Jak učit dítě plavat a kdy je správný čas

Jak učit dítě plavat a kdy je správný čas? Možná si myslíte, že naučit děti plavat nezvládnete, protože všechny plavecké styly neovládáte. Nebojte se toho, hlavní je předat jim lásku k vodě!

Na rozdíl od lyží, bruslí či kola, u kterých musíte počkat, až dítě doroste do správného věku, s plaváním čekat nemusíte. Plavat se dá chodit i s miminky. Součástí spousty bazénů či akvaparků je mělký bazének, kde se malé děti mohou bez obav rochnit.

Kojenecké plavání – ano či ne?

Má cenu chodit s miminky na plavání kojenců a později na plavání batolat? Někteří se domnívají, že ne, protože to je hlavně kratochvíle pro maminky a děti to až tak nevyužijí, jiní na to nedají dopustit. Já jsem chodila s nejstarší dcerou – a ano, bylo to také proto, abych zaplnila čas na mateřské.

Miminka se postupně učila potápět, to vše za doprovodu různých písniček a říkadel.  Později, v batolecím a předškolním věku, přibyly další vodní aktivity, skákání do vody a nakonec i samotný nácvik plaveckých stylů.

Dcera, která je jinak spíš sportovní nenadšenec a například na kole dlouho neuměla, se ve vodě chová jako ryba ve vodě. Dobře plave, ráda skáče. Tedy význam to u ní určitě mělo. Na druhou stranu s dalšími dcerami, jsem už pak z různých důvodů na plavání pro děti nechodila.

Fotografie dítěte jak plave s plovacími deskami v bazénu. jak učit dítě plavat

jak učit dítě plavat – příběh maminky Jany

Čtěte také: tipy jak naučit dítě plavat od maminky Ivety ZDE

Jak trávit čas ve vodě?

Určitě není dobrý nápad čtyři roky dětem neukázat bazén či rybník, pak jim nasadit kruh, hodit je do vody a začít vydávat striktní pokyny. K vodě s dětmi choďte odmala, ať si na ni zvyknou a mají ji rády.

Miminka a menší batolata mohou být v malém bazénku, větší děti už klidně vezměte do velkého. Odborníci doporučují, aby se děti jako první naučily plavat pod vodou, na plavecké styly je času dost.

Vozte tedy děti na zádech (pokud to zvládáte), společně ve vodě skákejte, hrajte „spadla lžička do kafíčka“, lovte věci z vody, jezděte na tobogánu.

Zkuste kotrmelec ve vodě, stojku, honěnou, házení balonem. Skákejte do vody – nikdy však děti nepodporujte v tom, aby si zacpávaly nos. A také hlídejte, kdy skončit, malé děti se ve vodě snadno unaví, nepřemlouvejte je, pokud už nechtějí pokračovat.

Fotografie dítěte jak se potápí jak učit dítě plavat

Potápění děti baví

Jak učit dítě plavat  – začínáme 

Když dětem nevadí ponořit se, můžete pomalu začít s plaváním. Zkuste splývání na vodě – položit dítě na hladinu, aby se naučilo, že může v klidu ležet a voda ho bude nadnášet. Ne všechny děti toto mají rády. Upozorněte je tedy například na něco na stropě bazénu, pokud jste venku, pak třeba na mraky. Moje prostřední dcera ovšem splývání nesnáší a není síly, která by ji přesvědčila k opaku.

Znáte učící sadu  na nočník?- najdete ji ZDE

Jak učit dítě plavat – kruhy, desky, plovací pomůcky

Můžete také trénovat kraulové a prsové nohy s pomocí pěnové desky, pak také ruce. Nedávejte dětem na plavání kruh, jednak není příliš bezpečný, jednak nadnáší a dítě neplave přirozeně.

Sáhněte raději po pěnovém pásu, na ruce jsou vhodná pěnová kolečka. Jestli se dětem do trénování stylů nechce, nenuťte je. Většina dětí už dnes jezdí na plavání se školou, kde je plavecké styly naučí odborníci. Navíc budou ve společnosti stejně starých a podobně plavajících kamarádů.

Maminka Jana

Čtěte také: Jak naučit dítě jezdit na kole

Komentáře