Jak naučit dítě zdravě jíst – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě zdravě jíst? Znáte pořekadlo „zakázané ovoce chutná nejlépe?“  Tak přesně na to při zdravé výživě vašeho dítěte myslete, a zkuste si vzpomenout především na sebe, když jste byli malí. Pokud mi někdo něco zakázal, udělala jsem vše pro to, abych se k tomu dostala jakoukoliv cestou a bylo mi jedno, jestli dostanu na zadek, nebo mě mamka sprdne.

A tak je to i u dospělých, většinou toužíme po tom, co je pro nás nedosažitelné a děláme vše proto, abychom to mohli mít. Např.: dovolenou, dům, auto, pracovní pozici apod. Proto je fajn domluvit se s dětmi, nikoliv jim něco nastavovat direktivně, a hlavně mluvit s nimi o tom, proč to tak je, aby neměly pocit, že pouze plní rozkazy. A jak naučit dítě zdravě jíst?

1)  Oblíbená jídla 

Slaďte se se svými dětmi na pokrmech, které jim chutnají. Malé děti většinou nevyžadují složité pokrmy o třech chodech, a rozhodně jim to ani nenuťte, to přijde časem.  Nechte je, ať jí zdravě a po svém. Tedy domluvte si s nimi to, co budete vařit, aby se na jídlo těšily a měly chuť ho jíst.

Já opět uvedu svou dceru. Když byla miminko, byla jedlík veliký a snědla, na co přišla. Kolem třetího roku mi začala odmítat jídla, která dříve měla moc ráda.

Vařte zdravě pro děti a jezte zdravě s dětmi – online kurz zdravé vaření pro děti najdete ZDE 

2) Jak naučit dítě zdravě jíst – Nenutit děti, ochutnávejte

Moje dcera mi začala odmítat maso i veškeré omáčky a polévky. Byla jsem zoufalá. Zničehonic začala jíst jen suché těstoviny bez omáčky, rohlíky bez másla, odmítala maso, odmítala téměř vše. S vědomím toho, že mi má nastoupit do školky, jsem byla v koncích a nevěděla, co s tím mám dělat.

Pro radu k dětské doktorce

Volala jsem pediatričce, abych se s ní poradila. Ta mi řekla, ať to nehrotím a dám jen pozor na to, aby měla dostatek vápníku a vitamínu. Malá si začala více uvědomovat sebe a své chutě, a čím je starší, tím i více vnímá svět kolem sebe.

Fotografie holčičky sedící na lavičce

Správná komunikace s dítětem je začátek úspěchu k tomu, jak naučit dítě zdravě jíst

Chci tím říci, že děti nemusí nutně jíst to, co vidí u vás, a pokud bude svéhlavička, tak je potřeba, abyste s dětmi o tom více mluvili, a hlavně je nenutili jíst něco, co jim např. smrdí nebo se jim z toho zvedá žaludek. Nechte je, ať si přijdou na svá jídla, která jim budou chutnat, a třeba přijdete i na nové zdravé recepty pro celou rodinu.

Čtěte také: Jak naučit dítě jíst příborem

3) Pěstujte zeleninu s dětmi

Cestou, jak naučit dítě zdravě jíst, může být i zahrádka a pěstování ovoce a zeleníyny. Protože máme domek a zahrádku, tak jsme začaly spolu pěstovat rajčátka, okurky, hrášky, jahody, zkoušely jsme i meloun, ale ten se nezdařil.

Chodily jsme spolu po obchodě a hledaly nové potraviny, které by jí chutnaly. Zároveň jsem se později i inspirovala jídly ve školce, která jí chutnala. Takže jsme zapojily i luštěniny do jídelníčku a začaly vařit nová zdravá jídla.

Jak naučit dítě zdravě jíst? Fotografie zeleniny na talíři ve tvaru květiny.

Zahrajte si na malého zahradníčka, a nechte ho, ať si své zdravé dobroty vypěstuje samo.

4) Vynechte zákazy 

Sladkosti jen za odměnu nebo vůbec, to slýchávám dost často a zdá se mi to, jako bychom stále přebíraly zkušenosti matek z let předešlých a doba se v tomto ohledu zastavila. Děti pak se strachem v očích chodí za maminkami, jestli si mohou vzít sušenku nebo bonbon a už se bojí, že zase uslyší NE!

Nepoužívejte negativa a otočte odpověď tak, abyste byli oba dva spokojení.  Vycházejme ze situace, že je před obědem a  dítě dostalo chuť na čokoládu.

Otázka „Maminko, můžu si vzít kousek čokolády?“  Můžete odpovědět několika způsoby:

  • „Ano, můžeš“: tento způsob nedoporučuji, nebude vám pak jíst oběd
  • „Ne nemůžeš, za chvíli bude oběd“: Na dítě to může působit negativně, a buď začne řvát a dělat scény, nebo si tu čokoládu tajně vezme.
  • „Ano, můžeš si čokoládu připravit na stůl a po obědě tě tam bude čekat“: Ač je to podobná odpověď jako ta předešlá a dítěti nedovolujete si vzít čokoládu hned, tak mu ale ani nezakazuje si tu čokoládu vzít. Naopak je tam určitá domluva s Vámi a na dítě to nepůsobí negativně.

Pokud to takto nastavíte, tak časem uvidíte, že si odměnu za dobře snědené jídlo ten malý špunt bude připravovat standardně dopředu a ještě si za vámi přijde říct o pochvalu.

Čtěte také:  4 tipy pro stolování s dětmi

5) Jak naučit dítě jíst zdravě – denní pravidla

Pokud máte vyřešené hlavní chody, tak si ještě nastavte pravidla na sladkosti v průběhu dne. U nás např. jsem nastavila 5 jídel denně, tak, jak to má být.  Sladkosti dávám na veřejné místo, aby k nim měli přístup všichni.

Pokud se ale chcete vyhnout zbytečnému zakazování, můžete sladkosti schovat tam, kam se děti nedostanou. Tím budete mít nad vším naprostou kontrolu.

Já zvolila první způsob, protože chci, aby se mnou děti mluvily a nebály se za mnou přijít, a zároveň aby neměly pocit, že jim něco schovávám.

Nastavila jsem pravidla taková, že před jídlem ani před svačinou si nesmí vzít sladkost a mohou si ji vzít až ve chvíli, kdy budou mít vše snězené. Zároveň jsem striktně zakázala sladkosti po 18 hodině, aby malá večer neměla přebytečnou energii a mohla klidně usnout.

Pokud vaše děti neumí ještě hodiny, tak jim to vizualizujte např. přikrytím sladkostí červeným hadrem, nebo jakkoliv jinak. Dětem bude, že je už v „cukrovinkách zavřeno.“

Fotografie chlapečka s pusou od čokolády.

Nastavte pravidla a motivujte děti sladkou odměnou při jejich dodržení.

Aktuálně je to u nás tak, že malá stále nejí maso, ale její jídelníček je mnohem pestřejší na ovoce, zeleninu, luštěniny a další nové pokrmy. I my ostatní si s ní občas pochutnáme na bramborové nebo květákové placce a jiných bezmasých dobrotách.

A sladkosti? Nyní už můžete jako sladkost brát i müsli tyčinku. Tím chci říct, že záleží jen na vás, na „jak zdravé sladkosti“ vaše dítě navyknete a na které necháte, ať si přijde později samo.

Maminka Marie

Zdravou dětskou výživu a nápoje najdete ZDE.

Komentáře