Kdy naučit dítě smrkat a jak? – příběh maminky Jany

Kdy naučit dítě smrkat a jak? Rýma je nepříjemná. A když je nepříjemná pro nás dospělé, tím spíš otravuje děti. Navíc se občas mohou přidat komplikace – ucpání dutin, zánět středního ucha. Je proto důležité, aby hleny odcházely. Na malé děti můžeme použít odsávačku, větší mohou zkusit smrkat. Kdy naučit dítě smrkat a jak?

Hygienické potřeby pro vaše nejmenší najdete ZDE.

Kdy naučit dítě smrkat a jak?

Špatná zpráva zní, že těžko. Mým dětem docela trvalo, než princip smrkání pochopily.

Pár tipů jak na to:

  • Vydechování nosem – předveďte na sobě, že se mají snažit krátce a silně vydechnout nosem. Děti místo toho často vtahují vzduch spíš do sebe nebo prdí pusou.
  • Plyšoví pomocníci – na pomoc si můžete vzít také nějaké plyšové zvíře, přiložit mu kapesník k nosu a vydat příslušný zvuk alespoň trochu podobající se zvuku smrkání.
  • Hry na zvířata: Nebo si můžete zahrát na jelena či slona – kdo zatroubí hlasitěji?
Fotografie barevného slona

Učte děti smrkat hrou třeba na zvířátka.

Nezkoušejte smrkat ale zas až tak často, jednak děti mohou začít kapesník úplně odmítat, jednak se jim citlivá kůže pod nosem odře a děti to pak bolí. Natírejte jim proto místo pod nosem vhodným olejíčkem nebo krémem.

Čtěte také: Jak naučit dítě smrkat od maminky Marie

Kdy naučit dítě smrkat?

Na některé děti nicméně učení platí, jiným to trvá déle. Začněte proto co nejdřív, třeba už v roce věku. Malé děti vás rády budou napodobovat a časem na věc přijdou. Je ale třeba přiznat, že i když už děti smrkat umí, často do toho nedovedou dát takovou sílu, aby se vysmrkaly pořádně – například moje skoro tříletá dcera občas smrkne (když se jí chce), ale výsledek je mizerný. Pětiletá už je na tom mnohem lépe.

Fotografie figurky a kapesníků -Kdy naučit dítě smrkat a jak

Kdy začít učit dítě smrkat?

Samozřejmě vodová rýma jde vysmrkat lépe než zadní. Zbývá tedy jen vydržet a doufat, že se vám časté rýmy a komplikace vyhnou. Dítěti můžete během rýmy pomoct kapáním kapek do nosu nebo inhalací slané vody.

Jak dlouho trvá rýma u dítěte?

Na druhou stranu, není potřeba přehánět, pokud se jedná jen o rýmu bez komplikací, za pár dní sama přejde. Nemusíte také úplně odmítat kolektiv. Kamarádky ze zahraničí, které žijí v Česku, se divily, že děti s rýmou nemohou málem ani do školky. U nich se rýma bere jako v podstatě normální věc, kterou děti mají celou zimu. Tak si pak vyberte.

A jaké jsou vaše zážitky s dětmi? Přidejte se k nám a pište své příběhy a tipy pro další maminy.

Maminka Jana

Čtěte také: Jak naučit dítě na nočník

Komentáře