Jak naučit miminko spát v postýlce – zkušenosti maminky Jany

Jak naučit miminko spát v postýlce? Jestli má na něco sto rodičů sto názorů, pak je to spaní jejich dětí. Někteří chtějí, aby spaly ve vlastní postýlce a co nejdříve také ve vlastním pokoji. Jiní preferují společné spaní s dětmi v jedné velké posteli. Někdo uspává dítě tím, že si k němu do postele lehce a čeká, až usne (tedy dítě, ne rodič, i když i to se často stává). Jiný chce, aby usnulo samo bez uspávání.

Debata se vede také o metodě kontrolovaného pláče, je vhodná či ne? Jak naučit miminko spát v postýlce, jak jsem učila já své dcery spát v postýlce?

Přikrývky a polštáře pro miminka do dětských postýlek najdete ZDE.

Jak jsme učili naše miminko spát v postýlce

Jaký model se osvědčil u nás doma? Dětskou postýlku jsme přistavili těsně vedle manželské postele, abych na dceru vždy dosáhla. Před spaním jsem ji nakrmila, ona u mě v náručí usnula.

Fotografie dětské postýlky

Dětskou postýlku můžete přistavit k velké posteli.

Hned po jídle jsem ji položila do její postele. Na noční kojení jsem si ji brala k nám do postele, po kojení jsem ji občas přesunula do její postele, většinou už ale zůstala spát s námi ve velké posteli až do rána.

Čtěte také: Příběh maminky Ivety a tipy jak učit spát děti v postýlce.

Večerní uspávání zvládnou i tatínci

Když už jsem nekojila, nastoupil na večerní uspávání manžel. Přečetl dceři pohádku a pak vedle ní ležel a počkal, než usne. Občas se v noci překulila k nám do postele, občas zůstala ve své až do rána.

Když jí byly asi tři roky, chtěla začít spát ve svém pokoji. Pokračovali jsme ve večerním čtení pohádky, a dceři také stále záleželo na tom, abychom byli s ní, když usíná. I tehdy se ještě někdy v noci přesouvala k nám do velké postele. Když se v noci najednou probudila nebo když měla špatný sen.

Kdy se moje dcery naučily spát v postýlce?

S nástupem do školy už nás nepotřebovala, knihy před spaním si už četla sama a přestalo také noční přebíháváním k nám. S druhou dcerou to bylo naprosto stejné, jen s jedním rozdílem, do pokoje ke starší sestře se chtěla přestěhovat, když jí byl rok a půl. Třetí dcera byla rozdílná v tom, že nikdy nepotřebovala, aby ji někdo uspával, stačilo ji položit do postele a usnula sama – bezpracný model!

V postýlce v ložnici s námi vydržela do dvou a půl let, pak se přesunula k sestrám.  Důvodem byl vánoční stromeček, který jsme dali dětem do dětského pokoje a ona jim ho záviděla.

Děti v manželské posteli?

Fotografie miminka jak spí ve velké posteli

Jak naučit miminko spát v postýlce a kdy je na to správný čas?

Zpětně jsem s touhle praxí spokojená. Dětská postýlka těsně vedle naší byla pohodlná a dítě jsem měla při ruce. Nevadilo mi také, že se v noci občas přesouvají k nám do postele, i já jsem to jako malá dělala. Občas jsem se sice v noci probudila nedostatkem prostoru a zjistila, že je na mě z každé strany nalepené jedno dítě, které mě utlačuje.

Pak jsem je nenápadně vracela zpátky do jejich postýlek. Časem jejich přesouvací potřeba ustane. Lobbuji také za pohádky před spaním, děti se při nich zklidnily, byl čas také na popovídání a na uzavření dne.

Čtěte také: jak naučit dítě v noci spát bez plen

Jak učit dítě spát v postýlce, když tam nechce být?

Pokud by dítě nechtělo ve své postýlce být, zkusila bych ho do ní přesunout během spánku – i když to na druhou stranu někteří nedoporučují. Děti by se prý mohly cítit nejisté a zmatené, že se probudily na jiném místě. Jestli dítě postýlku úplně odmítá, nechala bych si ho u sebe v posteli a zkusila to znovu za pár dnů či týdnů.

Jak naučit miminko spát v postýlce – závěr

A jako u všeho, děti jsou různé, a některým trvá déle naučit se chodit spát samostatně. Dvě starší dcery by určitě kvílely, kdybychom je neuspávaly a neměla jsem to srdce nechat je brečet. Brala jsem, že nás potřebují. Naopak poslední dceři bylo uspávání jedno, z čehož vyplývá, že každý je jiný a není dobré jeden model šroubovat na všechny děti.

Maminka Jana

Komentáře