Jak naučit dítě zavazovat tkaničky – zkušenosti rodičů

Zavazování tkaniček zní velmi jednoduše a pro nás dospělé je to naprosto banální věc, kterou zvládne každý.  Jenže pro naše malé dětičky může být problém zavázat si tkaničky. 🙂  Jak naučit dítě zavazovat tkaničky a kdy?

Moje dcera se naučila zavazovat tkaničky v pěti letech a můj syn ještě později. Synovi chyběla manuální zručnost, dceři zase trpělivost, a upřímně – já to vyřešila krapet jinak, aniž bych musela své děti přivádět do situací, v kterých se necítí dobře.

Přečtěte si tipy, jak naučit dítě zavazovat tkaničky. 

Boty na suchý zip

kotníkové holčičí boty na suchý zip

Dejte Vašemu potomkovi čas „dorůst“ do tkaniček.

Vynález, na který nedám dopustit, a vašemu potomkovi dodá čas „dorůst“ do tkaniček. Můj syn a jeho prstíky byli tak moc neobratné, že jsem neměla vůbec chuť vystavovat ho situacím (ať už doma, ve školce nebo u tety na návštěvě), kde by musel velmi rychle tkaničky zavazovat.

Proto jsem velmi dlouhou dobu synovi kupovala boty pouze na suchý zip a pomaličku jsme doma zkoušeli tkaničky. U dcerky to šlo lépe, jen jí chyběla trpělivost. Uzlík pro ni nebyl problém, ale jakmile se jí maximálně napotřetí tkaničky nepodařily, okamžitě začal řev, boty i s tkaničkami letěly dost daleko a v tomto okamžiku jsem věděla, že je čas na pauzu.

Podívejte se na DĚTSKOU ZDRAVOTNÍ OBUV PRO DĚTI a mějte dětské  nožičky jako v bavlnce.

Jak naučit dítě zavazovat tkaničky?

1) Pomůcky na zavazování tkaniček

Pomůcek nyní už seženete spousty. Já sama jsem nikdy nepoužívala ani boty na učení zavazování tkaniček, ani nezkoušela panenky. Co je důležité: když už své děti učíte, je potřeba jim dát větší boty s velkými dírkami, kterými dítě může začít protahovat, a posléze i zavazovat tkaničky. Nyní si už můžete vybrat ze spousty motorických her, které podporují provlékání a zavazování tkaniček.

2) Způsoby zavazování tkaniček

Jak naučit dítě zavazovat tkaničky? Černá kotníčková dětská obuv s růžovými tkaničkami. Dítě zavazuje botu.

Najít správnou metodu není vůbec jednoduché. Několik rad, které jsou vyzkoušené v praxi.

Je hned několik způsobů, jak naučit dítě zavázat tkaničky. Já vám zde představím 2 způsoby. První způsob je klasický a známe ho asi všichni. Druhý způsob jsem se naučila až s dcerou a musím říci, že pokud bych měla ještě někdy někoho učit zavazovat tkaničky, určitě bych s ním začala.

a)  jak naučit dítě zavazovat tkaničky – Klasika

První způsob je ten, kterým učili rodiče zavazovat tkaničky mě a pravděpodobně i Vás.

  • Uděláme uzlík
  • Vytvoříme 2 ouška jako u zajíčka
  • Pravé ouško přetáhneme přes druhé a spodem ho protáhneme levým ouškem a utáhneme.

Tento způsob byl pro malého velmi složitý. Udržet obě dvě ouška, a pak ještě protáhnout první ouško druhým, to už mu prstíky přestaly sloužit a občas se povedlo udělat druhý uzel. Občas zase jedno ouško udržel, ale z druhého se nám stala opět tkanička.

b) jak naučit dítě zavazovat tkaničky- nejjednodušší způsob

Nenapadlo by mě to samotnou, to přiznávám. Nenapadlo mě, že naučit dítě zavazovat tkaničky může být tak složité, a proto jsem po zkušenosti se synem zašla za kamarádkou. Poradila mi způsob, který je jednoduchý, a dětmi si dovolím říci oblíbený.

  • Uděláme uzlík
  • Znovu uděláme druhý uzlík, ale neutáhneme ho, necháme volné očko
  • Poté vezmeme první tkaničku a protáhneme do volného očka, a stejně tak to uděláme i s druhou, pak utáhneme.

Je to velmi jednoduché. Moje netrpělivá dcera se tímto způsobem naučila velmi rychle zavazovat tkaničky a mrzí mě, že jsem na tento způsob nepřišla i se synem. Vám ho doporučuji.

Holčička stojí v červených lodičkách na podpatku před zrcadlem.

Hrajte si! Kdo si hraje nezlobí a učení u neoblíbených aktivit jde snadněji.

Je to velmi jednoduché. Moje netrpělivá dcera se tímto způsobem naučila velmi rychle zavazovat tkaničky a mrzí mě, že jsem na tento způsob nepřišla i se synem.

Čtěte také: Jak naučit dítě oblékat

Při učení si hrajte

Nechte děti hrát si. Pokud máte sourozence, můžete udělat soutěž mezi nimi, ale pokud je nechcete „rozkmotřit,“ anebo máte jen jedno dítě, které ale rádo soutěží, udělejte mu „tkaničkovou dráhu.“ Takto jsem ji dělala dcerce: rozvázala jsem několik bot, dala je za sebe do fronty a počítala, za jak dlouho je všechny stihne zavázat. Dcerku to vážně bavilo a tuto hru vyžadovala téměř denně.

Básničky a říkanky

Nezapomínejte na dětské říkanky. Jedna velmi známá a používaná je:

„Obujeme botičky, zavážeme tkaničky, šupky dupky už to mám,pořádně si zatleskám!“

K jednoduchému způsobu jsem vymyslela dcerce tuto básničku:

„Jeden uzlík napevno, druhý uzlík jen tak zlehka, protáhneme tkaničky a maminka už nám tleská!“

Jako u každého učení je nejdůležitější, nedat dítěti poznat, že se vlastně učí. Hry a básničky vám pomohou, a pokud chcete, kupte i malou odměnu. Já jsem koupila i knížku, kde se učí všechny druhy uzlů, a nezůstali jsme pouze u tkaniček. Sama jsem byla překvapená, jak jsou děti zvídavé a baví je uzlovat.

Maminka Marie

Přidejte se k nám a sdílejte zde své příběhy, které si jednou vaše ratolest ráda přečte, uvidíte. Napište nám váš příběh a my ho sem přidáme pro další maminky, které hledají inspiraci.  Kontakt ZDE.

Komentáře