Jak naučit dítě jíst lžičkou – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě jíst lžičkou? Určitě znáte ty filmy s maminkami, kde buď tatínkové (to je častější) nebo maminky, učí děti jíst lžičkou. Všude kolem je nepořádek, jídlo mají tatínkové až za ušima a po celém bytě a dítko je šťastné a rozesmáté.

Realita až tak drastická není – které miminko dokáže vystřelit jídlo ze lžičky až na druhou stranu obýváku, nebo se přesně trefit do obličeje?

Pokud to vaše ano, tak se omlouvám, ale moje děti to rozhodně nedávaly.  Nicméně je potřeba vytvořit pro dítě takové prostředí, kde bude moci kousky jídla upustit na zem a my matky jsme se z toho nezcvokly. 🙂 Jak naučit dítě jíst lžičkou? 

1)  Jídelní koutek

Připravte svému děťátku jeho jídelní koutek, nebo jeho sedačku dejte k velkému jídelnímu stolu. Dejte mu možnost, ať jídlo pozná samo. Já sama jsem řešila jídelní koutek tak, že jsem dcerce dala jídelní židličku k oknu. Tak, aby u jídla neviděla jen na mě, ale i z okna ven.

Nedoporučuje se sice dítě rozptylovat jinými věcmi u jídla, ale protože i já ráda při jídle koukám z okna (máme krásný výhled), tak jsem to stejně tak chtěla dopřát i dětem.

Dětský jídelní stoleček byl z umělé hmoty, omyvatelný, já sama jsem dávala ještě prostírání na stoleček a samozřejmě bryndáček. Později jsem volila už i ručníček, přes celé dítě, abych nemusela převlékat kalhoty atd. Pod židličku jsem dávala igelit a vyplatilo se.

Já se nemusela nervovat při každém kousku, který padl jinam než do pusy, a místo nervózního sbírání upadlých zbytků jsem si krmení „dravé zvěře“ užívala.

2) Nové chutě – nespěchejte na dítě

Umělé lžičky

Dítě si zvyká nejen na lžíci, ale i na nové chutě. Dejte mu čas a prostor.

První, a možná i druhé a třetí jídlo berte spíše jako hru, než jako že chcete dítě skutečně nakrmit. Je to novinka, na kterou si musí zvyknout. Chutě, které najednou poznává, ho mohou vylekat. Není zvyklé na tolik nových chutí, a proto je nutné, abyste to brali v potaz a dali mu prostor, aby si zvyklo.

Čtěte také: Jak naučit dítě jíst příborem

a) Jak naučit dítě jíst lžičkou – dejte mu 2 lžičky

Když jsem začínala já krmit lžičkou ty moje malé divočáky lžičkou, tak jsem všude hledala, jak na to. Co jsem našla v té době, bylo pouze to, že nemám dávat malému hračky k jídlu, a že dítě nemám rozptylovat.

Jsem člověk poměrně veselý, a proto bylo pro mě dost těžké vše toto dodržet. Proto jsem místo hračky dítěti dala druhou lžičku. Malá se snažila se lžičkou trefit do pusy, padala jí z ruky a matlala jídlo všude kolem.

Vyberte si pro své nejmenší dětské příbory s kterými je jídlo bude bavit – najdete je ZDE.

b) Pomohly nám dopravní prostředky

Ačkoliv malá v té době ještě neuměla mluvit, tak jsem musela vymyslet něco, co to jídlo k ní do pusy dostane, bez velkého tlaku a křiku. Protože nám kolem domu jezdí vlaky, tak mašinka byla první záchrana.

Představa, že místo lžičky prckovi jede do pusy mašinka s něčím fakt dobrým, byla pro malou legrační. Později u nás létala letadla, jezdily kamiony, bzučely včely apod., a za příslušných zvuků jsme jíst lžičkou zvládali na jedničku.

c) Nechte ho zvyknout na chuť

Dítě jí ze lžičky příkrm

Dejte pozor na teplotu jídla a velikost porce.

Čtěte také: Jak naučit dítě zdravě jíst

První příkrmy pro miminka

U prvních příkrmů je dost pravděpodobné, že vám je děti začnou plivat a jídlo „vracet“. V jídle jsou kousky a děti na to nejsou zvyklé. Jak naučit dítě jíst kousky? Dítě si zvykne, jen mu dejte čas. Není vhodné příkrmy jakkoliv dochucovat, tak je potřeba, abychom nechali to malé na chuť jídla si zvyknout.

Před samotným podáním jídla zkontrolujte:

  • Teplotu jídla (aby nebylo horké, ideálně ochutnejte svojí lžičkou)
  • Porce na lžičce – nenabírejte lžičku vrchovatou, malému se z toho může zvednout žaludek nebo se může začít dávit, není zvyklé na tuhou stravu.
  • Jiné problémy – moje děti neměly s příkrmy nikdy problém, ale např. syn mého kamaráda je alergický na mrkev. Proto pokud Vaše malé bude mít problémy se zažíváním příkrmů, poraďte se s pediatrem, nemusí to být jen vzdor.

3) Nechte dítě jíst rukama

Jakmile je mimčo už větší a můžeme mu dávat příkrmy, které dokáže samo jíst rukama, nechte ho. Sice bude jídlo všude, a to úplně všude, kam dítě dosáhne, ale vydržte. Tím, že se samo bude snažit jídlo dopravit do úst, bude trénovat pomalu na lžičku.

Když jsem děti nechávala jíst takto samotné, obvykle většina jídla skončila úplně jinde, než v puse, ale musím říci, že to opravdu pomohlo k tomu, aby se mé děti naučily jíst lžičkou.

Jak naučit dítě jíst lžičkou – závěr

Závěrem bych k tomu napsala jen to, že pokud do toho půjdete s dobrou náladou a cílem naučit dítě jíst lžičkou tak, aby ho to bavilo, tak vše půjde mnohem lépe. Kolem roku a půl děti dokázaly lžičku používat v celku obratně, ale je to opět dítě od dítěte. Některé jedí sami už v roce, jiní se to naučí až v 2letech. Buďte trpěliví a úspěch se dostaví.

Maminka Marie

Komentáře