Jak naučit dítě na kole? – příběh maminky Jany

Umět jezdit na kole se hodí. Snadněji se přesunete z místa na místo, zhlédnete víc krajiny, než kdybyste šli pěšky, a taky si můžete dát pěkně do těla. Pokud máte děti, pravděpodobně budete chtít naučit tuto dovednost i je. Jak naučit dítě na kole?

Jak naučit dítě na kole – tříkolky, odstrkovadala, odrážedla

Vzpomenout si v pěti letech dítěte, že už by mělo zvládnout kolo, může být trochu pozdě – i když nemožné to určitě není. Hodí se ale dětem pořídit různá přesunovadla dřív. Malá batolata ocení různé motorky nebo tříkolku, která jim pomůže osvojit šlapání.

Fotografi dítěte na tříkolce

Odrážedla, šlapadla a další pomůcky k tomu jak naučit dítě na kole.

Dětem okolo dvou až tří let se určitě bude hodit odrážedlo, na kterém se naučí držet rovnováhu, jež je pro učení jízdy na kole klíčová. Naše prostřední dcera odrážedlo miluje, a tak s ním chodíme prakticky všude. Ano, někdy si budete připadat jako soumar, a kromě dětí vláčet i vozítka, ale co se dá dělat. Nezapomeňte k nim samozřejmě pořídit i helmu, případně chrániče.

Čtěte také: Příběh maminky Jany kdy začít učit dítě plavat a jak na to

Jaké kolo vybrat?

Ve věku zhruba čtyř let pak můžete začít učit dítě na kolo. Popřemýšlejte, zda pořídit nové nebo ojeté. U ojetých kol dávejte pozor, někteří neprodávají kolo jen proto, že jeho děti vyrostly, ale třeba také proto, že pětsetkrát třísklo o zem a teď už jezdí jen šejdrem. Ověřte si také vhodnou velikost kola pro vaše dítě.

Podívejte se na originální helmy pro vaše nejmenší. Široký výběr najdete ZDE.

Fotografie: Helma na kolo

Helma na kolo

Postranní kolečka na kolo

Budete se muset také rozhodnout, jestli budete chtít dítěti ze začátku dát na kolo i postranní kolečka. Někteří rodiče je nechají spuštěné na zemi, takže dítě má vlastně čtyřkolku, která nespadne do strany. Jiní je nechají výš, aby fungovala jako pojistka. Podle mého názoru a zkušeností kolečka nejsou potřeba, pokud dítě předtím zvládlo jízdu na odrážedle a udrží rovnováhu.

Kolečka zvednutá do výšky navíc svádí k tomu, aby dítě jezdilo pokroucené a nakřivo. Ale vše je na rodičích, pokud se kolečka osvědčí, používejte je a ve vhodnou dobu pak odmontujte.

Čtěte také: Jak naučit dítě bruslit

Jak naučit dítě na kole – začínáme s ježděním

Pro trénink na kole si vyberte prázdnější prostranství, kde se nevyskytuje moc lidí, nejlépe i mírně z kopečka. Vysvětlete dítěti, jak nasednout na kolo, jak se rozjet, samozřejmě jak zabrzdit, a držte ho během jízdy za rameno nebo sedlo.

A za nějakou dobu, u někoho delší, u někoho kratší, přijde ten okamžik, který známe z mnoha procházek i filmů: rodič sedlo nenápadně pustí a dítě najednou jede samo. Samozřejmě potomka chvalte a motivujte. Jestli mu to moc nejde, nebuďte naštvaní, kritizováním nic nespravíte a celá situace se jen zhorší. Jednou to přijde, uvidíte.

Fotografie kola jak leží na zemi. Jak naučit dítě na kole

Učíme se jezdit na kole.

Trénujte jízdu na kole

Nezapomeňte chodit trénovat na kolo často. Pokud jste sami vášniví cyklisté, tento problém mít nebudete, dítě vás přirozeně napodobí a zakrátko můžete jezdit na vyjížďky.

Jestli ale vidí, že se vám nechce a je to jen otravná povinnost, nebude se mu pravděpodobně chtít také. Když nikdo z vás dospělých není aktivní cyklista, vytvořte dítěti dostatek příležitostí, aby si mohlo vyjet – třeba na společné procházce.

Čtěte také: 7tipů jak naučit dítě plavat

Jak jsem učila jezdit na kole dceru

Na druhou stranu, není nutné hrozit se toho, pokud dítě ve čtyřech letech na kole jezdit neumí nebo nechce. Naše nejstarší dcera ke kolu vřelý vztah rozhodně neměla. Na odrážedle předtím nejezdila, což, zpětně viděno, byla pravděpodobně chyba.

Pak se začala učit na kole, ale nechtěla šlapat, takže nevyvinula takovou rychlost, aby udržela rovnováhu. Sousedé pak mohli vidět netrpělivé rodiče a zpruzelé dítě, které se vleklo jak šnek a nejraději by kolo věnovalo kolemjdoucím.

Maminka Jana

Komentáře