Jak naučit dítě jezdit na kole – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě jezdit na kole? Pamatuji si velmi živě, jak mě učila moje máma jezdit na kole. Měla jsem šílenou radost z toho, když jsem se poprvé sama na kole udržela a jela rovně.

Podobné to bylo i s mým synem, na kterém vám popíšu, jak naučit dítě jezdit na kole. Maminky pokud můžete, rozhodně doporučuji zapojit především tatínky, a to hlavně v poslední fázi. 

1)  Odrážedla bez šlapek – motorky, auta

My se začali učit nepřímo už kolem 2 roku. Syn miloval různá odrážedla, např. motorku, autíčko, máme toho plnou garáž. Odrážedla nemají šlapky, díky tomu se děti naučí držet rovnováhu a zároveň je to taková malá příprava na jízdu na kole.

Můj syn měl jako první auto s úložným prostorem, v kterém si vozil všechny svoje důležité věci.  Jako kamínky, klacíky nebo cokoliv zajímavého, co na cestách našel. Pak vlastnil odrážedlo – motorku a pak ještě asi 3-4 podobné pojízdné věci. Příprava na kolo byla perfektní.  🙂

Originální helmy na kolo pro vaše děti v různých podobách najdete ZDE.

Fotografie: Helma na kolo

Helma na kolo

2) Kolo s přídavnými kolečky – ano či ne?

Odrážedlo s dítětem na chodníku

Jak naučit dítě jezdit na kole? Odrážedla pro nejmenší ano či ne?

Jakmile byla synovi odrážedla malá, tak jsem mu koupila opravdové kolo. Některé maminky a tatínkové volí ještě mezivariantu – kolo s přídavnými kolečky. Určitě je to další možnost, jak to malé naučit šlapat, bez stresu, jestli z kola spadne.

Jak naučit dítě na kole bez koleček?

My jsme to udělali u syna malinko jinak. Protože jsme nechtěli, aby si zvykl na přídavná kolečka u kola, a pak jsme ho znovu učili držet rovnováhu, posadili jsme ho rovnou na kolo. Než jsme ho ovšem na to kolo posadili, bylo potřeba zakoupit bezpečností doplňky na kolo a pak i kolo samotné.

Čtěte také: Jak naučit dítě bruslit

2) Dětská helma na kolo, rukavice na kolo a chrániče

a) Helma na hlavu: Měla by být dítěti pohodlná. Doporučuji zajít do specializovaného obchodu a poradit se s prodavačem, který dětem helmu rovnou vyzkouší a zjistí, která je pro dítě opravdu nejvhodnější.

Rozhodně než se pustíte do výběru dětské helmy, poraďte se s někým, kdo tomu opravdu rozumí. Helmu musí povinně nosit všichni cyklisti do 18 let. Proto toto opravdu nezanedbejte a chraňte své děti.

b) Rukavice: pamatuji si, když jsem přepadla jako malá přes řídítka, neměla jsem ani rukavice, ani helmu a ani chrániče na kolena. Podle toho jsem taky vypadala. Rukavice by se mohly zdát jako doplněk pro frajery, ale není tomu tak.

Při pádu se snažíte rukama zachytit, zabrzdit pád, prostě se jakkoliv zachránit. Bez rukavic bude mít Vaše dítko sedřené celé ruce a Vám nezbude, než ho honit po domě s desinfekcí.

c) Chrániče na kolena: Pokud máte chrániče na brusle, klidně je použijte. Důležité je, aby dítě bylo chráněné proti sedření kůže. Jestli mu dáte chrániče přímo na kolo nebo chrániče na brusle je jedno, oboje splní účel na jedničku.

 3) Výběr dětského kola

Pokud nejste odborníci, nechcete si číst návod na to, jak správně vybrat kolo, opět doporučuji zajít se poradit do specializovaného obchodu. Vyvarujte se ale tomu, že dítěti koupíte větší kolo, než je ono samo, třeba jen proto, aby vám vydrželo déle.

Já i můj muž jsme laici, a proto jsme zašli do specializovaného obchodu, a tam nám kola ukázali a dovezli až domu. Důležité je, aby kolo nebylo na dítě příliš těžké a mohlo ho jednoduše ovládat. Dosáhlo nohama i rukama všude, kam potřebuje a cítilo se na kole dobře.

Vyberte si cyklosedačky pro vaše nejmenší a další doplňky pro rodinnou cyklistiku ZDE.

4) Vhodný terén k učení jízdy na kole

A jde se na to. Máme vše pro ochranu našeho dítka, máme i skvělé kolo a už není nic jednoduššího než na něj vyskočit a jet. Jenže pozor, i zde je potřeba si důkladně promyslet, kde s dítětem budete ježdění procvičovat a jak, aby ho to spíše nedemotivovalo a vaše snaha nešla vniveč.

3 zásady jak naučit dítě jezdit na kole

a) Rovinka: První, co je potřeba rozmyslet, je místo, kde budete své malé dítko učit jezdit. Aktuálně můžete využít spoustu cyklostezek, které se nabízí, ale pokud se dítě stydí být na očích, najděte nějaký odlehlý koutek, kde je rovinka, třeba nepoužívané parkoviště apod. Někde, kde budete mít dostatek soukromí a zároveň zde nebudou žádné složité překážky, kopce, zatáčky a podobně.

Děti jedou na kole přes louku

Jak správně vybrat velikost kola a kde začít s učením?

b) Motivace: Můj syn miloval cachtání ve vodě, pohádky a autíčka. Protože bydlíme na vesnici, zvolila jsem k trénování jízdy na kole „zadní cestu“. Ta je rovná, chvilkami mírně z kopečka a vede až k lesíku, kde jsou vyřezané různé pohádkové bytosti.

Proto jsme vždy trénovali tak, že jsme s kolem dojeli po rovince až na konec cesty. Kolo jsme zaparkovali a šli se podívat, kolik nových postaviček zase přibylo a osvěžili jsme se u studánky.

c) Nechte ho šlapat: Každé dítě se rádo vozí, a to o to více, když ho tlačí jeho rodiče. No komu by se to nelíbilo. První část tedy byla – naučit ho šlapat a držet rovnováhu. Syn toho samozřejmě zneužíval. Když ho manžel tlačil, občas ho nechal, ať se veze. Já mu to vyčítala, protože jsem věděla, že syn bude jeho dobrotu zneužívat.

Manžel tedy nakonec trošičku přitvrdil (přestal tlačit), a když syn odmítl šlapat, zastavil kolo a nepohnuli se z místa, tak dlouho, dokud si to nerozmyslel. Pokud budete důslední od začátku a jasně dítěti vysvětlíte, že kolo nepojede, když nebude šlapat, odbudete si scény a brek hned na začátku.

Čtěte také: Jak naučit dítě plavat

 5) Jak naučit dítě jezdit na kole – vítězství

Dítě jede na kole a za ním je vlna.

Radost dítěte, které se poprvé rozjede samo na kole je odměnou pro všechny rodiče.

Malý potřeboval mít jistotu, že kolo někdo stále přidržuje. Když vám dítě důvěřuje a jste na stejné vlně, jde to samo. Když začne samo šlapat, rozjede se a vy ucítíte, že už samo drží kolo a rovnováhu na něm. Stačí už jen lehce přidržovat za sedadlo a pak pustit. U nás se to povedlo a byla z toho radost veliká. Kluk pak začal cvičit otáčení a brzdění, a pak už to šlo ráz na ráz.

Udělejte vše proto, aby vaše dítě jezdilo na kole rádo, a vy jste mu to rozkazy, špatným terénem nebo výběrem nevhodného kola spíše nezošklivili. Jsou to nervy, to žádná, ale na konci ta radost z jízdy na kole, je obrovská pro všechny.

Maminka Marie 

Komentáře