Jak naučit dítě říkat r- zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě říkat r ? Tyto slabiky jsou jedno z největších úskalí pro děti, ale i pro některé dospělé. Většinu úkonů se vaše dítě naučí tím, že to od vás okouká. Jak naučit dítě vyslovovat r? Odkoukat nejde. Dítě vám do pusy nevidí. Jak naučit dítě písmena? Jak ukázat dítěti, kam jazyk dáváte a jak „r“ vyslovujete?  Přečtěte si tipy a fígle a zkuste to se svými dětmi také.

1) Jak naučit dítě říkat „r“- hry s jazykem

Fotografie maminky a holčičky jak vyplazují jazyky Jak naučit dítě říkat r

Cvičení dělá mistry. Jděte sami příkladem a cvičte společně.

Jak naučit dítě říkat r?

Je spousta návodů na internetu, nicméně já jsem toho názoru, že dětem nemusíme nutně plést hlavu a zkoušet s nimi všechny cviky. Pro mě samotnou bylo důležité, aby se děti chtěly samy „r“ naučit a měly motivaci k tomu nešišlat. Jak jinak to udělat, než se s dětmi bavit a dělat srandu. To jediné je baví a nikdy nepřestane.

Cviky s jazykem

Protože jazyk je to, co nám „r“ pomůže vyslovit, nechte to malé, ať si s ním chvilku hraje. Hrajte si a soutěžte, kdo z vás se první jazykem dotkne nosu, nebo namažte dítěti na horní ret něco, co má opravdu rádo, a ať si to jazýčkem olíže. U nás to byla čokoláda na horním rtu, a tuhle hru měly děti opravdu rády

Nespěchejte

Děti milují zvířátka a moc rády napodobují jejich zvuky. Než začnete učením písmenka „r“, tak je zapotřebí nejprve dítěti vysvětlit, co s tím jazykem má dělat. Proto můžete zkoušet nejprve jednoduší písmenka. Např. písmenko „d“. Když si zkusíte říci „d“, tak zjistíte, že je to velmi podobné písmenku „r“.

Proto jsme nahrazovali všude za písmenko „r“ písmenko „d“. Jak naučit dítě říkat „r“? Začali jsme jednoduchými slovy, jako je krám, a místo toho jsme říkali kdám, nebo místo trám jsme říkali tdám. Nebo jsem je nechala, aby říkaly rychle po sobě tdtdtdtdtd, občas jim tam samo skočilo „r“, aniž by věděly jak.

Zvuky zvířat

Když už jsme pěkně dokázali vyslovovat všude „d“ a někdy se to už dost podobalo „r“, tak jsme si začali hrát na zvířátka. To baví každé dítě. U nás byli nejvíce oblíbení rozzuření tygři (vrrrrr), medvědi (brum), vrány (krá). Jako vrány jsme lítali po pokoji a křičeli krá, a děti to moc bavilo.

Věty a básničky

Jakmile slyšíte, že dítě již zvládá písmenko „r“ v jednodušších slovech, můžete začít s větami a básničkami nebo jazykolamy. To, co vás i vaše malé bude bavit a u čeho se zasmějete. Jazykolamy doporučuji až později, u většiny dětí by to mohl být blok. My jsme se u nich dost zasmáli, protože moje děti básničky nebavily, pokud v nich nebylo něco opravdu legračního.

Kreativní a výukové hry pro děti najdete ZDE

Jak naučit dítě říkat r – básničky

  • „Prší, prší, mokrá voda, sršeň sršně nepobodá. Brečí první i ten druhý, že jim mokro smaže pruhy.“
  • „Řežu, řežu dříví, až jsem celý křivý. Řežu dříví z ořechu, narovnám je pod střechu. Řežu dříví na polínka, vaří kaši má maminka.“

 

Fotografie holčička s chlapcem si na zemi v leže povídají, Jak naučit dítě říkat r

Jazykolamy jsou to nejlepší nejen pro cvičení „r“, ale i pro cvičení trpělivosti.

Naše oblíbené jazykolamy

  • Strč prst skrz krk,
  • Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech,
  • Vytři ty tři trychtýře.

 2) Netlačte na děti

Někomu to trvá týden, jinému měsíce, jsme prostě každý úplně jiný. Takže si hrajte a berte to prostě tak, jak to je. Všechny maminky by rády, aby jejich dítko mluvilo skvěle a nemělo žádnou vadu řeči.

Moje děti uměly vyslovovat písmeno „r“ při nástupu do školky. Když jsem viděla, kolik dětí má vady řeči ve školce, byla jsem na své děti, ale i na sebe, oprávněně hrdá. Není to jen písmenko r, ale slyšela jsem i otázky, jak naucit dite hlasku l, jak naučit dítě říkat ř? atd.

Jak naučit dítě říkat r?

Jak naučit dítě říkat r? Doporučuji pouze jediné. Mluvte s dětmi, povídejte jim, čtěte jim, vrčte na ně jako pes nebo napodobujte spolu rozjíždějící auto, a motivujte je ke správné výslovnosti.

Pokud s dětmi správně komunikujete hned od začátku a prožíváte s nimi každou radost i bolest, věřte mi, že Vám budou chtít udělat radost a na tajňáka trénovat i např. večer před spaním nebo ve volné chvilce, a to je pak pro mě ta největší odměna, kterou jsem mohla od nich dostat.

Maminka Marie

Učíte se se svým dítětem mluvit? Zkoušíte nejen r, ale i jiná slova? Inspiraci najdete v článku „jak naučit dítě mluvit“ 

Komentáře