Jak naučit dítě polykat léky – zkušenosti rodičů

Jak naučit dítě polykat léky? Polykání léků u dětí a nemoc samotná, znamená těžké chvilky pro každou mamku i taťku. Někdy nemoc nemusí být vážná, ale fakt, že nám dítě nechce polykat léky, ji sám o sobě ještě zhoršuje. Jsou děti, které již od mala sirupy a léky polykají bez problémů, a pak ty, které než by vám slízly ze lžičky sirup, tak raději otočí dům vzhůru nohama.

Moje dcera patřila do druhé skupiny a syn do první. Můj syn vydržel být zdravý pouze první měsíc svého života. Pak jsme téměř v pravidelných intervalech navštěvovali doktorku a odcházeli od ní s diagnózou angíny.

První antibiotika většinou nezabrala, takže s léky u dětí a v problematice, jak naučit dítě polykat léky, mám praxi bohatou. Dcera naopak byla od mala zdravá jak rybička, ale když kolem 1 roku poprvé onemocněla, začalo peklo právě s polykáním léků, a o to víc bylo těžké jí ty léky naučit brát bez zbytečných emocí a scén.

1)  Komunikace, hra

Je velmi těžké malému dítěti vysvětlit, že léky brát musí, aby se uzdravilo, ale je potřeba, aby pochopilo, že to fuj, co mu nutíme, mu pomůže, aby mu bylo lépe. Hra na doktora je ideální na pochopení celé věci (tedy nutnosti dostat lék). Moje dcerka má od mala ráda prasátka, plyšová, umělá atd. Proto jsem zkusila hrát s ní hru na nemocné prasátko.

Fotografie medvěda jak drží kapesník a teploměr - jak naučit dítě polykat léky

Buďte trpěliví, ale neomlouvejte se. Dítě musí chápat, že to je pro jeho dobro.

a) Jak naučit dítě polykat léky – důslednost

Protože bylo prasátko nemocné, bylo nutné udělat mu na teplotu studený zábal a připravit mu léky. Aby se ale prasátko uzdravilo, bylo potřeba, aby léky bralo pravidelně ve stejný čas a ve stejném množství. Proto jsem malé připravila 3 prášky pro prasátko (bonbónky) do mističek a řekla jí, že prasátko bude brát prášky s ní.

Samozřejmě, že v roce malá pochopila hru, která se jí moc líbila. Dělala fuj a ble, když prasátko spolklo „jako“ lék. Ovšem když jsem se stejně tak přiblížila se lžičkou k ní a chtěla po ní, aby lék spolkla ona, okamžitě začal problém.

Čtěte také: Jak naučit dítě zdravě jíst

b) Neomlouvejte se

U první nemoci to bylo opravdu peklo. Hra sice malou bavila, ale léky mi vůbec polykat nechtěla. Ovšem velmi nutné bylo zachovat chladnou hlavu a nedat malé najevo, že je snad nějaká naděje, že by se této proceduře vyhnula.

Pocit viny se ve mně ozýval, ale upřímně – ne na dlouho. Je jasné, že lék prostě dát musíte, tak si to nevyčítejte. Naopak jakmile dítě lék spolkne, dělejte vše jako obvykle. Vy jste udělali vše nejlepší dle svého svědomí a vědomí, a proto se neobviňujte a neomlouvejte.

2) Poraďte se s pediatrem

Myslím, že spousta z nás předpokládá, že dětem více chutnají sirupy. Asi to tak u většiny dětí je, ale není to tak vždy. Mě by samotnou nenapadlo, že dceři na kašel budou více vyhovovat hořké kapičky, po kterých se oblizovala od ucha k uchu, než slaďoučký sirup.

Přišla jsem na to úplně náhodou, protože malá měla dost ošklivý kašel a dostala na něj od doktorky hořké kapky. Když viděla malou lžičku a na ní čirou tekutinu, sama mi pusu otevřela. Čekala jsem napjatě, co mi na to poví, a k mému překvapení se dcera začala usmívat a kapky si pochvalovat.

Pokud děti tedy plivají sirup a nechtějí polykat tu sladkou „dobrůtku“, tak se zkuste poradit s pediatrem, jestli není jiná možnost. Léky se nyní vyrábí již ve vícero variantách, tak proč to nezkusit. Když to bude cesta, jak naučit dítě polykat léky, tak to tak prostě udělejte. 🙂

Vitamíny a doplňky stravy vhodné pro děti najdete ZDE.

Fotografie léků

Jestliže nevíte už kudy kam, poraďte se s pediatrem a zkuste změnu.

3) Osladit – naředit lék

Pokud to léky dovolí a je možné je naředit, nebo smíchat s něčím, co má prcek rád, tak je to ideál. U nás nic moc nefungovalo. Hořké kapičky jsem ředit nesměla, ty jí naštěstí chutnaly, a zbytek se ředit nesměl. Takže jsem se spíše snažila vyhnout sirupům, než cokoliv jiného, ale ani to vždy nebylo možné.

Čtěte také: Jak naučit dítě jíst příborem

4) Jak naučit dítě polykat léky – když to nejde jinak…

Když mi dcera, ale stále nechtěla polykat léky a nešlo to po dobrém, tak pro rychlé podání léku, jsem použila tyto pomůcky.

  • Stříkačkou, kterou odměřujeme množství léku. To byl můj pomocník na všechny sirupy. Ze lžičky mi je dcera prostě nepozřela, takže jsem musela vzít stříkačku a stejně jako to dělají dětem v nemocnici jí lék doslova stříknout až do krku.
Fotografie injekční stříkačky

Zkuste lék smíchat s něčím, co dítěti chutná, až jako poslední možnost použijte naplněnou injekční stříkačku.

  • Sirup na teplotu jsem nahradila čípkem do zadečku, který jí tolik nevadil.
  • Pokud je dítě už větší a umí hodiny, tak můžete třeba na tabuli napsat, v kolik hodin je nutné prášky brát. Pomohlo jí to k tomu, aby si braní léků zafixovala a brala stejně jako třeba obědvání, chození na záchod apod., jednoduše aby si celý tento proces rychleji zautomatizovala.

Polykání léků v podobě tuhých pilulek

Samotné polykání léků v podobě tuhých pilulek se malá naučila v 6 letech.  Bylo to vlastně také náhodou, protože jsem chtěla prášek jako vždy rozdrtit na lžičce, ale žádnou jsem nemohla najít. Sama mi řekla, že to zkusí spolknout v celku, a podařilo se.

Před tím jsem jí to ukázala a spolkla před ní vitamín a vysvětlila, že prášek musí položit až na zadní část jazyku a rychle spolknout.  Nyní už polyká prášky sama, sirupům navždy odzvonilo, tedy ač léky nahradily jiné starosti, tuhle můžu říci, že máme úspěšně za sebou.

Maminka Marie

Komentáře