Jak naučit spát dítě v postýlce – rady a tipy maminky Ivety

V dnešním článku se zaměřím na noční můru všech rodičů – jak naučit spát dítě v postýlce. Dalo by se říct, že je to peklo tak půl na půl. Polovina maminek mohou děkovat nebesům, že jejich miminko krásně spinká. Ta druhá polovina už to má horší. Čekají je probdělé noci, neustálý křik, stres a otázky, proč právě já.

Každé dítě je v tomto ohledu jiné, takže opravdu není možné určit, co vlastně zabírá. Na internetu i v knihovnách naleznete nespočet možných rad a tipů, já vám však poskytnu jen ty, které u nás opravdu zabraly.

Jak naučit spát dítě v postýlce – rady a tipy maminky Ivety

Pravidla, jenž by měl dodržovat každý:

  • Ložnice by neměla být přetopená, ideální teplota je 18 – 20°C.
  • Pokoj před spaním vždy vyvětrejte!
  • Oblečení zvolte lehké, například body a dupačky.
  • Kupte kvalitní matraci do postýlky.
  • Podložte rošt tak, aby hlavička byla ve vyšší poloze než nožičky.
  • Pro pocit bezpečí a lepší přehled si kupte tlumené světlo.
  • Při nočním přebalování nebo krmení na miminko nemluvte.

Pro klidný spánek doporučuji také blízký kontakt s rodičem. Uvědomte si, že než se vaše ratolest narodila, byla maminka vždy na blízku a ten pocit bezpečí prostě potřebuje každý.

Nemusíte si jej přímo chovat, což by vedlo ke zvyknutí, stačí si jen postavit židli k postýlce a chytit miminko za ruku, alespoň do doby než vejde do říše snů.

Fotografie jak drží ruka dospělého člověka ruku miminku

Držte ho za ruku než usne, buďte dítěti na blízku.

1) Jak naučit spát dítě v postýlce – syn Matyášek

Jak jsem již výše psala, dnešní článek pojmu trošku odlišně, protože se s klidným svědomím mohu zařadit na obě dvě strany. Začnu se synem Matyáškem – v současné době jsou mu 3 roky.  Páni, ten byl ale kvítko – s ním jsem si prošla peklem.

Už od narození se rozhodl, že maminka si spánek nezaslouží. Zvládl totiž křičet i 16 hodin denně, ne-li víc. On byl takové to dítě, u kterého si přejete, aby tato etapa byla za vámi, aby už začal mluvit a řekl vám příčinu křiku. 

Vybavte svému miminku postýlku tak, aby v ní spalo rádo – vše pro vybavení postýlek pro nejmenší najdete ZDE.

Jak na to, aby dítě spalo?

Hned po příchodu z porodnice začal boj ohledně postýlky. Jelikož jsem byla prvorodička a nikdo mi žádné rady nedal, tak jsem se musela probojovat sama. Vyzkoušela jsem dokonce aromaterapii (olejíček levandule nebo meduňky), vložila jsem do postýlky svůj šátek, přehodila jsem přes příčky vlhkou látkovou plenku, používala jsem při masáži olejíčky na dobrý spánek atd. V podstatě bych mohla říct, že jsem vyzkoušela všechny způsoby, jenž je možné najít. A myslíte si, že nějaká varianta zabrala? Ne! Můj syn prostě stávkoval.

Spíme v postýlce nebo ne? 🙂

Ptáte se, jak se mi podařilo přežít a nezbláznit se? Možná vás rozesměji, ale pomáhal mi kočárek ve spojení s kamínky na cestách, občasná jízda autem okolo domu, song Radioactive od Imagine dragons nebo zvuk vysavače, což moji sousedi opravdu milovali. Dále jsem ho musela co nejvíce svázat do zavinovačky, ale s uvolněnými nožičkami a poté mi již zbývala pouze modlitba, špunty do uší a doufání v hodinku spánku.

Ale musím uznat jednu věc, tento proces mě naučil věřit ve vyšší moc. Přežila jsem, přežívám dále a své děti miluji.

Čtěte také: Jak naučit dítě spát bez plen

Fotografie miminka v postýlce - jak naučit spát dítě v postýlce

Učíme se spát v postýlce.

2) Jak naučit spát dítě v postýlce – dcera Amálka

O rok později se mi narodila dcera Amálka. Ta mi veškeré mé trápení vynahradila. Její jedinou potíží snad byla citlivá pokožka a náchylnost k zánětu průdušek – což má bohužel po mně.

Stačilo jí jen položit, párkrát pohladit po nosánku či vláskách a už jste o ní nevěděli. Paradoxem mi byla studie od vědkyně, která se držela toho, že není možné, aby dítě spalo celou noc bez jediného probuzení.  Amálka je toho důkazem. Po vykoupání krmení a po krmení spánek až do 8 hodin. Což jen dokázalo mé tvrzení, že každé dítě je jiné a je důležité zjistit, co zrovna jemu bude vyhovovat.

I když oba dva fungovali v postýlce odlišně, jednu věc měli společnou. V postýlce nevydrželi dlouho a pro větší pohodlí jsme jim pořídili vlastní postel, která jim poskytla prostor. Spí tam celou noc, ale k ránu stejně chodí k nám.

Čtěte také: příběh maminky Marie jak naučit dítě spát v postýlce

Rada na závěr

Na závěr bych ještě chtěla dodat radu. Nevěšte hlavu, jestliže máte doma ,,nerváka,, jednou to přejde. A dřív nebo později stejně přijdete na to, co je pro vaše miminko nejlepší či co přesně by chtělo.

A jaké máte vy zkušenosti? Podělte se s námi o vaše tipy, jak jste učili své děti cokoliv. 🙂

Maminka Iveta

Komentáře