Jak naučit dítě lézt po čtyřech – příběh maminky Ivety

V dnešním článku se zaměříme na téma, které zajímá mnoho maminek, a to jak naučit dítě lézt po čtyřech. Ptáte se, zda je to vůbec možné? Ano, existují možnosti, kterými můžete vaší ratolest nasměrovat či jí pomoci. Nejdříve je však velmi důležité si uvědomit, že každé dítě se vyvíjí odlišně, což platí i právě o lezení u dětí.

Jak naučit dítě lézt po čtyřech – srovnání dětí

1)  Jak jsem učila lézt svého syna

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že opravdu vím, o čem mluvím. Mé dvě děti šly na věc úplně jinak. Starší syn (nyní 3 roky) se narodil předčasně na konci 7. měsíce těhotenství. Myslela jsem si, že jeho vývoj proběhne mnohem pomaleji, ale mýlila jsem se. Ve čtyřech měsících seděl a o tři měsíce později již chodil.

I přes ohrazení paní doktorky, že to není možné a je velmi nepravděpodobné, aby přeskočil určité fáze vývoje, dokázal, že se mýlí. Jednoduše řečeno, koníky nikdy nepásl, seděl déle než je obvyklé, lezl ani ne měsíc a chodit začal velmi brzy. V tomto byl opravdu velmi šikovný. Vynahradil mi to však s plenkami – vzdal se jich až ve 2,5 letech, a to i po vyzkoušení veškerých praktik a tipů.

2)  Jak jsem učila lézt svou dceru

Oproti tomu dcera (2 roky), ta byla oříšek. Už od malička byla línější a raději si pospala než by například pásla koníky. Od paní doktorky mi bylo řečeno, že je zaostalá (jen tak mimochodem paní doktorku jsem vyměnila), což můj názor nebyl.

Abych to dokázala, zašla jsem o měsíc později s malou na neurologii, kde se můj názor pouze jen potvrdil. Ano, byla línější a lézt začala až o dva měsíce později než je dáno, ale v jiných ohledech se předvedla jako šikovná holka.

 

Fotografie dítěte jak se učí lézt po čtyřech

Jak naučit lézt dítě po čtyřech?

Čtěte také příběh maminky MarieJak naučit dítě lézt

Tabulky mluví jinak!

Většina maminek se stresuje zbytečně. Proč? Protože jim někdo řekl, že tabulka schopností dítěte říká něco jiného. Opravdu si myslíte, že vám nějaký graf vývoje, se kterým se setkáte u doktorky nebo na internetu, má určit, v jaké fázi vaše ratolest má být?

Každé dítě je opravdu jiné, takže pokud chcete tzv. tlačit na pilu jen kvůli tomuto důvodu, tak si uvědomte, že vaše dítě má prostě jiný názor. To však neplatí třeba u ročního dítěte, které neleze, protože v tomto případě už někde chyba je.

Tipy, jak naučit dítě lézt po čtyřech

Nyní se vrátíme k vašim možnostem. Upozorním však ještě na jeden fakt u tématu, jak naučit dítě lézt po čtyřech. Můžete pomoci, ale naučit se lézt musí dítě samo.

5 tipů jak naučit dítě lézt po čtyřech

  • Ukažte dětem lezení názorně na sobě, to samé platí i u staršího sourozence.
  • Plazí-li se dítě již delší dobu, můžete mu dávat kolínka do pozice lezení.
  • Dejte dítěti prostor a poskytněte mu pohodlí na kolínka (deka, peřina,..).
  • Pojměte postup formou hry.
  • Zbytečně na dítě netlačte, zůstaňte v klidu a mějte především trpělivost.

Čtěte také: Jak naučit dítě chodit

Fotografie maminky a miminka, jak naučit dítě lézt

Trpělivost a láska při učení dětí je to bez čeho se neobejdete.

Závěrem – jak naučit dítě lézt po čtyřech

Na internetu naleznete mnoho rad, jak naučit dítě lézt po čtyřech, ale úplně nejlepší je jej nechat, aby na vše přišlo do určité míry samo. Jsem názorná ukázka. Syn se naučil lézt předčasně a dcera později, a to opakováním staršího sourozence.

Suma sumárum. Možná se setkáte s jiným názorem, ale věřte, že i vaše dítě má svůj názor na věc. Do ničeho ho netlačte. Až se mu bude chtít (tím nemyslím roční dítě) a neuvidíte žádné zvláštní výkyvy chování, tak vám ukáže, co vše umí. A že toho bude dost, to mi věřte.

Maminka Iveta

Komentáře