Jak naučit dítě lézt – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě lézt? Spousta mamin si láme hlavu s tím, že jejich malá ještě neleze, ale sousedovic Anička už leze dávno ,stoupá si a říká jednoduchá slova. Každá mamka se logicky lekne, že není něco v pořádku s jejím broučkem. Já vám zde dnes popíši psychomotorický vývoj mého syna v porovnání s dcerou mojí sestry. Děti jsou od sebe 3,5 měsíce a neteř je starší.

Mohla jsem pozorovat vývoj neteře, a když jsem viděla, jak je šikovná, tak jsem doufala, že i můj syn bude stejně šikovný, ne-li šikovnější. Neteř dělala vše dříve, než říkaly knihy o dětech, a my jí tleskali a radovali se z každého pokroku. Můj syn ovšem neměl takové ambice.

Jak naučit dítě lézt po čtyřech

Porovnání 8-9 měsíce – lezení po čtyřech

Neteř:

  • Stála s přidržením se u nábytku, v postýlce
  • Lezla po čtyřech, velmi svižně
  • Dokázala reagovat na své jméno
  • Držela hračky a házela je všude kolem sebe

Syn:

  • Nelezl po čtyřech
  • Rozhodně se nepostavil, byl rád, že se překulil a plazil se
  • Nereagoval na své jméno
  • Slabě dokázal chytit do jedné ruky hračku, ale jakmile jsem mu hračku vložila i do druhé ruky, první hračku pustil

1) Důvěřujte svému pediatrovi a poraďte se

Byla jsem vystrašená. Proč je moje dítě tak pozadu oproti dítěti mé sestry? Kolem sebe máte spoustu našeptávačů, rodina, kamarádi, internet. Jste si skutečně jistí, že vám v tak důležitém kroku správně poradí?

V článku Jak naučit dítě spát v noci bez plen jsem přiznala, že jsem se synem udělala spoustu chyb a napravila je až u dcery. Ovšem, co se týče jeho zdravého vývoje, jsem opravdu nechtěla něco dělat špatně a do budoucna mu zavařit na zdravotní problémy.

Porada s pediatrem pro mě byla v tomto ohledu stěžejní a velmi důležitá. Spousta mamin vám řekne, dejte mu čas. Nicméně je možné, že dítě lezení úplně přeskočí a začne si z plazení hned sedat, což není zdravé pro jeho vývoj. Proto mi pediatrička poradila tento cvik, který jsem se synkem okamžitě začala cvičit:

Dítě vykukující a lezoucí po zemi

Děti jsou individuální a není možné aby dvě byla stejná. Přistupujte tak k nim.

a) Jak naučit dítě lézt – Zkoušíme klečet

Začala jsem učit své dítě nejprve klečet. Samozřejmě za mé pomoci. Vypadá to tak, že si dítě dáte mezi svá stehna, položíte ho na kolínka (tedy do kleku), a na co je potřeba dát pozor, aby chodidla malého byla patičkami od sebe a palečky k sobě.

Když si sami kleknete, tak automaticky dáváte prsty k sobě a paty od sebe. Zkuste to, já to musela udělat, abych si to připomněla.

Podložky pro děti najdete ZDE.

b) Motivace pro dítě

Pokud bych se synem jen klečela, asi by to daleko nevedlo. Proto bylo nutné dítě motivovat, aby začalo samo z kleku chtít padat na ručičky.  Jak naučit dítě lézt? Je nutné, aby dítěti neklouzala podlaha a nemělo stižené podmínky pro lezení, proto jsem koupila podložku, která nejen, že dítě lákala svojí barevnou škálou, ale na ní jsem umístila dostatečně daleko oblíbené hračky svého syna, aby se po nich začal natahovat.  Můžete také nechat dítě lézt nahé, bez tepláků, dupaček apod., aby mu to na podlaze neklouzalo v případě, že podložku nemáte.

Čtěte také: Jak naučit dítě plavat

c) Jak naučit dítě lézt – hra na helikoptéru

Abych své dítě naučila dávat ruce před sebe při pádu k zemi, a při zachycení si neublížilo, hráli jsme si na přistávající helikoptéru. Je to fakt sranda. Malý se u toho nasmál takovým způsobem, že i mě tekly slzy smíchy, ale taky to byl jedlík a jeho váha pro mě nebyla dlouhodobě přijatelná. Proto zde doporučuji zapojit tatínky.

Jednoduše vezmou prcka do ruky zádíčky k sobě a budou s ním ve vzduchu napodobovat přistávání; když se to rozjede opravdu dobře, tak časem to může být i padající letadlo. Rychle prcka spouštíte blíž k zemi a on začne sám od sebe dávat ruce před sebe, aby si neublížil.

d) Přenášíme váhu na ručičky

Po pár dnech/ týdnech cvičení, malý začal sám projevovat zájem o hračky na podložce a začal padat na ručičky. Měl je, ale ještě slabé, a proto jsme cvičili, aby se na nich chvilku udržel a přenesl na ně váhu.

Když spadl, dali jsme si pauzičku a po přestávce jsme to zkoušeli znovu. Sami poznáte, kdy to dítěti vyhovuje a kdy už je toho na něj moc. Musím říci, že po trablech s plínkami jsem se zde opravdu pochlapila a syn mi kolem desátého měsíce začal lézt.

e) Hrajte si a lezte po čtyřech také

Miminko utíká po čtyřech před maminko a tatínkem. Jak naučit dítě lézt

Hrajte si na honičku, nebo na zvířátka.

Jakmile dítě začne lézt, je hned veseleji. Abych syna podpořila, lezla jsem po čtyřech dost často s ním. Hráli jsme si na honičku, na zvířátka. Když byl muž doma, lehli jsme si na zem na záda vedle sebe a za nás dali opět hračku našeho prcka, který už věděl, že je to hra, a přes naše těla se pro ni dostával.

Pokud jsem neměla možnost využít manžela, tak jsem udělala prolézací dráhu ze židlí. Musím uznat, že prolézt židle byl spíš nadlidský výkon pro mě než pro prcka, a oba jsme se bavili.

Čtěte také: Jak naučit dítě smrkat

A teď vám ukáži i otočenou stranu mince. Všechny maminky se bojí, že jejich dítě bude pomalé, zaostalé, nebo dokonce bude trpět nějakou vážnou nemocí. A ano, máte pravdu, taky jsem se bála.

Nicméně to, že vaše dítě je třeba oproti té sousedovic Aničce pomalejší, nemusí být chyba ve vašem dítěti, ale na druhé straně.

Jak to myslím? Moje neteř byla opravdu velmi rychlá ve všem, jenže po čase se ukázalo, že je hyperaktivní.  Proto maminky, buďte trpělivé, mějte své dítko rády a myslete hlavně na něj a jeho zdravý růst.

Maminka Marie

Komentáře