v noci.

Smrkání je činnost, která není příjemná ani dospělým jedincům, natož malým dětem. Důležité je, abychom je naučili smrkat; do čeho, to je podružná záležitost. Děti nevnímají pravidla a nechápou, proč by je měly dodržovat, a já vidím, že se mi trpělivost a ne úplně standardní způsoby výchovy vyplácí a vrací, a to je přesně to, co bylo cílem.

Maminka Marie 

Komentáře