Jak naučit dítě poznávat hodiny – maminka Jana a její zkušenosti

Jak naučit dítě poznávat hodiny? Poznávání na hodinách není nic, co by musely umět malé děti. Úplně stačí, když to vysvětlíte prvňákům. Dobrou zprávou také je, že vám v tom určitě pomůže škola.

Jak naučit dítě poznávat hodiny

Zvládnout hodiny a vstřebat všechny informace z nich, je docela složitá věc a pro některé děti i nelogická záležitost. Nesnažte se tedy předběhnout dobu a chtít, aby děti poznávaly hodiny příliš brzy. I tak ale můžete hodiny použít.

Pokud vám na zdi visí nějaké pěkné analogové hodiny, už menší děti, zhruba tříleté, se možná zeptají, k čemu slouží hodiny. Postačí vysvětlení, že se z nich dozvíme třeba to, za jak dlouho jsme uvařili oběd nebo kdy se vrátí sourozenec ze školy.

Hodiny – rozvrh dne dle hodin

Můžete také dětem ukázat, že delší či velká ručička obíhá rychleji, malá pomaleji a využít hodiny ke zvládnutí rozvrhu dne, máte-li nějaký. Hodí se to zejména v případě ranního vypravování do školky, i menší děti pochopí, že když bude ručička dole, musíme vyjít z domu a podobně – tedy, v ideálním případě, a pokud to u vás doma ráno nevypadá tak jako u nás.

Předškoláci už pravděpodobně pochopí, že osm hodin může být ráno a večer, že vteřinová ručička je nejrychlejší a že hodina je delší než minuta. Se zbytkem klidně počkejte, až budou starší.

Čtěte také: jak naučit dítě učit se 

Jak dětem vysvětlit princip hodin?

Fotografie pani a hodin - jak naučit dítě poznávat hodiny

Velká a malá ručička a jak na to?

Hodiny se ve škole učí v první třídě v rámci prvouky a také matematiky (většinou) v době, kdy děti už zvládají číslice. Učitelé vás budou pravděpodobně prosit, abyste s potomky hodiny procvičovali i vy.

Analogové a papírové hodiny

Učte je na analogových hodinách a pořiďte i papírové hodiny.  Děti si čas mohou samy nastavit a ukázat. A připravte si notnou dávku trpělivosti. My jsme s nejstarší dcerou strávili u hodin pěkných (nebo spíš nepěkných) pár chvilek.

TIP: Papírové hodiny si můžete vyrobit doma spolu s vašimi dětmi. V průběhu výroby děti nenásilně seznámíte s detaily a problematikou poznávání hodin.

Čtěte také: Jak vyrobit papírové hodiny – podrobný návod

Učímě děti poznávat hodiny – doma vyrobené papírové hodiny dle návodu výše

Jak naučit poznávat dítě hodiny – malá a velká ručička

Nejprve vysvětlete celé hodiny. Tedy že když je malá ručička na devítce a velká na dvanáctce, je to devět hodin. Když je malá ručička na trojce a velká na dvanáctce znamená tři hodiny a tak dále.

Přiřaďte k hodinám také činnosti, které v tu dobu obvykle děláte. Například ranní vstávání, příchod ze školy, večeře, odchod do postele. Když toto zvládají, můžete začít s půlkami – půl osmé, půl dvanácté, půl třetí.

A pak se čtvrtkami – čtvrt na jednu, tři čtvrtě na čtyři, čtvrt na šest. A potom můžete přidat i minuty – za deset minut dvě, za pět minut půl páté, šest dvanáct.

Fotografie dětských hodin

Jak naučit dítě poznávat hodiny

Čtěte také: Jak naučit dítě poznávat barvy

Při učení hodin nespěchejte na dítě

Jak naučit dítě poznávat hodiny je věc zapeklitá. Počítejte s tím, že zvládnout tohle všechno, je pro děti složité a dost často trvá dlouho, než všechno plně pochopí. Nejvyšší laťka je pak zkombinovat nabyté vědomosti i s digitálním časem.

Nám dospělým už to přijde normální a logické, ale mé dceři se vysvětlování, že 14:50 může říct jako čtrnáct padesát, za deset minut tři nebo pět minut po tři čtvrtě na tři zdálo jako španělská vesnice.

Proto se tedy nedivte, když ze školy přijde pracovní list, kde dítě tvrdí, že si zuby myje ve dvě hodiny ráno, kde u času 11:40 je napsáno jedenáct čtrnáct a u 17:30 půl po páté. A zkuste v klidu přejít, když vám tvrdí, že je čtvrt šesté na dvanáctou a u hodin vykřikuje, že tohle je šedesát po padesáté. Trpělivě vysvětlujte dál a utěšujte se, že jednou to určitě přijde.

Maminka Jana

Komentáře