Jak naučit dítě chodit – zkušenosti rodičů s prvními krůčky

Jak naučit dítě chodit? Když můj syn začal kolem desátého měsíce lézt, moje neteř už chodila kolem nábytku, občas se pouštěla a udělala už i pár kroků sama.  Syn si dával na čas a nikam nepospíchal, to mu zůstalo do dnešního dne. V článku jak naučit dítě lézt jsem popsala, že nemusí být vždy problém jen ve vašem „pomalejším“ dítku, ale může se ukázat na straně toho rychleji učenlivého dítěte.

Můžete si i zjistit, v kolika měsících jste začali chodit vy; většina mamin si vede deník, a třeba v něm zjistíte, že ani vy jste se nikam nehnali. Na to jak naučit dítě chodit není jednotný recept, ale myslím, že krom načasování je průběh u všech dětí dost podobný.

Jak naučit dítě chodit. Miminko s maminkou zkouší první krůčky

Nejde to rychle a je k tomu potřebná veliká dávka trpělivosti a lásky.

Jak naučit dítě chodit?

Nejde to rychle a je k tomu potřebná veliká dávka trpělivosti, ostatně jako u všeho ostatního, když se jedná o miminka. Velmi záleží na prckovi, jak se mu chce a kdy je na to připraven. Předchází tomu hodně práce, ale také srandy s tím malým špuntem.

1) Sedíme a ze sedu se zvedáme

Když malý už lezl, začali jsme pomalu trénovat sezení, které ale zvládl velmi rychle. Přesný čas si nepamatuji, ale s lezením a formováním jeho svalové hmoty se začal pomalu posazovat. Dávala jsem mu různě hračky, aby po nich začal sahat a tím cvičil rovnováhu. Protože jsem se bála ho zvedat ze sedu a stavět ho na nohy, zašla jsem opět za pediatričkou.

Ukázala mi cvik, kde se ze sedu dítě samo přitáhne do stoje. Dítě sedí, a vy mu dáte ruce a necháte ho, aby se samo přitáhlo a stouplo si. Ale pozor: u tohoto cviku nesmíte dítěti pomáhat a tahat ho rukama do stoje, abyste mu neuškodili v budoucnu. Je potřeba nechat dítě, aby se přitáhlo k Vám samo, svojí silou. Řekla mi, ať mu dám čas, že je vidět, že nikam nespěchá, a ať cvičíme ruce.

Čtěte také: Jak naučit dítě bruslit

2) Stojíme

Kolem 11 měsíce si můj syn poprvé stoupl v postýlce. Přišla jsem do ložnice a viděla svého syna na dvou, jak se na mě čile směje. Pocit štěstí ve mně rostl, asi jako v každé z nás, když je náš potomek úspěšný.  Jakmile se poprvé postavil, doufala jsem, že se brzy rozeběhne.

3) Chodítko a boty

V mém okolí byla spousta mamin, které používaly dětská chodítka. Mně se to také líbilo, že děti mohou běhat po dvou a u toho sedět a vlastně jezdit v chodítku po zemi. Proto jsem se chystala, že také jedno koupím, ale opět mě v tom má zlatá pediatrička zastavila.

Proč dětské chodítko škodí?

  • Hrozí vymknutí kyčle – tlak na kyčle v dětském chodítku je pro tak malého tvorečka natolik velký, že může hrozit vymknutí kyčle. Musím říci, že už tohle mě vyděsilo, a další věci pro mě už byly jen doplňky, které jsem si vyslechla s jasným cílem chodítko nekupovat.
  • Zpevnění páteře a trupu – ani zde chodítko není ideální. Tím, že v chodítku dítě necháme, můžeme mu v budoucnu přivodit velké problémy se správným držením páteře.
Jak naučit dítě chodit? Spousta malých botiček se suší na šňůře.

Běhání bosky je pro malé úplně to nejlepší. Pověste střevíce na šňůru!

Takže dětské chodítko jsme zamítli.

Čtěte také: jak naučit dítě plavat

Jak naučit dítě chodit – boty

A co boty? Dítě stojí, a tak je čas mu jít koupit nějaké pěkné značkové papuče? Jasně, že ne. Rozhodně ne hned.  K tomu, aby se správně vyvíjela klenba u nohy, je fajn nechat dítě lítat bosaté; jakmile začne došlapovat na paty, tak je možné nazout mu střevíce, ale pokud to není nutné a máte možnost ho nechat běhat více bez bot, nespěchejte na to.

Co mu ale nazout můžete, jsou ponožky, které mají protiskluzovou podrážku. Zde rozhodně zajděte do obchodu a neváhejte koupit ve slevě třeba 20 párů. Tak jsem to udělala já.

No, tak si to shrneme: syn už stojí, drží se nábytku, sedí, reaguje na své jméno, občas i udrží věci v ruce. Tak, a jak ho teď donutím odlepit se od nábytku a chodit? Jak naučit dítě chodit je věc zapeklitá a odlepit se bude muset sám. 🙂

Dětskou zdravotní obuv najdete ZDE.

První krůčky dítěte

Dejte dítěti čas. Ačkoliv neteř běhala už v 10-11tém měsíci, můj syn první samostatné krůčky od nábytku ke křeslu udělal až v 16tém měsíci. Jakmile sám první krůčky udělá, rozhodně to s ním můžete začít trénovat. Počkejte, až ten velký první krok udělá dítě samo od sebe a začne chodit. Je to znak toho, že už je odhodlané pro další obtížné úkoly a je na chůzi plně připravené.

Jakmile se poprvé odlepil, udělal krok a spadl na zadek, tak po velkém potlesku a slávě jsme chůzi začali trénovat způsobem posílání si prcka od taťky k mamce. Nejprve malé mezery, a jakmile malý ušel sám 2-3 kroky, mezery jsme zvětšovali.

4) Motivace k učení dítěte chodit

Jako u všeho, nesmíme zapomenout na odměnu a motivaci. Odměna ale nemusí být pokaždé auto nebo panenka pokaždé, když udělá o krok navíc, to by se naše peněženky pěkně prohnuly, ale stačí potlesk, obejmutí, dobrůtka, nebo si jít pohrát s jeho oblíbenými hračkami a nic netrénovat aspoň chvilku.

Jak naučit dítě chodit? Malé dítě zkouší své první krůčky

První krůčky dají zabrat jak dětem, tak maminkám.

Jak naučit dítě chodit – shrnutí

Pokud na svého prcka nebudete spěchat, věřte mi, že bude vyrovnanější, klidnější a spokojenější. Vám se to v budoucnu vrátí tím, že nebudete muset u svého dítěte řešit žádné zdravotní problémy např. s páteří nebo kyčlemi, a můj syn je toho zářným důkazem.

Začal sice chodit oproti jiným dětem podstatně později, nicméně ho to nikterak nepoznamenalo a důkazem budiž to, že nyní úspěšně udělal přijímací zkoušky na střední školu a klid a pohoda z něj jen vyzařuje.

Maminka Marie 

 

Komentáře