Jak naučit dítě jíst příborem – zkušenosti rodičů

Jestliže dítě už dokáže jíst lžičkou, tak je pak už jen krůček aby se naučilo jíst příborem. Není to věc jednoduchá, přece jen pravá ruka už je zvyklá na lžíci a teď chceme, aby to naše malé dítko zapojilo i tu levou tlapku. Jak naučit dítě jíst příborem? Čemu se vyvarovat? Kdy bychom měli začít učit dítě jíst příborem?

Kdy začít učit dítě jíst příborem?

Kdy učit dítě jíst příborem? Odpověď na tuto otázku je velmi individuální a opět je to o dítěti i přístupu k němu. Můj syn se naučil jíst příborem až v první třídě, protože jsem ho dlouho rozmazlovala a krmila.

Naopak u dcery jsem byla již poučena, a proto jsem jí začala učit jíst příborem už kolem 2 roku. Ve 3 letech, sice kostrbatě, si knedlíky, brambory a měkčí maso už bez problémů zvládala nakrájet.

Začněte s tím hned, jak uvidíte, že dítě už koordinuje své pohyby a dokáže bez větších obtíží na lžíci nabrat jídlo a dopravit ho do úst.

Stolujte s dětmi

Fotografie rodiny u stolu

Stolujte s dětmi a nechte je ať od vás okukují a chtějí vás napodobovat.

Jestliže má dítě svůj jídelní koutek stále ještě mimo velký jídelní stůl, tak to změňte. Dejte mu židličku k vám, ať na vás dobře vidí a může okukovat, jak to děláte vy. Dceru jsem k našemu stolu posadila ihned, jakmile dokázala jíst lžící, a nechala jsem ji, ať si příbor nejprve osahá.

Čtěte také: 4 tipy pro stolování s dětmi

Jak naučit dítě jíst příborem – začneme vidličkou

Začaly jsme vidličkou, kterou si malá dost rychle oblíbila víc jak lžíci. Na vidličku si pohodlně napíchla vše, co bylo potřeba, a když se jí někdy něco nepovedlo, pomohla si rukou. Ačkoliv začínáme vidličkou, připravte dítěti na stůl i nůž, ať si může cvičit krájení, když bude chtít.  Malá s nožem dlouho nechtěla mít nic společného, a proto jsem jí přestala krájet knedlíky, aby se naučila sama, jak s ním zacházet.

Podívejte se na výběr dětských talířů a misek – vše pro děti najdete ZDE.

Trpělivost

S dcerou jsem soutěžila, se synem bojovala. Dcera je velmi soutěživý typ, proto ačkoliv s nožem ze začátku dost bojovala (knedlíky nám lítaly pod stůl, a nejen ty), tak se snažila mě vždy předhonit a být první. Se synem to bylo horší, ten mi odmítal jíst sám, a když jsem ho nekrmila, začal strašně řvát a rozčilovat se. Pokud i vy ještě v 5 letech krájíte jídlo vašemu dítku, tak radím, nechte toho a obrňte se trpělivostí. Vím, že jsem ho rozmazlila, a bylo těžké ho vrátit zpět do reality.

Fotografie tatínek krmí své dítě

Obrňte se trpělivostí a nechte dítě ať se nají samo.

 

Proto jsem mu jednoho dne řekla, že ho už nenakrmím, a začalo peklo, hlavně pro mě. Trvalo to ale pouze jeden den, než pochopil, že to myslím vážně. Problémy spojené s tím, že budete dítě stále krmit, mohou na něj mít dopad i ve škole, kde může být terčem dětských posměšků.

U nás to naštěstí tak daleko nedošlo. Syn ještě ve škole dlouho bojoval s nožem a správným držením příboru, ale pro mě bylo důležité, že se najedl sám a bez větších potíží.

Čtěte také: Jak naučit dítě zdravě jíst

Jak naučit dítě jíst příborem – závěr

Je to hlavně o trpělivosti a sebeovládání. Děti můžete motivovat sladkými odměnami po jídle nebo různými hrami při něm, ale to nejdůležitější je, abyste se dokázali udržet v klidu a učení bylo zábavou, nikoliv trestem, pro vás i pro dítě.

Maminka Marie

Komentáře